Jaka KorenjakJaka Korenjak
Helena KrižnikHelena Križnik
Pogovor o z ministrom Senkom Pličaničem (foto: Rok Mihevc)
Pogovor o z ministrom Senkom Pličaničem

Pličanič: Za Slovenijo kljub politični krizi ključno izpeljati reforme

Slovenija | 16.01.2013, 19:14

Razplet politične krize, v kateri se je znašla Slovenija, bo verjetno znan že v ponedeljek. Takrat se bo namreč iztekel rok, ki ga je premierju Janezu Janši po ugotovitvah protikorupcijske komisije, da je kršil protikorupcijsko zakonodajo, postavila Državljanska lista. Kot je znano, je svet te stranke Janšo pozval, naj ali odstopi ali vloži predlog o zaupnici vladi. Minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič, ki prihaja iz vrst DL, v zadnji oddaji Pogovor o ni želel napovedati, kaj se bo zgodilo.

Pličanič je dejal, da v DL čakajo na premierjevo odločitev. "To je vse, kar lahko povem v tem trenutku," je dejal za naš radio. V stranki, iz katere prihaja, so napovedali odhod iz koalicije, če Janša ne bo ali odstopil ali vložil predloga o zaupnici vladi. Nekateri mediji so poročali, da se ne finančni minister Janez Šušteršič ne minister za javno upravo in pravosodje s tem sprva nista strinjala. "Sklepe, ki smo jih na svetu stranke sprejemali v soboto, smo sprejeli soglasno. Sklepi so jasni. Je pa DL demokratična stranka, kjer ima vsak svoje stališče o različnih vprašanjih. Tudi o tem so bila stališča takšna in drugačna. Na koncu pa smo se dogovorili," je pojasnil Pličanič.

Poročilo protikorupcijske komisije ga je presenetilo, "sploh v času, ko se je zdelo, da bomo šli lahko naprej z reformami, ki so nujne za našo državo, nujne za to, da se stvari v resnici spremenijo, nujne za to, da v resnici preidemo iz nekega sistema, v katerem smo prej živeli, v sodobno družbo, kar si vsi želimo". Pličanič se ne želi spuščati v kakršnokoli teorijo, zakaj je sploh prišlo do poročila protikorupcijske komisije, ki je med drugim zaznala nepravilnosti glede premierjevega premoženjskega stanja. A dejstvo je, da je do tega prišlo. "Če se v urejenih demokratičnih državah kaj takšnega zgodi s strani kateregakoli državnega organa, ki ravna skladno s svojimi pristojnostmi, in če je rezultat nek dvom v poštenost nekega funkcionarja, je edini korak, ki ga tak funkcionar lahko stori, da se umakne," je bil jasen. Pomisleki nekaterih pravnikov o tem, ali je protikorupcijska komisija zakonito peljala postopek, tudi v njem zbujajo dvom. "To še ne potrjuje kakršnegakoli scenarija, a pričakujem, da se ti dvomi odpravijo," je dodal.

Pličanič je prepričan, da je vlada začela dobro in v manj kot letu dni naredila veliko. Po njegovem je za Slovenijo v prihodnje ključno izpeljati nujne reforme. "Kdorkoli bo že tisti, ki bo te pristojnosti imel, mi ali kdo drugi … Kar je pomembno, je vsebina reform, in treba jih je izpeljati, drugače sprememb na bolje ne bo." V času svojega vodenja ministrstva za pravosodje in javno upravo je, kot je poudaril, pridobil dovolj izkušenj, da lahko reče, da obstaja skupina ljudi, v politiki in zunaj nje, ki želi pomagati. A dodal je tudi, da je zaradi ohranitve pridobljenih privilegijev marsikomu v interesu, da vse ostane tako, kot je, in je za to pripravljen storiti marsikaj.

Slovenija, Politika
Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media) Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media)

Papež: Jezusov križ ruši zidove in briše dolgove

Križev pot, ki bo letos v rimskem Koloseju potekal pod vodstvom kardinala Balda Reine in po meditacijah papeža Frančiška, prinaša globoko sporočilo: Jezusov križev pot je pot ljubezni, ki se ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«