Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup
dr. Matej Lahovnik (foto: ARO)
dr. Matej Lahovnik

Ekonomist Lahovnik: Predčasne volitve bodo gospodarsko krizo še poglobile

Slovenija | 16.01.2013, 16:12

Ekonomist Matej Lahovnik je za Radio Ognjišče komentiral politično krizo, ki z nekaterimi negativnimi gospodarskimi trendi že vpliva na ekonomsko sliko države. Opozoril je, da bodo predčasne volitve povečale negotovosti na finančnih trgih in izpostavil dejstvo, da so slovenska podjetja tretja najbolj zadolžena v EU, takoj za Grčijo in Latvijo. Poudaril je, da je „igračkanje“ nekaterih s politično krizo zelo neodgovorno. Kmalu se bomo soočili z velikimi težavami, še posebej zato, ker sredi leta zapade velik del državnega dolga in vprašanje je, ali se bo država zaradi trenutnega stanja sploh še lahko zadolževala in pod kakšnimi pogoji.

Na začetku leta je bil po Lahovnikovem mnenju izhod iz krize na vidiku, saj je vlada sprejela nekatere nujne ukrepe za sanacijo finančnega sistema in gospodarstva. Med temi je omenil pokojninsko reformo in urejanje bančnega sistema. V teku so tudi pogovori o reformi trga dela, pospešeno se pripravljajo za zagon nekaterih investicij in državnih projektov, tudi med finančnimi analitik in investitorji je vladal optimizem, je dejal dr. Lahovnik in poudaril: „V gospodarstvu smo videli luč na koncu tunela, zdaj pa se je izkazalo, da je ta luč vlak, ki bo povozil velik del slovenskega gospodarstva in ga vozijo tisti, ki so povzročili politično krizo. Slovenija potrebuje trdno vlado in trdno opozicijo, sicer bo prišlo do poglabljanja politične krize in predčasnih volitev.“ Slovenski ustavni politični sistem je zapleten, predčasne volitve bi bile torej maja, do junija bi čakali vlado, ki bi šele septembra začela delovati, je bil kritičen Lahovnik in opozoril še na pomembno dejstvo: „Gospodarstvo se bo znašlo v času prostega teka, saj ni jasno, ali bo nova vlada še zagovarjala pravkar sprejete koncepte. Slovenija spada med države, kjer je politična kriza tako globoka, da se je bodo investitorji v velikem loku izogibali.“

Po zadnji, umetno sproženi politični krizi je Lahovnik izrazil strah, da bodo bonitetne hiše naši državi znova znižale oceno: „To pomeni, da se bo država dražje zadolževala, posledično pa tudi banke, podjetja in prebivalstvo. Vse to bo negativno vplivalo na investicije, na ustvarjanje delovnih mest, kar pa bo krizo v Sloveniji še poglobilo. Če spremljamo dogodke na borzi, vidimo, da se je začel tudi beg kapitala iz Slovenije, indeks je obarvan rdeče, delnice se soočajo skoraj s prostim padom.“

Slovenija, Politika
Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic) Bližina v zadnjem obdobju življenja (photo: Slovensko društvo Hospic)

Milostna smrt in usmrtitev namesto podpore?

O vprašanju samomora z medicinsko pomočjo naj bi odločali na referendumu 9. junija. SDS in NSi sta sicer v ponedeljek vložili zahtevi za ustavno presojo odlokov o omenjenem referendumu, kar bi ...

Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina) Romanje v Habsterdick 2024 (photo: osebni arhiv Jožeta Kamina)

Marija Pomagaj je s svojimi rojaki po vsem svetu

Rojaki na vzhodu Francije 1. maja že desetletja romajo k Mariji Pomagaj v Habsterdick. Letos je sveto mašo daroval ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki ima tudi rudarsko preteklost. V ...