Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Tone Gorjup (foto: ARO)
Tone Gorjup

Pregled domačih dogodkov od petka 4. januarja do 11. januarja 2013

Slovenija | 13.01.2013, 05:40 Tone Gorjup

Teden od „petka do petka“ je tokrat zaznamovala objava poročila Komisije za preprečevanje korupcije o nadzoru premoženja predsednikov strank. Pri tem je ugotovila da sta Janez Janša in Zoran Jankovič kršila zakonodajo in ju zato pozvala k odstopu. S tem se je finančni in gospodarski krizi v Sloveniji pridružila še politična kriza. V pregledu dogodkov se sicer ustavljamo še pri romanju križa svetovnega dneva mladih pri nas, obletnici mučeniške smrti Filipa Terčelja, iskanju nove varuhinje človekovih pravic, protestih, nadomestnih županskih volitvah v Mariboru... Seveda se na kratko posvečamo tudi kulturi in športu.

Protikorupcijska komisija v poročilu o Janši in Jankoviču

Protikorupcijska komisija je minuli torek objavila poročilo, da je pri nadzoru premoženja predsednikov strank ugotovila, da sta prvaka SDS Janez Janša in PS Zoran Janković kršila protikorupcijsko zakonodajo. Kot ugotavlja komisija, Janković ni prijavil za najmanj 2,4 milijona evrov premoženja, Janši pa se je premoženje nepojasnjeno povečalo za desetino te vrednosti. Objava poročila je povzročila politični pretres, katerega posledice lahko le slutimo, bodo pa pošteno premešale politične karte v Sloveniji. Prvi odzivi so bili precej zgovorni in najmanj obremenjeni. Predsednik državnega zbora in DL Gregor Virant je ob tem dejal: „Dobro je, da se je komisija lotila preverjanja premoženjskega stanja najvišjih politikov v državi, torej predsednikov parlamentarnih stran. Dobro je tudi, da je pri petih predsednikih strank vse v redu. Nesprejemljivo pa je, da predsednika dveh najmočnejših strank ne spoštujeta zakona glede poročanju o premoženju in da komisiji nista znala pojasniti izvora premoženja. Mislim, da so te ugotovitve tako obremenjujoče, da terjajo odstop obeh z javnih funkcij.“ Tudi predsednik DeSUS Karl Erjavec se strinja s tem vendar pod pogojem, če ugotovitve protikorupcijske komisije držijo. Najprej pa od Janše pričakuje pojasnila glede izvora premoženja. Prvak SLS Radovan Žerjav želi slišati pojasnilo predsednika vlade in oddaja, da če bi protikorupcijska komisija o njem sprejela takšne očitke, ne bi bil več minister za gospodarstvo in ne predsednik SLS. Predsednica NSi Ljudmila Novak pa pravi, da je poročilo komisije treba spoštovati in upoštevati, vendar pa se ne gre z nobeno oceno prenagliti. Vsak mora po njenih besedah namreč imeti možnost, da se zagovarja in da pojasni, česar ga obtožujejo. Predsednik SD Igor Lukšič ocenjuje, da bi morala Janša in Janković krepko premisliti zadevo in storiti, kar je prav.

Oglasila sta se tudi predsednika največjih parlamentarnih strank. Janez Janša je pojasnil, da bi po zakonu moral dobiti osnutek v pripombo, tako kot je to normalno. Zdaj pa je poročilo dokončno; sodba je padla, brez možnosti da bi se lahko branil. Janša je v pogovoru za TVS sicer priznal nekatere zamude pri prijavi premoženja, kar je pojasnil z dejstvom, da se je zakonodaja spremenila, sam pa je to spregledal. Kot je dejal, ne drži, da kakšnega dela svojega premoženja ne bi prijavil. Vse je bilo prijavljeno, prišlo pa je do zamud, kar je skušal komisiji tudi pojasniti. Priznal je tudi napako pri prijavi cene avtomobila, a je napako popravil in komisiji posredoval dejansko ceno. Glede posestva v Trenti je povedal, da ga je kupil že leta 1992, zanj pa je, kot je dejal, plačal več, kot zdaj komisija trdi, da je bilo vredno leta 2005, čeprav so se cene nepremičnin v teh letih dvignile za nekajkrat. Kako deluje Gurs, pa priča tudi naslednje dejstvo. Slednji je hišo v Velenju na podlagi hipotekarnega kredita ocenil na petinpetdeset tisoč evrov, Janša pa je zanjo dal nekajkrat več. V zvezi z očitkom, da ni prijavil poroštva za posojilo, ki ga je najela stranka, pa je Janša pojasni, da gre za soglasje, ki ga je podpisal ženi za hipotekarni kredit. Tega takrat res ni prijavi, ni pa vedel, da gre za poroštvo. Podpis je dal kot solastnik stanovanja, kot soglasje pri kreditu. Ko so skupaj ugotovili, da je podpisal osebno poroštvo, je bilo to poroštvo ukinjeno. Največji očitek Janezu Janši pa je za dvesto deset tisoč evrov povečano premoženje. Janša je to komisiji pojasnil, a po njihovem mnenju ni bil prepričljiv. Ob tem je dejal, da komisija stoji na stališču, da do leta 2004, ko je dopolnil petindvajset let delovne dobe, ni zaslužil nič. V času, ki ga zajema poročilo, umrla oba starša in z bratom se je dogovoril, da brat podeduje hišo ter mu kompenzira del zapuščine. „Če se vse premoženje sešteje in odšteje kredit, je vse sorazmerno s tem, kar sem zaslužil,“ je zatrdil Janša. Dodal je še, da ima težavo z dvema od treh članov protikorupcijske komisije, Rokom Praprotnikom in Goranom Klemenčičem. Prvi ga je, kot je dejal, deset let blatil kot novinar, drugi pa je bil nekdanji državni sekretar Katarine Kresal, ki je trdil, da ni bilo napak pri najemu prostorov za nacionalni preiskovalni urad. Dodal pa je, da ne pristaja na to, da se nima pravice braniti, da je to nekaj dokončnega, da je to sodba, ki pomeni tudi že likvidacijo. Ne glede na zaupnico svoje stranke, pa pričakuje, da bo Državljanska lista v parlamentu sprožila ustrezne postopke za njegov odstop.

Tudi predsednik PS in ljubljanski župan Zoran Janković se je odzval na odločitev protikorupcijske komisije. Vse očitke o kršenju zakonodaje je znova zavrnil. Poudaril je, da pri njem ni prišlo do povečanja premoženjskega stanja. Zatrdil je, da bilo poslovanje ljubljanske občine zakonito in transparentno ter da je komisiji posredoval vse zahtevane podatke. Prvak opozicije se je vprašal, kako naj se brani pred očitki o korupcijskem tveganju. Komisijo je zato pozval, naj natančno opredeli, kje naj bi ravnal koruptivno. Kot je poudaril z mestne občine na njegov račun ni prišel niti evro. Protikorupcijska komisija je pri Jankoviću ugotovila sistematično in večkratno kršitev zakonske obveznosti poročanja o premoženjskem stanju. Po podatkih, ki jih zbrala, ni prijavil za najmanj 2,4 milijona evrov premoženja. Janković ni želel komentirati očitkov komisije o predsedniku vlade Janši. Je pa tudi podobno kot Janša, kritičen do tega, da se na poročilo komisije ne more pritožiti.

Tem prvim odzivom je sledila cela vrsta takšnih in drugačnih izjav, stranke pa so si vzele čas, da konec tedna v miru premislijo možne korake in tudi posledice, ki bi jih ti prenesli. Medtem se predsednik države Borut Pahor posvetuje z visokimi predstavniki strankarskega življenja o razmerah po objavi omenjenega poročila Komisije za preprečevanje korupcije. Eno osrednjih vprašanj je, ali in kako lahko sedanja vlada v teh okoliščinah poglobitve nezaupanja ljudi v etično ravnanje politike učinkovito opravlja svoje delo. Odgovornost za to oceno nosita v prvi vrsti vlada in koalicija, navajajo. Odgovornost vseh nosilcev visokih političnih funkcij v državi, tudi predsednika republike, pa je, da ob tem ocenijo, kaj bi v nasprotnem primeru pomenila politična kriza in zlasti kakšne bi bile možnosti za njeno preseganje, tako menijo v uradu predsednika vlade.

Spet stavke

Policisti so v petek začeli z nadaljevanjem stavke, ki so jo zamrznili maja lani. Izvajajo jo na območju celotne države in bo trajala do preklica. Njihov sindikat ob tem zagotavlja, da policisti po vsej državi obravnavajo nujne dogodke. Razlog za stavko je neizpolnjevanje sporazuma med obema policijskima sindikatoma in vlado. Vzporedno s stavko potekajo tudi pogajanja. Na mizi so predlogi sindikata, kako zagotoviti izpolnjevanje stavkovnega sporazuma. Največ zapletov je pri plačevanju povečanega obsega dela ter nadur, saj v proračunu ni dovolj denarja.

Že nekaj dni pred tem se je Koordinacija stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja dogovorila, da bodo 23 januarja, na dan splošne stavke javnega sektorja shodi „pet minut čez poldne“ v devetih večjih mestih. Po besedah vodje koordinacije Janeza Posedija bo ta dan 24-urna splošna stavka javnega sektorja, posamezni sindikati pa bodo določili, kdaj v tem dnevu bodo stavkali. Zaenkrat je neudeležbo napovedal le Fides. Posamezni sindikati bodo delodajalcem stavko napovedali v okviru zakonskih rokov. Hkrati z napovedjo stavke bodo pozvali vlado k pogajanjem.

Nova varuhinja človekovih pravic ...

Predsednik države Borut Pahor je vodjem poslanskih skupin v državnem zboru poslal pismo, v katerem jih prosi, naj se opredelijo glede njegovega predloga vrhovne državne tožilke Vlaste Nussdorfer za varuhinjo človekovih pravic. Ta je povabilo sprejela in dodala: „Pri svojem delu že opravljam veliko tega dela varuhinje. Name se obrača predvsem v prostem času, ko delam za Beli obroč ... več deset tisoč se jih je obrnilo že name. Velikokrat jih napotim na varuhinjo, sodelujem z vsemi institucijami, z ministrstvi, prizadevam si za spremembo zakonodaje in imam še kar nekaj želja za izboljšave, ki bi jih sicer težje dosegla, kot varuhinja pa mislim, da bi mi uspelo...“ Nussdorferjeva se je sicer v preteklosti za mesto varuhinje človekovih pravic že potegovala, a ga je takrat zasedla sedanja varuhinja Zdenka Čebašek Travnik. Slednji se mandat izteče 21. februarja. Pahor je sprejel še eno odločitev. Poslancem bo za prvega namestnika predsednika Računskega sodišča predlagal Jorga Kristijana Petroviča.

Županske volitve v Mariboru

Mariborska volilna komisija je sredi minulega tedna potrdila, da bo prvi krog volitev za novega župana Mestne občine potekal 17. marca. Hkrati bodo izpeljali tudi volitve za štiri nadomestne svetnike, potem ko so se temu mestu odpovedali vsi kandidati SD. Volilna opravila se bodo začela 12. januarja, kandidati pa bodo morali kandidature oddati do 20. februarja. Kampanja se lahko uradno začne mesec dni pred volitvami.

Križ svetovnega dneva mladih po Sloveniji

Po slovenskih škofijah je na praznik Gospodovega razglašenja začel romanje križ svetovnega dneva mladih. Gre za duhovno pripravo na svetovni dan mladih, ki bo konec letošnjega julija v brazilskem Riu de Janeiru. Križ se te dni mudi v ljubljanski nadškofiji in sicer v župniji Trnovo. Papež Janez Pavel II. je 22. aprila 1984 križ zaupal mladim in jim naročil, naj ga ponesejo v svet. Leta 2003 je papež križu pridružil se Marijino ikono. Predstavlja Marijino materinsko prisotnost pri mladih, ki so poklicani, kot apostol Janez, da jo povabijo v svoje življenje. Križ in Marijina ikona imata visoko simbolno vrednost: nosilo ju je že na milijone mladih z vsega sveta, prednju so polagali svoje molitve in prošnje, težave in skrbi, trpljenje in solze. V Trnovem so križ sprejeli pri nedeljski večerni maši, kjer so ga mladi v procesiji ponesli v cerkev. Tam bo ostal do 20. januarja. Kaplan Janez Rus je povedal, da je cerkev vedno odprta in lahko se lahko mladi križu poklonijo kadarkoli. „Kdor pade pred Jezusa na kolena in ga počasti, oz. pred njegov križ, ki je znamenje Njegove ljubezni do vsakega izmed nas, so sadovi, ki jih uživamo vsi, ki smo to kdajkoli storili in ki to delamo. Saj to dejanje je vendar dejanje, ki ga lahko ponavljamo iz dneva v dan.“ Križ svetovnega dneva mladih bo svoje romanje po slovenskih škofijah sklenil na veliko noč.

Obletnica smrti pričevalcev vero

V župnijski cerkvi Sv. Jurija v Šturjah so imeli prejšnjo nedeljo sveto mašo ob 67. obletnici mučeniške smrti duhovnika Filipa Terčelja. Maševal je vicepostulator za njegovo beatifikacijo Bogdan Vidmar. Kot je poudaril v pridigi, je „Terčelj v zadnjih treh letih pogosto in živo prisoten med vipavskimi rojaki in tudi drugimi verniki na Slovenskem. Je naš sopotnik. Kot, da je vstal od mrtvih in nam spet pridiga, nas uči in spodbuja. Včasih dviga prah in razburja, za nekatere je to že moteče, večinoma pa je prisoten kot talna voda, ki se je ne vidi, a omogoča rast“, je dejal Vidmar in naštel nekatere pobude zadnjih let. Večji del svoje pridige pa je namenil predstavitvi Terčelja in utrinkom, ki jih je odkril ob zbiranju gradiva za njegovo beatifikacijo. Škof Metod Pirih je namreč jeseni leta 2010 dovolil začetek zbiranja gradiva za pripravo postopka na škofijski ravni. Za postulatorja je imenoval Primoža Krečiča, za njegovega namestnika pa Bogdana Vidmarja. Duhovnika Filipa Terčelja in župnika v Sorici Franceta Krašno, pri katerem je bil Terčelj na obisku, so na poti iz Davče proti Železnikom 7. januarja 1946 prestregli partijci in izročili knojevcem. Ti so ju brez razloga ustrelili in zagrebli. Domačini so našli najprej brevir, nato še grob. Zdaj počivata na pokopališču v Davči. Med pričevalci za vero je tudi France Krašna.

Kultura

V ponedeljek, 7. januarja je v Ljubljani umrla pesnica, pisateljica in novinarka Maruša Krese. Za njo ostaja sedem pesniških zbirk, knjigi kratke proze Vse moje vojne in Vsi moji božiči ter roman Da me je strah?, ki je izšel šele lani. V slednjem delno razkriva družinsko zgodbo v viharjih vojnega in povojnega časa. Leta 1947 v Ljubljani rojena Maruša Krese je študirala literarne vede, umetnostno zgodovino in psihoterapijo. V slednji se je izpopolnjevala v ZDA. Poklicno pot psihoterapevtke je kmalu opustila ter se posvetila novinarstvu in pisateljevanju. Dobra tri desetletja je živela na tujem, v Berlinu in še nekaterih mestih. Med vojno na Balkanu se je uveljavila tudi kot humanitarna delavka, še zlasti v obleganem Sarajevu.

Uporabniki nadškofijskega arhiva v Ljubljani imajo na voljo nov priročnik, s katerim si lahko pomagajo pri iskanju raznih podatkov, listin in drugih dokumentov v njem. Te dni je izšla publikacija z naslovom „Škofijski arhiv Ljubljana – inventar fonda ŠAL I.“V njej je sistematično predstavljeno arhivsko gradivo med 16. in 18. stoletjem. Po besedah avtorice dr. Julijane Visočnik gre za vodnik po enem izmed najstarejših fondov nadškofijskega arhiva. Pričujoči inventar je razdeljen na 51. fasciklov, ki obravnavani fond tudi sestavljajo. Na koncu sta dodana še indeks oseb in krajev ter priročen slovarček zemljepisnih lastnih imen, ki se večinoma pojavljajo v nemški ali latinski obliki. V omenjenem fondu so med drugim spisi povezani z reformacijo in protireformacijo, spisi prvih ljubljanskih škofov, listine in zapisi iz časa beneških vojn, razna vizitacijska poročila, urbarji, zbirke listin posameznih župnij ... Kot je poudarila Visočnikova, bi nov priročnik lahko postal nepogrešljiv pripomoček za preučevanje cerkvene, pa tudi širše družbeno politične zgodovine predvsem osrednjeslovenskega prostora.

V ljubljanski stolnici je bil na praznik Svetih treh kraljev koncert Slovenskega okteta, na katerem so predstavil pesmi z nove zgoščenke Božič s Slovenskim oktetom. Gre za nekakšno obuditev projekta iz leta 1966, ko je oktet izdal svojo prvo ploščo z božičnimi skladbami. Te je za tedanjo sestavo okteta priredil domžalski župnik in skladatelj Matija Tomc. V zadnjem obdobju delovanja okteta so projekt nadgradili z novimi priredbami Janeza Močnika in Jožeta Vidica. Na zgoščenko so umestili 15 skladb, ki v zvočni podobi pričarajo zvoke slovenskega božičnega vzdušja. O tem so se lahko prepričali tudi tisti, ki so bili minulo nedeljo zvečer v stolnici Sv. Nikolaja v Ljubljani.

Športne novice

Smučarski skakalci so prejšnjo nedeljo v Bischofshofnu sklenili novoletno turnejo, ki jo je dobil Avstrijec Gregor Schlierenzauer. Med slovenskimi skakalci se je s skupnim osmim mestom izkazal Peter Prevc, Jaka Hvala je bil skupno 14., Robert Kranjec pa 21. Minulo sredo pa je v Wisli na Poljskem blestel Robert Kranjec, ki je s četrtim mestom ostal tik pod stopničkami. Glavni trener Goran Janus ga je pohvalil in dodal: „da je Robert že na novoletni turneji nakazoval, da gre na bolje; upa, da bo tako tudi ostalo. Robert Kranjec je sicer lanski svetovni prvak v smučarskih poletih. V petek pa so naši skakalci v poljskih Zakopanih na ekipni tekmi svetovnega pokala v postavi Jurij Tepeš, Robert Kranjec, Jaka Hvala in Peter Prevc premagali vso svetovnoelito; na stopničkah so jim delali družbo Poljaki in Avstrijci, ki so tokrat prisluhnili slovenski himni.

Slovenska teniška igralka Katarina Srebotnik je slavila na turnirju dvojic v Sydneyju. V finale se je uvrstila z novo partnerko Rusinjo Nadjo Petrovo, s katero sta premagali prvi nosilki Italijanki Roberto Vinci in Saro Errani s 6:3 in 6:4. Dodajmo še, da je Teniška zveza Slovenije za novo kapetanko ženske članske reprezentance izbrala Mariborčanko Tino Pisnik, nekdanjo 29. igralko sveta.

Slovenska moška rokometna reprezentanca se mudi na svetovnem prvenstvu, ki se je začelo ta konec tedna v španski Zaragozi.

Slovenija, Politika, Sociala
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...