Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Dr. Lovro Šturm (foto: ARO)
Dr. Lovro Šturm

Po mnenju Zbora za republiko so razlogi za dvom o nepristranskosti protikorupcijske komisije

Slovenija | 11.01.2013, 07:51

V Zboru za republiko in Inštitutu dr. Jožeta Pučnika ocenjujejo, da poročilo komisije za preprečevanje korupcije pri ugotovitvah glede premiera in predsednika SDS Janeza Janše vsebuje številne "pravne in ekonomske zdrse". V tem primeru so številni razlogi za dvom o nepristranskosti komisije, je dejal predsednik Zbora za republiko Lovro Šturm.

"V oči je zbodlo dejstvo, da komisija ni ravnala v skladu s 13. členom zakona o integriteti in preprečevanju korupcije," je na današnji novinarski konferenci dejal Šturm. Po omenjenem členu bi morala komisija za preprečevanje korupcije poslati osnutek načelnega mnenja udeležencem postopka, ti pa se potem o navedbah iz načelnega mnenja opredelijo v sedmih delovnih dneh, je opozoril.

"Komisija sploh ni spoštovala te zakonske obveznosti in osnutka načelnega mnenja ni poslala udeležencem," je dejal. Po njegovih besedah gre za "protipravno ravnanje komisije".

"Komisija tega svojega protizakonitega ravnanja ne prepozna in se spreneveda," pravi. Pri tem je Šturm spomnil na navajanje komisije, da so imeli vabljeni udeleženci postopka možnost, da se izjasnijo o vseh dejstvih in podatkih, ki so pomembni za pripravo končnega načelnega mnenja. "To nikakor ni mogoče izenačiti z nalogo komisije, da osnutek pošlje udeležencem v vpogled," je dejal.

Slovenija po Šturmovih besedah potrebuje takšno protikorupcijsko komisijo, ki deluje v skladu z zakonom. Zakon pa mora biti napisan tako, da komisiji ne omogoča samovoljnega tolmačenja, je opozoril.

France Cukjati iz Zbora za republiko vidi problem v tem, da se "vse dozdajšnje afere v zvezi z diskreditacijo Janše odvijajo po istem scenariju". "Vse imajo iste elemente pristopa, vse se dogodijo v zelo občutljivem trenutku in vse temeljijo na slabo dokazanem materialu," je dejal.

Cukjati in Šturm sta se strinjala, da nastaja dvom o tem, ali niso morda vmešane državne institucije. "Obstajajo razlogi za sum, da prihaja do tega," je dejal Šturm.

Po ugotovitvah ekonomista Bernarda Brščiča z Inštituta dr. Jožeta Pučnika pa v poročilu protikorupcijske komisije ne gre le za pravne, temveč tudi za ekonomske "zdrse". "Dobro bi bilo, če bi bili v protikorupcijski komisiji tudi ekonomisti, da ne bi tega zelo zahtevnega dela opravljali le pravniki in novinarji," je dejal.

Iz komisije pa so očitke zavrnili in navedli, da se omenjeni člen ne uporablja za postopke nadzora nad premoženjem funkcionarjev.

Protikorupcijska komisija je pri nadzoru premoženja predsednikov strank ugotovila, da sta predsednika SDS Janez Janša in Pozitivne Slovenije Zoran Janković kršila protikorupcijsko zakonodajo. Kot ugotavlja komisija, Janković ni prijavil za najmanj 2,4 milijona evrov premoženja, Janši pa se je premoženje nepojasnjeno povečalo za 210.000 evrov.

Slovenija, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...