Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Predsednik vlade in SDS Janez Janša (foto: ARO)
Predsednik vlade in SDS Janez Janša

Janša po glasovanju na seji sveta SDS ostaja na čelu stranke

Slovenija | 09.01.2013, 22:38

Svet SDS je na tajnem glasovanju izglasoval zaupnico predsedniku stranke Janezu Janši. Kot je po seji sveta dejal predsednik sveta stranke France Cukjati je za zaupnico glasovalo 98,6 odstotka oz. 281 članov, štirje so se glasovanja vzdržali. Prav tako je svet SDS sklenil, da ne gredo v tehnično vlado. Janša se je za glasovanje o zaupnici odločil po objavi poročila komisije za preprečevanje korupcije, ki je ugotovila, da je Janša poleg Zorana Jankovića sistematično kršil protikorupcijsko zakonodajo. Na seji sveta stranke so se sestali tudi člani sveta PS, ki so sicer zavrnili glasovanje o Jankovićevi razrešitvi in mu izkazali zaupanje.

Predsednik SDS Janez Janša je pred sejo sveta SDS, na kateri so razpravljali o zaupnici predsedniku stranke dejal, da je od tajnega glasovanja o zaupnici odvisno njegovo mesto predsednika SDS in predsednika vlade. „Glede na rezultat glasovanja se bom odločil in sprejel konsekvence,“ je dejal predsednik SDS in poudaril, da kakršenkoli že bo rezultat, le-ta zanj ne predstavlja težave, „vendar pa so tako za enim ali drugim rezultatom jasne posledice, ki ne zadevajo samo mene“. Predsednik SDS je svetu pojasnil, kateri podatki v poročilu protikorupcijske komisije držijo in kateri ne. „Po skoraj 35. letih dela je moje celotno premoženje vredno manj kot 300.000 evrov in obsega polovico stanovanja v Ljubljani, vikend hišo v Bovcu in nekaj podedovanih kmetijskih parcel, družinska hiša v Velenju je pod hipoteko, kredit sem komaj začel odplačevati, lastnica druge polovice stanovanja v Ljubljani je žena, ki tudi odplačuje kredit,“ je glede svojega premoženja povedal Janša. Poudaril je, da je celotno premoženje po skoraj 35 letih dela manjše kot je razlika v ceni pri hiši, ki sta jo Kučan in Stanovnik kupila leta 1992 od države in med ceno, ki jo ima takšna nepremičnina danes. „Če bi res imel takšne vire, kot navaja protikorupcijska komisija, se verjetno ne bi preselil v nek zaselek v Šentilju, ampak v Rožno dolino ali Murgle, kjer bi si kupil kakšno vilo,“ je dejal.

V poročilu protikorupcijske komisije so po njegovih besedah nekatere napake sicer korektno navedene. „Gre za zamudo, napačno ceno pri avtomobilu in za neporočanje o dveh poroštvih, kjer gre v enem primeru za poroštvo za kredit stranke, ki je bilo v tem času ukinjeno - če bi me protikorupcijska komisija vprašala, bi jim ta podatek lahko tudi dal, a tega vprašanja ni bilo - in za soglasje, ko je žena zastavila za kredit polovico stanovanja, kjer sem solastnik, pri čemer tega niti nisem razumel kot poroštvo,“ je dejal predsednik SDS.

„Kar se tiče političnih konsekvenc, ne pričakujem, da bo ta zadeva končana. Glede na izjave predsednika Državljanske liste, bodo verjetno sproženi postopki v Državnem zboru,“ je ocenil predsednik SDS in dodal, da se morebitne razprave v državnem zboru veseli, čeprav je obenem tudi mnenja, da „imamo bolj pomembno delo.“ „Tudi morebitno izglasovana nezaupnica meni osebno ne predstavlja problema, se pa mora tisti, ki to predlaga, zavedati konsekvenc in situacije, ki bi v tej državi nastala,“ je opozoril Janša.

Na svetu so spregovorili tudi o možnostih, ki sledijo, če bi sedanja koalicija na kakršen koli način začela resno šepati ali bi razpadla, je povedal po seji predsednik sveta SDS Cukjati. Kot je dejal, je svet soglasno sklenil, da v tehnično vlado ne gredo, njegove besede pa je kasneje potrdil tudi Janša. „Tehnična vlada za SDS ne pride v poštev, kar pomeni, da je ne bo,“ je bil jasen predsednik SDS in vlade. Ker se to ne bo zgodilo, je po Janševih besedah možna vlada „neke druge politične barve“. Tisti, ki bi vlado prevzel, pa bi prevzel tudi politično odgovornost, SDS pa bi v tem primeru šla v opozicijo, je še dejal in dodal, da bi bili konstruktivna, vendar resna opozicija.

Prav tako se stranka ne boji predčasnih volitev, je še povedal Janša. Vendar pa bi tisti, „ki bi sprožili takšno politično nestabilnost, prevzeli tudi odgovornost za posledice, ki bi nastopile“. Po njegovem namreč obstaja nevarnost ponovnega padanja bonitetnih ocen v situaciji, „ki smo jo komaj stabilizirali“.

SDS se je tako odločila, da je v sedanji koaliciji pripravljena delati naprej, „če bodo partnerji resni“ in se bodo držali koalicijske pogodbe. Časa za oklevanje pa sedaj ni, pravi Janša, zato pričakuje, da se bodo ostali koalicijski partnerji, o tem, kako naprej, odločili v prihodnjih urah „in da bodo za svoje odločitve prevzeli tudi vso odgovornost“.

Po Cukjatijevih besedah so v razpravi sodelovali številni člani, nihče pa ni ugotovil, da je v poročilu „kar koli takega tehtnega“, da bi moral predsednik stranke odstopiti. „Nasprotno, vsi so ugotavljali, da gre za politikantski konstrukt, ki je osnovan na zelo čudnih predpostavkah,“ je dodal Cukjati.

Člani sveta PS zavrnili glasovanje o Jankovićevi razrešitvi in mu izkazali zaupanje

Predsednik stranke PS Zoran Janković je članom sveta stranke ponudil, da zaradi očitkov protikorupcijske komisije glasujejo o njegovi razrešitvi, vendar so glasovanje soglasno zavrnili. Janković, ki je že popoldne pojasnil, da ne bo odstopil, je zaupanja vesel.

Svet stranke je po besedah vodje poslanske skupine Janija Möderndorferja Jankoviću nesporno pokazal podporo in dal vedeti, da poročilo protikorupcijske komisije ne obravnava kaznivih dejanj, temveč govori o prekršku. Svet je potrdil tudi dnevni red, datum in uro kongresa stranke. V soboto bodo sicer razpravljali tudi o dokumentu, ki govori o pravni državi. Janković zagotavlja, da sledjo zagovarja tudi sam, vendar poziva, naj ta opravi svoje delo in dopusti možnost, da se nekdo brani. Medtem so vse bolj glasna ugibanja o oblikovanju tehnične vlade, saj se je zatreslo tudi v koaliciji. Möderndorfer zagotavlja, da o tehnični vladi ne ve nič in ne ve, kdo zdaj sploh s kom drži.

Sicer je Janković že zgodaj popoldne zavrnil vse očitke protikorupcijske komisije o kršenju zakonodaje. Poudaril je, da pri njem ni prišlo do povečanja premoženjskega stanja. Zatrdil je, da bilo poslovanje ljubljanske občine zakonito in transparentno ter da je komisiji posredoval vse zahtevane podatke. Janković se ob tem sprašuje, kako naj se brani pred očitki o korupcijskem tveganju. Komisijo poziva, naj natančno opredeli, kje naj bi ravnal koruptivno. Kot je poudaril, ni niti evro z mestne občine prišel na njegov račun. Protikorupcijska komisija je pri Jankoviću ugotovila sistematično in večkratno kršitev zakonske obveznosti poročanja o premoženjskem stanju glede razpolaganja s premoženjem. Kot ugotavlja komisija, Janković ni prijavil za najmanj 2,4 milijona evrov premoženja.

Virant vztraja pri odstopu Janše in Jankovića, a o nadaljnjih potezah molči

V Državljanski listi po besedah predsednika Gregorja Viranta ne pristajajo na to, da bi državo ali občino vodil kdor koli, ki ne zna, noče ali ne more pred pristojnim organom pojasniti svojega premoženja. Virant vztraja, da bi morala premier Janez Janša in prvak PS Zoran Janković zaradi ugotovitev komisije za preprečevanje korupcije o njunem premoženju odstopiti.

Vendar ne želi napovedovati nadaljnjih potez v primeru, če Janša ne odstopi. Torej ne komentira možnosti konstruktivne nezaupnice niti tega, ali od Janše pričakuje vložitev zaupnice. Janša je sicer v torek sklepal, da bo DL v parlamentu sprožila ustrezne postopke.

Virant ne želi odgovarjati niti na navedbe, da je na koalicijskem sestanku kot rešitev izpostavil tehničnega mandatarja. O imenih možnega mandatarja pa že ugibajo nekateri mediji.

Janković je sicer že pojasnil, da ne namerava odstopiti, Janša pa bo danes zvečer preveril zaupanje pri članih sveta SDS.

Predsednico NSi so Janševa pojasnila pomirila

Predsednico koalicijske NSi Ljudmilo Novak so pojasnila premiera Janeza Janše o premoženju pomirila, meni pa, da je bil pri nekaterih zadevah malomaren. Ocenjuje, da Janši zdaj ni treba odstopiti. Če bo vložil glasovanje o zaupnici, ga bo NSi podprla, seveda pa pričakujejo tudi nadaljnja pojasnila, je dejala Novakova.

Novakova je potrdila, da je prvak DL Gregor Virant na koalicijskem vrhu kot rešitev omenil tehničnega mandatarja. Na koalicijskem sestanku se po besedah Novakove niso pogovarjali o imenih, po njenem mnenju to zaenkrat tudi ni realna možnost.

Kot je dejala, smo v demokratični družbi in imamo volitve ter edino tako lahko določamo svoje voditelje. Če predsednik vlade odide in pade ta vlada, so po mnenju Novakove edina možnost predčasne volitve in ne tehnična vlada.

Erjavec: Očitke KPK naj preiščejo organi pregona, DeSUS zaenkrat čaka

Zunanji minister in prvak DeSUS Karl Erjavec je glede ugotovitev, ki jih je včeraj glede premoženja predsednika SDS Janeza Janše in predsednika Pozitivne Slovenije Zorana Jankovića predstavila komisija za preprečevanje korupcije, danes poudaril, da je treba počakati in ugotoviti, kaj je dejansko resnica.

Očitki KPK so zelo hudi in če držijo, bi morala tako Janša kot Janković takoj odstopiti, meni Erjavec. A kot je spomnil, oba očitke zavračata. Po mnenju Erjavca morajo zato zadevo preiskati pristojni organi z davčno upravo in policijo na čelu ter nato po potrebi sprožiti ustrezne postopke.

Glede navedb o morebitni konstruktivni nezaupnici vladi in o tem, da se že išče nov premier, je bil redkobeseden. Kot je dejal, to ni usklajeno nikjer in zaenkrat je treba počakati, kaj bo naredil premier.

Tudi glede prihodnjih potez DeSUS se Erjavec še ni želel izrekati, saj je težko napovedati, kaj se bo še dogajalo v naslednjih urah in dneh.

Slovenija, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...