Predsednik vlade Janez Janša
Janša bo svetu SDS prepustil odločitev o nadaljnjem vodenju stranke in vlade
Slovenija | 09.01.2013, 07:53
Premier Janez Janša je v Odmevih na Televiziji Slovenija dejal, da bo v sredo svetu SDS ponudil svoj odstop z mesta predsednika stranke, nezaupnica pa bi zanj pomenila tudi odstop z mesta predsednika vlade. Janša sicer meni, da bo Državljanska lista v parlamentu sprožila "ustrezne postopke" za njegov odstop.
Svet SDS bo sicer, kot je dejal Janša, tudi poslušal njegova pojasnila o ugotovitvah protikorupcijske komisije. "Če sveta moja pojasnila ne bodo zadovoljila, to pomeni odstop z mesta predsednika stranke," je poudaril Janša in dodal, da to seveda pomeni tudi odstop z mesta predsednika vlade. "Če bom dobil zaupnico sveta stranke, ki bo glasoval tajno, potem ne bom odstopil, kar sem povedal tudi koalicijskim partnerjem, ne bo pa s tem zadeva končana," je dejal. Prepričan je, da je bil predsednik Državljanske liste Gregor Virant namreč vključen v današnjo "akcijo".
Kot je pojasnil, je z današnjega vrha koalicije jasno, da je bil Virant že v ponedeljek obveščen o ugotovitvah protikorupcijske komisije, medtem ko je sam zanje izvedel včeraj. "Tisti, ki bo odstop sprožil, bo moral prevzeti posledice," je poudaril Janša.
Komisija za preprečevanje korupcije je pri Janši sicer ugotovila večkratno kršitev zakonske obveznosti poročanja o premoženjskem stanju glede razpolaganja z gotovino, lastništva nepremičnin, lastništva premičnin ter prevzemanja jamstev in poroštev.
Janša je v pogovoru za televizijo večino očitkov protikorupcijske komisije, ki je sicer pregledala premoženjsko stanje vseh predsednikov parlamentarnih strank, zavrnil. Tako je denimo zavrnil navedbe komisije, da se je njegovo premoženje nesorazmerno povečalo za 210.000 evrov. Zatrdil je, da je komisiji pojasnil vse. Nobena številka ni nepojasnjena, so pa nekatere v poročilu zmanipulirane, je dejal.
Kot je povedal, sta mu v času, ki ga zajema poročilo, umrla oba starša in z bratom se je dogovoril, da brat podeduje hišo ter mu kompenzira del zapuščine. Če se vse premoženje sešteje in odšteje kredit, je vse sorazmerno s tem, kar sem zaslužil, je zatrdil Janša.
Janša je v pogovoru za TVS sicer priznal nekatere zamude pri prijavi premoženja, kar je pojasnil z dejstvom, da se je zakonodaja spremenila, sam pa je to spregledal. Priznal je tudi napako pri prijavi cene avtomobila (prijavil je namreč, da je vreden 14.500 evrov, čeprav je bilo vozilo kupljeno za 46.000 evrov), a je, kot je poudaril, napako popravil in komisiji posredoval dejansko ceno.
Glede posestva v Trenti je povedal, da ga je kupil že leta 1992, zanj pa je, kot je dejal, plačal več, kot zdaj komisija trdi, da je bilo vredno leta 2005, čeprav so se cene nepremičnin v teh letih dvignile za nekajkrat.
V zvezi z očitkom, da ni prijavil poroštva za posojilo, ki ga je najela stranka, pa je Janša dejal, da je kot zastopnik stranke podpisal številne listine, vmes je bilo tudi osebno poroštvo, kar je spregledal. Ko smo to odkrili, je bilo poroštvo ukinjeno in ga ni, je dejal.
Janša je še dejal, da ima težavo z dvema od treh članov protikorupcijske komisije, Rokom Praprotnikom in Goranom Klemenčičem. Prvi ga je, kot je dejal, deset let blatil kot novinar, drugi pa je bil nekdanji državni sekretar Katarine Kresal, ki je trdil, da ni bilo napak pri najemu prostorov za nacionalni preiskovalni urad.
Premier je še poudaril, da ne pristaja na to, da se nima pravice braniti, da je komisija podala sodbo, ki je že dovolj za likvidacijo. Zato upa, da bo komisija sprožila postopek in se bo lahko branil.
Sicer pa je vse skupaj po njegovem politična igra, podobno kot v zadevi Depala vas leta 1994.
"Če mi bo svet SDS izrekel nezaupnico, to ne bo najslabši dan v mojem življenju," je zaključil Janša in dodal, da ima doma leto in pol starega otroka, s katerim se je precej bolj prijetno ukvarjati. "Politika ni moja največja in edina ljubezen," je pristavil.
KPK pri Janši in Jankoviću ugotovila sistematične kršitve protikorupcijske zakonodaje
Komisija za preprečevanje korupcije je v zaključnem poročilu nadzora premoženja predsednikov parlamentarnih strank ugotovila, da sta predsednik SDS Janez Janša in predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković večkrat in sistematično kršila protikorupcijsko zakonodajo. Ugotovitve po mnenju nekaterih politikov terjajo odstop tako Janše kot Jankovića.
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je pri Jankoviću, sicer tudi ljubljanskem županu, ugotovila sistematično in večkratno kršitev zakonske obveznosti poročanja o premoženjskem stanju glede razpolaganja z gotovino, vrednostnimi papirji in o spremembah oz. povečanju finančnih sredstev.
Bančni podatki, ki jih je zbrala komisija, kažejo, da je Janković od nastopa županske funkcije leta 2006 dalje na svoje bančne račune v Sloveniji skupno prejel 2,99 milijona evrov. Od tega je približno 2,4 milijona evrov nakazil, ki niso povezana z rednim osebnim dohodkom. Med letoma 2007 do 2011 je Janković vsako leto dobil med 168.000 evrov in 631.000 evrov nakazil različnih pravnih oseb (Electa, Electa naložbe in KLM) kot poplačilo dolga, česar pa komisiji ni nikoli prijavil.
Komisija je tudi ugotovila, da je del finančnih prilivov (208.000 evrov) v obdobju štirih mesecev leta 2011 prispel na Jankovićev osebni bančni račun z naslova verižnih transakcij. Te so se začele v podjetju Grep, ki posluje z Mestno občino Ljubljana.
Pri predsedniku vlade Janši pa je komisija ugotovila večkratno kršitev zakonske obveznosti poročanja o premoženjskem stanju glede razpolaganja z gotovino, lastništva nepremičnin in premičnin ter prevzemanja jamstev in poroštev. Hkrati so ugotovili, da se je Janši premoženje glede na uradno ugotovljene vire dohodkov in premoženja v nadzorovanem obdobju nesorazmerno in nepojasnjeno povečalo za najmanj 210.000 evrov.
Komisija je ugotovila, da Janša v zakonskem roku ni prijavil nakupa trisobnega stanovanja v Ljubljani, prodaje kmetijskih zemljišč v Trenti, najema hipotekarnega kredita in nakupa osebnega avtomobila. Obenem naj bi pri nakupu vozila neresnično prikazal vrednost vozila na 14.500 evrov, čeprav je bilo vozilo kupljeno za 46.000 evrov.
Kot ugotavlja komisija, poleg tega Janša sploh ni prijavil poroštva stranki SDS v višini pol milijona evrov, poroštva družinskemu članu pri najemu posojila v višini 125.000 evrov in pologa gotovine na transakcijski račun v višini 33.000 evrov.
Obenem komisija problematizira Janšev nakup stanovanja v Ljubljani. Podjetje Imos naj bi leta 2005 prek povezanega podjetja Eurogradnje z odkupom in večkratnim preplačilom vrednosti zavezančevih nepremičnin do skoraj polovice sofinanciralo nakup stanovanja.
Predsednik komisije za preprečevanje korupcije Goran Klemenčič je v izjavi poudaril, da Janša in Janković tudi po soočenju z očitki komisiji nista podala razumljivih in celovitih pojasnil. Oba so namreč pozvali k dodatnim pojasnilom, ki pa so bila po Klemenčičevih besedah v določenih delih izmikajoča, nepopolna in tudi "preverljivo lažna".
Za nadzor so se po Klemenčičevih besedah odločili po zadnjih parlamentarnih volitvah, obdobje nadzora pa je segalo od leta 2004 do danes. Komisija za preprečevanje korupcije sicer nima zakonskih pooblastil zahtevati odgovornosti oziroma ukrepov, bodo pa ugotovitve predali pristojnim organom.
Klemenčič meni, da sta posledici poročila le dve: "Ali nas vse skupaj zaprejo, ker smo neosnovano in neutemeljeno očrnili in napadli najvišje predstavnike države, ali pa ti sprejmejo odgovornost in ustrezne ukrepe".
Predsednik PS in ljubljanski župan Zoran Janković je v prvem odzivu v celoti zavrnil očitke protikorupcijske komisije, saj gre po njegovem mnenju za stare zadeve, ki so bile javnosti že velikokrat pojasnjene. Kot so sporočili iz Mestne občine Ljubljana, se višina njegovega premoženja ni spreminjala, zato tudi ni bilo potrebno poročanje o tem. Ob tem poudarja, da ni prišlo do nikakršnega oškodovanja premoženja Mestne občine Ljubljana. "Komisija za preprečevanje korupcije v mojem primeru ne ugotavlja korupcije, ampak zgolj možnost korupcijskega tveganja, kar pa odločno zavračam," je še poudaril. Janković bo sicer podrobnejša pojasnila podal na novinarski konferenci v sredo.
Odziv političnih strank
Ugotovitve protikorupcijske komisije so po mnenju predsednika državnega zbora in koalicijske DL Gregorja Viranta tako obremenjujoče, da terjajo odstop obeh z javnih funkcij. Po njegovem je nesprejemljivo, da ne spoštujeta zakona o poročanju o premoženju in da komisiji nista znala pojasniti izvora premoženja. Po Virantovih besedah bodo ugotovitve gotovo imele neke politične posledice, a sta sedaj na potezi Janša in Janković.
Predsednik SD Igor Lukšič ocenjuje, da bi morala Janša ter Janković zaradi ugotovitev krepko premisliti zadevo in nato narediti to, "kar večina pričakuje". A je po njegovem težko pričakovati, da se bosta odločila za "kakšne radikalne ukrepe".
O ugotovitvah protikorupcijske komisije so se sinoči na pogovarjali tudi predsedniki koalicijskih strank. Predsednik DeSUS Karl Erjavec je povedal, da če ugotovitve protikorupcijske komisije držijo, to terja odstop Janše in Jankovića. Očitki komisije so namreč po besedah Erjavca hudi.
Tako jih je ocenil tudi predsednik SLS Radovan Žerjav. "Če bi protikorupcijska komisija o meni sprejela takšne očitke, ne bi bil več minister za gospodarstvo in ne predsednik SLS," je dejal Žerjav, ki od Janše prav tako pričakuje pojasnila.
Poročilo KPK je treba spoštovati in upoštevati, vendar pa se ne gre z nobeno oceno prenagliti, pa je v odzivu na ugotovitve dejala predsednica NSi Ljudmila Novak.
Po sestanku večina predsednikov koalicijskih strank ni več dajala izjav. Virant je le povedal, da sta za pojasnjevanje zdaj na vrsti Janša in Janković. Sam pa vztraja pri pozivu, naj oba odstopita z javnih funkcij.
Temu sestanku je sicer sledil še širši koalicijski posvet o aktualnih temah, med drugim o delovnopravni zakonodaji in o iskanju najboljših kandidatov za nadzorni svet slovenskega državnega holdinga.
Na ugotovitve protikorupcijske komisije se je odzval tudi predsednik republike Borut Pahor in izrazil zaskrbljenost. Kot so sporočili iz njegovega urada, te poglabljajo nezaupanje ljudi v politiko prav v trenutku, ko Pahor v Bruslju najvišjim predstavnikom EU pojasnjuje napredek Slovenije v spopadu s krizo.
Ob napovedanih vnovičnih protestih pa so svoje mnenje sporočili tudi iz "protestnega odbora Vseslovenske ljudske vstaje" in zapisali, da poročilo protikorupcijske komisije dokazuje tisto, kar protestniki govorijo zadnje tri mesece. Obenem pa zahteva naj tako Janša kot Janković takoj odstopita z vseh svojih političnih položajev. "Če tega ne storita, morajo poslanci nemudoma začeti postopke za izglasovanje nezaupnice vladi," so zapisali.