Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Marjana DebevecMarjana Debevec

Izšla papeževa poslanica za 47. svetovni dan sredstev družbenega obveščanja

Svet | 24.01.2013, 20:00

Danes je izšla papeževa Poslanica za 47. svetovni dan sredstev družbenega obveščanja, ki bo potekal 12. maja 2013 na temo: Socialna omrežja: vrata resnice in vere; novi prostori evangelizacije.

Pristnost vernikov na socialnih omrežjih se kaže v tem, da z drugimi delijo vir svojega upanja in veselja: vero v Boga, ki je bogat v usmeljenju in ljubezni, razodeti po Jezusu Kristusu, je zapisal papež v poslanici, ki vsako leto izzide na god sv. Frančiška Saleškega, zavetnika novinarjev. Benedikt XVI. zapiše, da ta delitev z drugimi ni le v izrecnih izrazih vere, ampak tudi v pričevanju, to pomeni, na kakšen način sporočamo izbire in sodbe, ki so tesno povezane z evangelijem, tudi kadar se o njem na izrecen način ne govori. Poseben način pričevanja je pripravljenost darovati se drugim tako, da smo se pripravljeni s potrpežljivostjo in spoštovanjem vključiti v vprašanja in dvome drugih, v njihovo iskanje poti in življenjskega smisla. Navzočnost dialoga o veri in verovanju na socilanih omrežjih potrjuje pomembnost religije v javni in družbeni razpravi.

Papež v poslanici zapiše, da razvoj digitalnih socialnih omrežij prispeva k nastajanju nove ''agorà'', javnega in odprtega trga, kjer osebe lahko med seboj delijo ideje, informacije, mnenja in vstopajo v nove odnose in družbene oblike. Ti prostori, ko so pravilno ovrednoteni in uravnoteženi, prispevajo k spodbujanju oblik dialoga in razprav, ki lahko okrepijo vezi edinosti med osebami in pospešujejo harmonijo človeške družine, če se odvijajo s spoštovanjem, pozornostjo do zasebnosti, odgovornostjo in predanostjo resnici. Izmenjava informacij lahko postane prava komunikacija in povezovanja lahko prerastejo v prijateljstva, piše papež v poslanici. Če so socialna omrežja poklicana, da razvijejo ta potencial, si morajo osebe, ki so vanje vključene, prizadevati za svojo pristnost, zato da se v teh prostorih ne bodo delile samo ideje in informacije, ampak se bo navsezadnje govorilo o sebi. Po papeževih besedah socialna omrežja postajajo vedno bolj del same družbe, v kolikor povezujejo osebe na podlagi temeljnih potreb, kot je vzpostavljanje odnosov in iskanje prijateljstev.

Kultura socialnih omrežij in spreminjanje oblik in stilov komunikacije postavljajo velik izziv pred tiste, ki želijo govoriti o resnici in vrednotah. Papež poudarja, da socialna omrežja potrebujejo osebe, ki se zavedajo vrednosti dialoga, razumskega razpravljanja in logičnega argumentiranja; potrebuje osebe, ki gojijo takšne oblike govora in izražanja, ki nagovarjajo najplemenitejše težnje tistega, ki je vključen v komunikacijo.

Kot izziv, pred katerega so postavljena socialna omrežja, poslanica navaja dejansko vključevanje vseh, da torej podpirajo sodelovanje vernikov, ki želijo z drugimi deliti Jezusovo sporočilo in vrednote. Digitalno okolje namreč ni nek paralelni ali popolnoma virtualni svet, ampak je del vsakdanje realnosti mnogih oseb, posebej mladih. Socialni mediji so rezultat človeške interakcije, piše v papeževi poslanici, in dajejo nove oblike dinamiki komunikacije, ki ustvarja odnose. Sposobnost uporabe novih govoric torej ni potrebna toliko zaradi tega, da smo v koraku s časom, ampak zato, da omogočimo neskončnemu bogastvu evangelija, da najde izrazne oblike, s katerimi bo lahko dosegel misli in srce vseh.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin) Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS) Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...