Zastava OZN
Ob dnevu človekovih pravic tudi o zatiranih kristjanih
Slovenija | 10.12.2012, 15:10 Tone Gorjup
Na današnji svetovni dan človekovih pravic je letos v ospredju opozorilo, da imajo vsi ljudje pravico biti slišani in upoštevani. Poteka pa pod geslom Vključevanje in pravica do sodelovanja v javnem življenju. Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon je v poslanici zapisal, da so močne civilno družbene skupine zelo pomembne v prizadevanjih za blaginjo vsakega naroda. Združeni narodi zato obžalujejo ukrepe, ki jih zatirajo.
Generalna skupščina Združenih narodov je 10. decembra 1948 sprejela splošno deklaracijo človekovih pravic. Od takrat pa do danes se je pojem človekovih pravic oblikoval in izpopolnjeval. Amnesty International Slovenije v teh dneh organizira maraton pisanja apelov kršiteljem človekovih pravic. Jerneja Turin iz omenjene organizacije: „Lani smo tako oblastem, ki kršijo človekove pravice, poslali milijon tristo tisoč apelov in ta pritisk je vodil v spremembe za nekatere posameznike, za katere smo pisali. Isto delamo letos. Maratonu so se pridružile šole v Sloveniji, knjižnice, prostovoljci pa organizirajo dogodke podpisovanja apelov.“
Dan človekovih pravic praznujejo tudi na Škofijski gimnaziji Antona Martina Slomška v Mariboru. V sporočilu za javnost govorijo o pomenu verske svobode in poudarjajo pasti, ki so zajete v ideji človekovih pravic. Več profesor filozofije Ivo Kerže. „Ta past je v tem, da pri poudarjanju pravic človeka ne le, da pozabimo na dolžnosti, ki jih imamo ljudje drug do drugega, pač pa, kar je iz verskega, a tudi širšega vidika še usodnejše, da pozabimo na vrhovno pravico, ki jo ima Bog nad človekom. V tem smislu je bilo koncilsko sprejetje verske svobode vprašljivo, saj je tudi med katoličani pripeljalo do prepričanja, da vera ni nekaj, kar bi človek prejel od Boga, pač pa nekaj, kar si človek lahko po mili volji izbira in da so vse te izbire dopustne, dobre. Tako smo danes priča problematičnemu pojavu, ki mu rečemo »izbirni vernik«: t. j. vernik, ki si od vere izbira le to, kar mu ustreza, na ostalo se pa požvižga. V zadnji posledici tako povzdigovanje človeka nasproti Bogu lahko vodi le v zanikanje vere v Boga.“
Osnovna človekova pravica je pravica do življenja. Mnogim po svetu je zaradi vojn, lakote in številnih vrst nasilja onemogočena. Ob tem pa pozabljamo na milijone nerojenih otrok, katerim napredna Zahodna družba zaradi umetne prekinitve nosečnosti, kontracepcije in umetne oploditve še ni priznala te temeljne pravice. Direktorica Zavoda Živim Katarina Nzobandora. „Vedeti moramo, da je vsak izmed nas človek od spočetja naprej in da ima vsak dostojanstvo in pravico do življenja. V molitvi se danes še na poseben način spomnimo vseh otrok, ki jim je ta pravica odvzeta v imenu pravic odraslih. Naj naša skupna molitev reši vsaj enega.“
Gibanje za življenje je ob današnjem dnevu človeku pravic podelilo nagrado Matere Terezije. Prejeli sta jo Chiara Corbella Petrillo, ki se je v nosečnosti odpovedala zdravljenju raka, da je njen otrok preživel, sama pa je potem umrla, ter organizacija, ki nudi pomoč nosečnicam.