Damijana MedvedDamijana Medved
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Poslanci so letos na 32 sejah sprejeli 140 zakonov

Slovenija | 29.12.2012, 10:03

Poslanci so se v iztekajočem se letu sestali na osmih rednih in 24 izrednih sejah DZ, ki so skupno trajale 63 dni, in na katerih so sprejeli 140 zakonov. Predsednik državnega zbora Gregor Virant ob koncu leta, ki sovpada tudi s prvo obletnico delovanja tega sklica DZ, pravi, da je za njimi nekaj pozitivnih zgodb, a tudi afer, ki jim niso v čast.

Največ zakonov, 45, so poslanci sprejeli po skrajšanem postopku. 40 so jih sprejeli po nujnem postopku, 19 pa po rednem. Med letos sprejete zakone spada tudi 36 ratifikacij, hkrati pa se je v letošnjo statistiko DZ vpisalo 112 sprejetih aktov - odlokov, proračunov, rebalansov proračunov, sklepov, resolucij in priporočil.

Poslanci so prejšnji teden obravnavali tudi edino letos vloženo interpelacijo. To je skupina poslancev s prvopodpisanim Janijem Möderndorferjem vložila zoper notranjega ministra Vinka Gorenaka, ministrova razrešitev pa ni bila izglasovana. V državni zbor je bilo vloženih tudi sedem pobud in dve zahtevi za zakonodajni referendum, izveden pa je bil le eden. Na podlagi ljudske iniciative sta bila vložena dva predloga zakona.

Poslanci so v letu 2012 postavili 649 poslanskih vprašanj in pobud, državnozborska delovna telesa pa so imela 431 sej, 180 rednih in 251 nujnih ter štiri javne predstavitve mnenj. Kolegij predsednika državnega zbora se je sestal na 38 sejah.

Predsedniku državnega zbora Gregorju Virantu se sicer zdi bolje, da delo državnega zbora v minulem letu ocenjujejo ljudje, kot pa da bi to delali sami. A kot pravi, je bilo v tem letu nekaj pozitivnih zgodb, denimo soglasni sprejem pokojninske reforme in sprejem proračuna z veliko večino. Upa, da bo med pozitivne stvari lahko uvrstil tudi današnjo obravnavo zakona o šolski prehrani, je dodal Virant.

Veliko je bilo tudi zahtevnih zgodb, je še ocenil, denimo zakon za uravnoteženje javnih financ. Obenem pa so državni zbor pretresale tudi poslanske afere, "ki jim niso v čast", je spomnil Virant. Kot eno pomembnejših zgodb leta, ki se poslavlja, je prvi mož parlamenta omenil še krčenje poslanskih pravic in nižanje izdatkov državnega zbora.

V letu, ki prihaja, si Virant želi, da bi ljudje ob koncu leta delo državnega zbora ocenili višje kot letos. Obenem pa pričakuje, da bo tudi leto 2013 za poslance naporno. Čaka jih namreč nekaj zelo zahtevnih projektov, med drugim delovnopravna zakonodaja, gotovo pa tudi nadaljnje zniževanje javne porabe, je še povedal Virant, ki bo novo leto sicer pričakal v družinskem krogu, morda pa po odšel tudi na kakšno zabavo k prijateljem.

Slovenija, Politika
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...