Robert BožičRobert Božič
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup

Pred 100 leti se je blizu Bilčovsa rodil Pavle Zablatnik

Slovenija | 04.12.2012, 17:12 Tone Gorjup

Na današnji dan pred 100 leti se je v Bilnjovsu na Koroškem rodil duhovnik, šolnik etnolog in mohorján Pavle Zablatnik. Koroški rojaki so se ga spomnili že oktobra, ko so v Ločah pripravili „Zablatnikov dan 2012“ s simpozijem o starejših koroških rokopisih in predstavitvijo prepisa "Loške cerkvene pesmarice" iz leta 1825. Glavni pobudnik dogodka je bil Slovenski narodopisni inštitut Urban Jarnik; njegov prvi vodja je bil prav Pavle Zablatnik.

Pavle Zablatnik se je rodil 4. decembra 1912 pri Kumru v Bilnjóvsu na Koroškem. Po končani ljudski šoli v domačem kraju Bilčovs je v Celovcu obiskoval gimnazijo in po maturi vstopil v bogoslovje. Leta 1938 je imel novo mašo in zatem kaplanoval na več župnijah na Koroškem. Med vojno je hudo zbolel, zato so mu po njej ponudili študijski dopust. Na filozofski fakulteti v Gradcu je vpisal slavistiko in klasično filologijo. Študij je dokončal s profesorskim izpitom z doktoratom iz filologije. Njegova disertacija je nekakšna narodopisna študija o duhovni kulturi Koroških Slovencev. Nekaj let je poučeval na državni celovški gimnaziji, od leta 1957 pa na Zvezni gimnaziji za Slovence. Deset let je bil njen ravnatelj. Zanjo je priredil dva učbenika latinščine in štiri slovenske čitanke za višje razrede. Pripravil je številna pedagoška predavanja za učitelje dvojezičnih šol. V prvih desetletjih po vojni je Pavle Zablatnik postavil temelje slovenskemu srednjemu šolstvu na Koroškem, iz katerega še danes prihajajo generacije mladih slovenskih izobražencev

Posebno pozornost je Pavle Zablatnik posvečal narodopisju. Raziskoval je ljudske običaje svojih rojakov in zbiral gradivo o zgodovini Koroških Slovencev. Njegova temeljna etnološka dela so Od zibelke do groba. Ljudska verovanja, šege in navade na Koroškem in Čar letnih časov v ljudskih šegah. Tej tematiki je posvetil številne članke v koledarjih, revijah in zbornikih, reportaže na celovškem radiu ter predavanja tostran in onstran meje. Deset let je predaval na slavističnem inštitutu celovške univerze slovensko narodopisje, koroško slovensko književnost in didaktiko slovenskega jezika.

Pavle Zablatnik je vrsto let urejal mesečnik Vera in dom, bil je predsednik Krščanske kulturne zveze, podpredsednik Mohorjeve družbe v Celovcu in prvi vodja narodopisnega inštituta Urban Jarnik. Leta 1982 mu je Krščanska kulturna zveza podelila Tischlerjevo nagrado za njegovo življenjsko delo. Celovški škof Jožef Köstner pa ga je imenoval za duhovnega svetnika. Čeprav je Pavel Zablatnik opravljal več poklicev, je bil vse življenje najprej duhovnik. Pastirsko službo je opravljal tudi po upokojitvi.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«