Pred 100 leti se je blizu Bilčovsa rodil Pavle Zablatnik
Slovenija | 04.12.2012, 17:12 Tone Gorjup
Na današnji dan pred 100 leti se je v Bilnjovsu na Koroškem rodil duhovnik, šolnik etnolog in mohorján Pavle Zablatnik. Koroški rojaki so se ga spomnili že oktobra, ko so v Ločah pripravili „Zablatnikov dan 2012“ s simpozijem o starejših koroških rokopisih in predstavitvijo prepisa "Loške cerkvene pesmarice" iz leta 1825. Glavni pobudnik dogodka je bil Slovenski narodopisni inštitut Urban Jarnik; njegov prvi vodja je bil prav Pavle Zablatnik.
Pavle Zablatnik se je rodil 4. decembra 1912 pri Kumru v Bilnjóvsu na Koroškem. Po končani ljudski šoli v domačem kraju Bilčovs je v Celovcu obiskoval gimnazijo in po maturi vstopil v bogoslovje. Leta 1938 je imel novo mašo in zatem kaplanoval na več župnijah na Koroškem. Med vojno je hudo zbolel, zato so mu po njej ponudili študijski dopust. Na filozofski fakulteti v Gradcu je vpisal slavistiko in klasično filologijo. Študij je dokončal s profesorskim izpitom z doktoratom iz filologije. Njegova disertacija je nekakšna narodopisna študija o duhovni kulturi Koroških Slovencev. Nekaj let je poučeval na državni celovški gimnaziji, od leta 1957 pa na Zvezni gimnaziji za Slovence. Deset let je bil njen ravnatelj. Zanjo je priredil dva učbenika latinščine in štiri slovenske čitanke za višje razrede. Pripravil je številna pedagoška predavanja za učitelje dvojezičnih šol. V prvih desetletjih po vojni je Pavle Zablatnik postavil temelje slovenskemu srednjemu šolstvu na Koroškem, iz katerega še danes prihajajo generacije mladih slovenskih izobražencev
Pavle Zablatnik je vrsto let urejal mesečnik Vera in dom, bil je predsednik Krščanske kulturne zveze, podpredsednik Mohorjeve družbe v Celovcu in prvi vodja narodopisnega inštituta Urban Jarnik. Leta 1982 mu je Krščanska kulturna zveza podelila Tischlerjevo nagrado za njegovo življenjsko delo. Celovški škof Jožef Köstner pa ga je imenoval za duhovnega svetnika. Čeprav je Pavel Zablatnik opravljal več poklicev, je bil vse življenje najprej duhovnik. Pastirsko službo je opravljal tudi po upokojitvi.