Marjan BuničMarjan Bunič
Petra StoparPetra Stopar

V Mariji in Elizabeti se srečujeta „Stara in Nova zaveza“

Svet | 23.12.2012, 15:38 Tone Gorjup

Papež Benedikt XVI. je opoldne z okna apostolske palače v Vatikanu nagovoril zbrane romarje na Trgu Sv. Petra in jim skušal približati globljo vsebino današnjega evangeljskega odlomka, ki govori o Marijinem obisku pri sorodnici Elizabeti. Pojasnil je, da pri tem ne gre zgolj za vljudnostni obisk, temveč za srečanje dveh „Zavez“: Stare in Nove. Obe ženi namreč utelešata pričakovanje in Pričakovanega. Elizabeta predstavlja Izvoljeno ljudstvo, ki pričakuje Odrešenika, Marija pa nosi v sebi izpolnitev tega pričakovanja, ki bo v blagor vsemu človeštvu.

Ob Marijinem prihodu je Elizabeta spoznala, da se je začela uresničevati Božja obljuba človeštvu in je vzkliknila: »Blagoslovljena ti med ženami, in blagoslovljen sad tvojega telesa! Od kod meni to, da pride k meni mati mojega Gospoda? (Lc 1,42-43). Izraz „blagoslovljena ti med ženami“ je povezan s Staro zavezo, z Jaélo (Sod 5,24) in z Judito (Jdt 13,1), z dvema bojevnicama, ki sta si prizadevali za rešitev Izraelcev. Zdaj pa je ta pozdrav namenjen Mariji, miroljubnemu dekletu, ki bo rodilo Odrešenika sveta. Podobno poskok Janeza Krstnika, ki se je od veselja zganil v materinem telesu ob srečanju z Jezusom ob Marijinem prihodu k Elizabeti (prim. Lk 1,44) – po papeževih besedah - spominja na rajanje kralja Davida, ko je spremljal skrinjo zaveze v Jeruzalem (prim. 1 Kron 15,29). Skrinja zaveze, ki je vsebovala posodo z mano, Aronovo palico, in tabli zaveze (prim. Heb 9,4) je bila znamenje Božje prisotnosti med njegovim ljudstvom. Janez Krstnik, ki se bo rodil, pa poskoči od veselja pred Marijo, skrinjo nove zaveze, ki nosi pod srcem Božjega Sina, ki je postal človek.

Prizor Marijinega obiska pri Elizabeti izraža tudi lepoto sprejemanja drugega. Kjer je medsebojno sprejemanje, poslušanje, ustvarjanje prostora za drugega, tam je Bog in njegovo veselje, je dejal sveti oče. Nato je spodbudil, naj v božičnem času posnemamo Marijo. Obiščemo naj ljudi, ki so v stiski, zlasti bolne, zapornike, ostarele in otroke. Pa tudi Elizabeto naj posnemamo, ki je Gostjo sprejela kot samega Boga. V nadaljevanju je zatrdil, da Boga ne bomo nikoli mogli prepoznati, če si tega ne bomo želeli; če ga ne bomo pričakovali, ga tudi srečali ne bomo; če ga ne bomo iskali, ga tudi ne bomo našli.

Ob koncu je Benedikt XVI. povabil, naj Gospodu, ki prihaja gremo naproti z istim veseljem, s kakršnim je Marija pohitela k Elizabeti (prim. Lk 1,39). Molimo, da bi vsi ljudje Boga iskali in odkrili, saj je Bog sam prvi, ki prihaja k nam na obisk. Mariji, ki je Skrinja Nove zaveze, izročimo svoje srce, da ga bo naredila vrednega za Božji obisk v skrivnosti njegovega rojstva.

Papež za praznik Gospodovega rojstva

Benedikt XVI. bo imel na sveti večer ob 22. uri polnočnico v baziliki Svetega Petra v Vatikanu; neposredni prenos lahko spremljate na Exodus TV. 25. decembra opoldne, na dan Gospodovega rojstva, pa bo prebral božično poslanico, voščil praznike v različnih jezikih ter podelil blagoslov mestu in svetu; neposredni prenos na TV Slovenija in Exodus TV.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...