Katalog del znamenite Škrabčeve knjižnice preko spleta dostopen širši javnosti

Slovenija | 02.12.2012, 15:46 Izidor Šček

Ob veselem dnevu kulture - 3. decembru - bo svoja vrata obiskovalcem odprla tudi Škrabčeva knjižnica v frančiškanskem samostanu na Kostanjevici nad Novo Gorico.

Pripravljajo kar tri vodene oglede, urnik ogledov knjižnice in drugih znamenitosti samostana je objavljen na njihovi spletni strani. Sicer pa so pred dnevi predstavili tudi katalog znamenite knjižnice, ki je odslej preko spleta dostopen širši javnosti.

Po besedah predstojnika samostana, gvardijana p. Davida Štrumpfa, se je pomemben preobrat za knjižnico Stanislava Škrabca zgodil v 90. letih minulega stoletja, ko je novogoriška občina prepoznala kulturni potencial knjižnice. Pobudo za prenovo je dal Škrabčeve odbor, ki je bil leta 1995 zadolžen za pripravo dogodkov ob 150-letnici rojstva patra Stanislava Škrabca. Ta je je v kostanjeviškem frančiškanskem samostanu preživel 42 let in tu ustvaril svoja najpomembnejša dela na področju jezikoslovja.

Obnovo, ki je bila zaključena leta 1998, sta sofinancirala takratno Ministrstvo za kulturo in Mestna občina Nova Gorica, saj je knjižnica Stanislava Škrabca kulturni spomenik. Že po zaključku obnove so potekali prvi pogovori o ponovni katalogizaciji, ki v slovenskem jeziku še ni bila opravljena.

Projekt je stekel leta 2001. Po besedah zaposlene v knjižnici Mirjam Brecelj je bilo delo zelo zahtevno, saj so morali med popisom vsako knjigo posebej pregledati od prve do zadnje strani. Ob tem so našli tudi številna nova dela. Mnoga so bila namreč vezana v eno knjigo in to ne glede na vsebino, jezik, avtorja ali čas nastanka.

Pri projektu katalogizacije je sodelovalo deset zaposlenih preko javnih del, v veliko pomoč pa so jim bili strokovni nasveti Goriške knjižnice Franceta Bevka. Po zaključku leta 2009 je sledila kontrola podatkov ter vnos popravkov, pri katerem so si pomagali s katalogom del iz leta 1932.

V sodelovanju z Narodno in univerzitetno knjižnico so začeli tudi s strokovnim pregledom inkunabul. Brecljeva je napovedala, da jih v prihodnje čaka predvsem digitalizacija nekaterih pomembnejših knjig v knjižnici ter celoten ustvarjalni opus Stanislava Škrabca ter zbornikov iz šestih simpozijev o njegovem delu.

Poskusno je bil katalog vseh knjig objavljen na spletu že leta 2009, letos pa so ga nadgradili in vključili v portal WinKnj. Zdaj je dostopen širši javnosti.

Knjižnico Stanislava Škrabca si ljubitelji knjig lahko tudi ogledajo. Ob veselem dnevu kulture 3. decembra pripravljajo kar tri vodene oglede, urnik ogledov knjižnice in drugih znamenitosti samostana je objavljen na spletni strani.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay) Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay)

Kriza učiteljstva kaže krizo smisla

Evropa ne ve, bi šla naprej - v tem kar si je zgradila v zadnjih štirih tisoč letih, ali bi se vsula same vase, proti vsemu - od evtanazije do uničevanja družine, je izrekel prof. dr. Jože Ramovš, ...