Ramovš, Brezigar, Cerar in Žorž
VIDEO: Ob obletnici radia o odgovornem državljanstvu
Slovenija | 28.11.2012, 16:10
Na okrogli mizi Radia Ognjiče o odgovornem državljanstvu v sklopu praznovanja 18. obletnice so se sodelujoči zavzeli tudi proti nasilju na ulici. Po mnenju Barbare Brezigar z notranjega ministrstva je bilo sporočilo protestnikov jasno - vladi so rekli ne. Sprašuje pa jih, kaj je rešitev. Pravnik Miro Cerar pa meni, da je vizija demonstrantov zelo preprosta - želijo pošteno politiko.
Državna sekretarka Brezigarjeva je na okrogli mizi Veren državljan - odgovoren katoličan, ki so jo v dvorani Zavoda sv. Stanislava pripravili ob 18-letnici Radia Ognjišče, poudarila, da je pravica do združevanja in izražanja svojih mnenj ustavna pravica. Problem pa po njenem mnenju nastane, če pri protestih pride do nasilja, "ker takrat ni argumentov, takrat govorijo emocije". Rešitev po njenem mnenju ni nasilje, ampak pogovor.
Za Cerarja je razumljivo, da se ljudje v tem času napotijo tudi na ulico in javno izrazijo svojo bolečino, ne smemo pa podpreti in spodbujati nasilnega izražanja mnenj, "kajti nasilje rodi nasilje in ni v ničemer konstruktivno". Po njegovem mnenju so protesti krik obupa ljudi, ker čutijo ne samo materialno ampak tudi duhovno krizo. Kot je prepričan Cerar, sta na strani aktualne politike velika odgovornost in breme, da končno sliši ta krik obupa ljudi.
Antropolog Jože Ramovš je ob tem omenil "vzgojne zablode" 20. stoletja, zlasti njegove druge polovice, ki so povozile vzgojo za človečnost, za žrtvovanje in za sprejemanje stisk v življenju. Vsa Evropa je po njegovih besedah tako razvajena, da nihče ne bo hotel "zategovati pasu", čeprav je to nujno.
Psihoterapevt Bogdan Žorž je nedavne proteste primerjal z demonstracijami pred osamosvojitvijo Slovenije. Takrat je bila po njegovih besedah prebrana majniška deklaracija in tako jasno predstavljena vizija, ki jo je ulica podprla ter spodbudila tudi politike, da so stopili skupaj. "V današnjih demonstracijah ne vidim tega," je dejal Žorž, ki v njih vidi upor in dejanje obupa.
Cerar pa nasprotno meni, da je vizija demonstrantov zelo preprosta - želijo pošteno politiko, saj ne prenašajo tega, da se od državljanov zahtevata varčevanje in poštenost, tisti, ki državo vodijo, pa sebi in ljudem okoli sebe omogočajo neupravičeno bogatenje.
Na vprašanje, kaj pomeni biti odgovoren, je Ramovš odgovoril, da se odgovornost začne pri vzgoji za svobodo. Ob tem je opozoril tudi na slabo razvito domovinsko zavest. Žorž je v zvezi s tem dodal, da si je treba, če cenimo svoj narod in državo, "postaviti vprašanje, kaj sem pa jaz pripravljen narediti za to, da ta država napreduje". Po mnenju Brezigarjeve pripadnost svojemu narodu kažemo s svojo odgovornostjo, pri tem pa je poudarila tudi odgovornost do svojega bližnjega.
Glede volilne udeležbe je Ramovš dejal, da je ta v vsej Evropi nizka, ker imamo veliko zunanje svobode ter premalo notranje svobode in odgovornosti. Po mnenju Brezigarjeve nizka volilna udeležba veliko pove tudi o situaciji o državi in izbiri. Žorž volitve vodi kot dolžnost, ne glede na to, ali je z izborom kandidatov zadovoljen ali ne. Cerar pa meni, da je treba izkazati aktivno državljanstvo, sicer pozneje nimamo utemeljene pravice kritizirati.
Ob jubileju Radia Ognjišče smo sicer že sredi novembra pripravili koncert, danes pred okroglo mizo pa smo obletnico obeležili tudi z mašo, ki jo je daroval celjski škof Stanislav Lipovšek.