Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc
Fran Orožen (foto: ARO)
Fran Orožen

Pred 100 leti se je poslovil Fran Orožen

Slovenija | 26.11.2012, 13:12 Tone Gorjup

Dokaj tiho mineva 100. obletnica smrti geografa, zgodovinarja in ljubitelja planin Frana Orožna. Prvi predsednik Slovenskega planinskega društva je umrl 26. novembra 1912 v Ljubljani. Nanj spominja Orožnova koča na Črni prsti. Na rojaka so ponosni tudi v Laškem, kjer na Orožnovem trgu stoji njegova rojstna hiša s spominskim obeležjem na pročelju.

Fran Orožen se je rodil 17. decembra 1853, v Laškem. Ljudsko šolo je končal v domačem kraju, gimnazijo pa v Celju. Zatem je verjetno tudi na pobudo strica Ignacija Orožna, stolenga prošta v Mariboru, ki je raziskoval zgodovino dekanij lavanstinske škofije, odšel na Dunaj in tam študiral zgodovino in zemljepis. Po vrnitvi v domače kraje je kot profesor služboval v Kopru, Novem mestu in od leta 1886 v Ljubljani.

Napisal je več učbenikov za zemljepis in domoznanstvo. Njegovo najpomembnejše delo pa je Vojvodina Kranjska, ki je izšlo v dveh delih v zbirki Slovenska zemlja. Članke in razprave je objavljal v Učiteljskem tovarišu, Ljubljanskem zvonu, Planinskem vestniku, Popotniku, Slovencu, Slovenskem narodu in drugod.

Fran Orožen je veliko svojega časa posvetil tudi planinstvu. S pisano in govorjeno besedo je znal marsikoga navdušiti za planinarjenje, zato so ga ob ustanovitvi Slovenskega planinskega društva izbrali za prvega načelnika. Po njem so poimenovali tudi prvo planinsko kočo, ki jo je društvo zgradilo.

Orožnova koča se nahaja pod pobočji Črne prsti na planini za Liscem. Od tam je lep pogled proti Triglavu in sosednjim vrhovom.

Slovenija
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...