Robert BožičRobert Božič
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Evropski parlament (foto: Evropski parlament)
Evropski parlament | (foto: Evropski parlament)

Evropski poslanci proti krčenju evropskih proračunskih sredstev za rast in delovna mesta

Politika | 24.10.2012, 15:12 Petra Stopar

Eno od najbolj perečih aktualnih vprašanj Evropske unije je trenutno tudi skupni proračun držav članic. Evropski parlament je imel včeraj na dnevnem redu proračun za prihodnje leto, pri katerem želijo članice varčevati, vendar poslanci krčenju nasprotujejo. Namesto tega zahtevajo več denarja za rast in delovna mesta.

Države članice so za naslednje leto predvidele skoraj 133 milijard evrov težak proračun, to pa je še manj, kot je predlagala Evropska komisija. Svet unije in parlament se bosta morala zato o proračunu še pogajati. Posvetovanja bosta začela v petek.

Stališče evropskih poslancev je postalo jasno na včerajšnjem glasovanju na plenarnem zasedanju - pri izdatkih želijo dati prednost pobudam za rast in nova delovna mesta, zato so proti zmanjšanju sredstev za področja, ki so po njihovem ključna za spodbuditev gospodarstva, kot so raziskave, podjetništvo in zaposlovalni ukrepi.

Evropska komisija med drugim predlaga tudi zmanjšanje sredstev za programe študentskih izmenjav, kot je Erasmus, za vseživljenjsko učenje in sedmi program za raziskave in razvoj. Kljub temu evropski komisar za proračun Janusz Lewandowski verjame, „da ker imamo do konca leta na voljo še 90 milijonov evrov za tovrstne programe, v letu 2013 pri Erasmusu ne bi smelo biti težav“.

Predsedujoči parlamentarnemu odboru za proračun, poslanec Evropske ljudske stranke Alain Lamassoure, pa pri krčenju proračuna, kot ga predlaga komisija, opozarja na protislovje: „Junija je evropski svet na veliko razglašal, da bo na evropski ravni za spodbujanje rasti in delovnih mest namenjenih dodatnih 120 milijard evrov sredstev. Tri mesece kasneje pa ni denarja za nekatere ključne evropske programe. Kje je tu konsistentnost? Kako naj si javnost to razlaga? To ne bo pomenilo obojestranskega uspeha, ampak izgubo.“

Sicer pa bo moral v prihodnjem letu varčevati tudi sam Evropski parlament, ki je potrdil skoraj devet-milijonsko znižanje sredstev.

Politika, Evropska Unija
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«