Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec

Rompuy, Lagarde in Schäuble o stanju območja evra

Svet | 11.10.2012, 16:42 Petra Stopar

V javnosti se krepi zaupanje v prihodnost območja evra. Tako je v Bruslju ocenil predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy na srečanju nevladne organizacije Prijatelji Evrope, na katerem sodeluje tudi minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk. O evru je tekla beseda tudi v Tokiu, kjer te dni zasedajo predstavniki Svetovne banke in Mednarodnega denarnega sklada. Tam je nemški finančni minister zatrdil, da ima stalnih kritik na račun območja evra že dovolj.

Srečanja v organizaciji Friends of Europe se udeležujejo vodilni predstavniki unije, poleg Van Rompuya še predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso, pet evropskih komisarjev, voditelji evropskih sindikatov, visoki predstavniki podjetij, ministri, parlamentarci in evropski poslanci.

Van Rompuy je v govoru priznal, da proces prilagajanja v obliki varčevalnih in reformnih ukrepov v Evropi traja dlje, kot se je pričakovalo. Vseeno Van Rompuy ocenjuje: „Rezultati se že kažejo, saj so na primer Španija, Portugalska in Irska že izboljšale svojo konkurenčnost ter izvozno sposobnost. Poleg tega po vsej Evropi prihaja do izravnanja javnofinančnega primanjkljaja, inflacije in plačilne sposobnosti.“ Poudaril je, da sta glavna cilja ustvarjanje delovnih mest in gospodarska rast.

Herman van Rompuy
Predsednik Evropskega sveta Herman van Rompuy © Presidency of the French Republic - P. Segrette

Minister Žiga Turk je v razpravi o mestu Evrope v globaliziranem svetu poudaril, da se je z izginjanjem in selitvijo delovnih mest mogoče spopasti samo z inovacijami, ki delovna mesta ustvarjajo hitreje, kot jih druge inovacije uničujejo ali selijo v države s cenejšo delovno silo.

V Tokiu na zasedanju Svetovne banke in Mednarodnega denarnega sklada pa je direktorica slednjega Christine Lagarde ocenila, da ranljive države območja evra potrebujejo več časa za uravnoteženje javnih financ in gospodarskih razmer. „Čas je bistvenega pomena. Raje, kot da se na zalogo znižuje primanjkljaj, si je glede na trenutne okoliščine in dejstvo, da veliko držav istočasno izvaja ukrepe za uravnoteženje javnih financ, včasih bolje vzeti nekoliko več časa. To smo trdili za Portugalsko, Španijo in to trdimo tudi za Grčijo. Zanjo sem že večkrat povedala, da nujno potrebuje dodatni dve leti, da izpelje zastavljeno konsolidacijo javnih financ.“ Ob tem je pohvalila nedavno sprejete odločitve območja evra in Evropske centralne banke, a je po njenem prepričanju treba storiti več, ukrepati pa je treba hitreje.

Bolj neposreden pa je bil nemški finančni minister Wolfgang Schäuble, ki je v Tokiu svojo jezo stresel predvsem na ZDA, ki pogosto kritizira evro območje. Meni, da je udrihanje po evru poceni trik in dodaja, da reforme v posameznih članicah že dajejo rezultate. Ob tem Američane poziva, naj najprej rešijo svoje težave. Evropa se namreč zaveda svoje globalne odgovornosti.

Svet, Politika, Evropska Unija
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.