7 let ambulante za osebe brez obveznega zdravstvenega zavarovanja v Mariboru
| 23.10.2012, 15:47 Petra Stopar
Mariborska ambulanta za osebe brez obveznega zdravstvenega zavarovanja, ki deluje pod okriljem Nadškofijske Karitas, danes po sedmih letih dela odpira tudi zobozdravstveno ambulanto. Medtem ko so bili uporabniki storitev v preteklosti večinoma tuji priseljenci, pa je danes vse več brezposelnih Slovencev.
Ob odprtju zobozdravstvene ambulante v Mariboru, v katero je bilo doslej vloženega okoli 15.000 evrov, je Elektro Maribor Nadškofijski Karitas podaril donacijo v višini 1000 evrov. Boštjan Cvetič iz Nadškofijske Karitas pa je povedal, da delovanja ambulante ne bi bilo brez finančne pomoči Mestne občine Maribor, sredstva pa prispevajo tudi fundacija FIHO, zavod za zaposlovanje prek subvencioniranja zaposlitev in donatorji.
Ambulanta, ki nudi zdravstvene storitve za osebe brez zdravstvenega zavarovanja s posvetovalnico, je bila kot druga v Sloveniji odprta oktobra 2005. V njej trenutno sodeluje 28 zdravnikov prostovoljcev, letos pa so obravnavali že 313 pacientov, od tega 169 moških, 112 žensk in 32 otrok.
Vodja Dejan Kupnik je povedal, da so se povečali apetiti po zagotavljanju storitev, „zato bomo zaradi specialistov, ki nam pridejo pomagati, odprli t.i. specialistične dneve“. Ti bi bili s področja kardiologije, nevrologije, psihiatrije in pediatrije. Prav tako želijo v prihodnje urediti sistematske preglede za otroke in pridobiti tudi referenčno ambulanto. Po novem pa bolnikov ne morejo več napotiti na nadaljnje zdravljenje, razen če gre za življenjsko urgentne primere. Ob tem pričakujejo pojasnila ministrstva za zdravje.
Sicer pa se je nekoliko zamenjala populacija uporabnikov. „Prej smo imeli razne priseljence, izbrisane, Rome, zdaj pa kar naenkrat dobivamo ljudi, ki so deset, dvajset let delali, izgubili službe, skupaj z družinami obviseli v zraku, brez zdravstvenega zavarovanja, kljub temu, da nam ustava in evropska konvencija zagotavljata osnovno zdravstveno varstvo,“ je opozoril prvi prostovoljec v mariborski ambulanti, zdaj pa vodja ambulante Pro Bono v Ljubljani Aleksander Doplihar.
S 1. januarjem naj bi ambulanto za osebe brez zdravstvenega zavarovanja odprli še v Kočevju.