Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Premier Janša v New Yorku zbira podporo za nadgradnjo Konvencije o genocidu

Svet | 25.09.2012, 12:53 Petra Stopar

Premier Janez Janša, ki te dni vodi slovensko delegacijo na zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov, je v New York prišel tudi kot predsednik pobude za Konvencijo o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida. Kot pravi, je bila konvencija sprejeta pred šestdesetimi leti, od takrat pa se je svet zelo spremenil. Zato skuša Janša dobiti čim večjo podporo držav za nadgradnjo konvencije.

V konvenciji je treba razširiti pojem genocid

Premier Janša že tretje leto predseduje mednarodni civilno-družbeni iniciativi pod okriljem mednarodnega Inštituta za kulturno diplomacijo. Ta si prizadeva za nadaljevanje zgodovinskega dela poljskega pravnika judovskega rodu Raphaela Lemkina, ki je najbolj zaslužen za sprejetje omenjene konvencije proti genocidu leta 1948.

Ker pa se je v svetu že marsikaj spremenilo, je konvencija potrebna sprememb, pravi Janša: „Civilno-družbena iniciativa pravzaprav z zasedanjem Generalne skupščine letos postaja uradna pobuda, iz katere upamo, da se bo razvil mehanizem, ki bo nadgradil obstoječe elemente, ki jih ima mednarodna skupnost, da genocid in druga množična grozodejstva učinkovito preprečuje.“

Najprej želijo razširiti definicijo genocida, nato okrepiti preventivne mehanizme znotraj Združenih narodov in regionalnih organizacij ter omejiti vpliv držav, ki so predmet postopka, kar je najtežji del projekta, je dejal Janša. Kljub temu se pobuda po njegovem prepričanju ne ukvarja s preteklostjo in ne bo zavrnjena nobena država, ki je obremenjena z grozodejstvi prejšnjih vlad.

Pobuda po njegovih besedah sovpada tudi s prizadevanji Slovenije, da si zagotovi podporo pri kandidaturi za Svet ZN za človekove pravice za obdobje od leta 2016 do 2018.

Janša tudi o krčenju slovenske diplomatske mreže in zvišanju DDV-ja

Predsednik vlade je na včerajšnjem srečanju s slovenskimi dopisniki v New Yorku odgovarjal tudi na vprašanja o zapiranju slovenskega konzulata v tem mestu. Kot je dejal, so se newyorški Slovenci na to potezo odzvali s pisnim pozivom, naj konzulat ostane odprt. „Če je kdo nejevoljen, sem to jaz, in ne le zaradi tega konzulata, ampak tudi drugih, ki smo jih zaprli in tistih, ki jih še bomo.“ Napovedal je, da bo Slovenija kljub temu odprla nekaj predstavništev na trgih, kjer so nove gospodarske priložnosti. „Upoštevati je treba, da imamo skupno zunanjo službo EU, ki jo plačuje tudi Slovenija in marsikaj bo možno opraviti tudi preko te službe,“ pravi Janša in dodaja, da nismo edina država, ki krči diplomatsko mrežo.

Glede trenutno vroče razprave v Sloveniji o možnosti zvišanja davka na dodano vrednost za tiskane medije pa je premier zagotovil, da vlada še ni sprejela nobene končne odločitve. Dejal pa je, da ga veseli spoznanje, da dvig DDV-ja ni samo dobra stvar ali čudežna rešitev za vse probleme, ter se pošalil, da slovenskih časopisov ne bere veliko.

Svet, Politika, Evropska Unija
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...