Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc

Papež o veliki razdalji med božjim in človeškim razmišljanjem

Svet | 23.09.2012, 18:10 Tone Gorjup

Notranje dvorišče apostolske palače v Castel Gandolfu je danes znova prevevalo ozračje veselja. Mnogi so se tja podali z velikimi rumeno zelenimi baloni Združenja italijanskih kmetov. Tako je papež Benedikt XVI. po opoldanski molitvi in blagoslovu poseben pozdrav namenil članom Nacionalnega združenja neposrednih pridelovalcev. Zahvalil se jim je za njihovo zavzetost v varovanju stvarstva pa tudi za darove, ki so mu jih prinesli ob današnjem srečanju. V nagovoru pa je razlagal nedeljski evangelij, v katerem Jezus govori o svojem trpljenju, učenci pa razmišljajo o tem, kdo med njimi je največji.

Papež Benedikt XVI. je v nagovoru opozoril na velikansko razdaljo med Jezusom in njegovimi učenci, kar zadeva dojemanje bistvenega. Učenci so se nahajali na povsem drugi „valovni dolžini“ in so Učiteljeve besede razumeli zgolj površinsko. Tako npr. apostol Peter takoj po svoji izpovedi vere v Jezusa, Jezusu tudi že nasprotuje, ko sliši, da gre naproti zavrnitvi in usmrtitvi. Ob Jezusovi drugi napovedi trpljenja, učenci med seboj ugotavljajo, kdo med njimi je najpomembnejši. Po tretji napovedi trpljenja se Jakob in Janez potegujeta za prostor na Jezusovi desnici in levici, ko bo v svojem kraljestvu. Tudi drugi dogodki pričujejo o njihovi oddaljenosti od Učitelja. Tako npr. ne morejo pomagati epileptičnemu dečku, medtem ko ga Jezus ozdravi z močjo molitve. Otrokom apostoli ne pustijo blizu, Jezus pa otroke pokliče k sebi in učence opomni, da lahko v Božje kraljestvo vstopi le človek, ki je kakor otrok (prim. Mr 10,13-16).

Sveti oče je svoje razmišljanje nadaljeval z ugotovitvijo, da je Božja logika vedno drugačna od naše. To je Bog razodel že po preroku Izaiju, ko je dejal: „Moje misli niso vaše misli in vaše poti niso moje poti“ (Iz 55,8). Zato hoja za Kristusom od vsakogar med nami terja globoko spreobrnjenje, spremembo načina razmišljanja in življenja ter odprtost srca za poslušanje, kar omogoči naše notranje razsvetljenje in preobrazbo. Bistvena razlika med Bogom in človekom, je po papeževih besedah ta, da v Bogu ni prav nobenega napuha. On je polnost vsega dobrega in usmerjen v ljubezen in dajanje življenja. V nas ljudeh pa je napuh globoko zakoreninjen in zahteva stalno čuječnost in prečiščevanje. Mi, ki smo majhni, hrepenimo po tem, da bi bili videti veliki, da bi bili prvi. Bog pa, ki je dejansko velik, se ne boji ponižanja in tega, da postane zadnji. Sveti oče je spomnil, da je Devica Marija tudi v tem pogledu popolnoma v sozvočju z Bogom. Povabil nas je, naj jo zaupno prosimo, da bi nas naučila zvesto hoditi za Kristusom po poti ljubezni in ponižnosti.

Po molitvi angelovega čaščenja je papež Benedikt XVI. z vsemi podelil veselo novico o novi beatifikaciji, ki se je včeraj zgodila v Franciji. Med blažene je bil prištet duhovnik Luis Brisson. Živel v 19. stoletju in ustanovil žensko in moško redovno družbo oblatov sv. Frančiška Saleškega.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...