Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc
Električni drogovi (foto: Wikimedia Commons)
Električni drogovi

Evropski poslanci za manjšo porabo energije v državah članicah

Evropska Unija | 15.09.2012, 00:10 Petra Stopar

Evropski poslanci so ta teden na zasedanju v Strasbourgu potrdili nova pravila za zagotavljanje energetske učinkovitosti. Ta določajo, da bodo morali distributerji količino prodane energije znižati in da bodo morale članice Evropske unije vsako leto obnoviti tri odstotke vladnih stavb.

Bistvo nove direktive je, da bodo morala energetska podjetja v obdobju od leta 2014 do 2020 končnim odjemalcem prodati za odstotek in pol manj energije na leto. Evropa mora veliko energetskih virov uvažati iz tujine, zato bodo nova pravila po besedah poročevalca poslanca Clauda Turmesa iz vrst evropskih zelenih zmanjšala stroške uvoza.

Z zmanjšanjem porabe energije za 20 odstotkov bi unija namreč prihranila 50 milijard evrov na leto. „Ta direktiva je usmerjena v spodbujanje delovnih mest in gospodarske rasti. Evropska gospodarstva so šibka že samo zaradi tega, ker smo samo v lanskem letu zaradi nakupa nafte, plina in drugih energentov porabili astronomsko vsoto 488 milijard evrov,“ je dejal poslanec Turmes.

Drugo ključno določilo sprejete zakonodaje je, da bodo morale članice unije prenoviti tri odstotke stavb v lasti vlade, ki se ogrevajo oziroma ohlajajo. To pravilo bo najprej veljalo za stavbe z več kot 500 kvadratnimi metri, od julija 2015 pa za stavbe z več kot 250 kvadratnimi metri. Države članice in energetska podjetja bodo lahko sprejeli tudi alternativne ukrepe, če bodo imeli ti enak učinek, torej zagotovitev zahtevanega energetskega prihranka. Poleg tega bodo morala vsa velika podjetja vsake štiri leta opravljati temeljite energetske preglede.

Za kaj gre pri novi zakonodaji, je pojasnil tudi komisar za energijo Gunther Oettinger: „Z energetsko učinkovitostjo oz. krčenjem porabe ter s povečanjem izrabe energije, ki nam je na voljo, lahko zmanjšamo uvoz primarnih energentov, kot so nafta, plin, premog, uran … Na dolgi rok bomo lahko tudi zmanjšali strošek, ki ga imajo industrije in državljani s plačevanjem elektrike. Na koncu pa bomo s tem zmanjšali tudi izpuste in se tako borili proti posledicam podnebnih sprememb.“

V razpravi o energetski učinkovitosti je sodelovala tudi poslanka Romana Jordan iz Evropske ljudske stranke, ki je poudarila, da je unija opravila svojo domačo nalogo in v zakonodajo prelila še zadnjo od političnih zavez za nizkoogljični razvoj do leta 2020. Zdaj pa po njenih besedah sledi "mnogo težji del", saj mora unija v teh zavezah prevzeti še globalno vodstvo.

 

Potem ko bo direktivo potrdil Svet Evropske unije, jo bodo morale v svoje zakonodaje prenesti še države članice. Okviren rok za prenos je pomlad 2014.

Evropska Unija, Hrana in okolje
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...