Spominska plošča reševalcem, ki so umrli v iskanju preživelih v napadih 11. septembra; New York
V ZDA dan pomoči in spomina
Svet | 11.09.2012, 14:52 Petra Stopar
V ZDA z današnjimi spominskimi slovesnostmi obeležujejo enajsto obletnico terorističnih napadov na Svetovni trgovinski center in Pentagon, v katerih je umrlo skoraj 3000 ljudi. Krivec za napad je bila teroristična mreža Al Kaida pod vodstvom Osame bin Ladna, ki pa so ga ameriške oblasti lani v Pakistanu našle in ubile. Napadi so radikalno spremenili ameriško politiko, ki je napovedala vojno proti terorizmu. Danes je predsednik Barack Obama prepričan, da je Al Kaida onesposobljena in da so se Američani kot narod utrdili in povezali. Kljub temu pa je strah pred novimi napadi še vedno prisoten.
Spomnimo …
Teroristi so 11. septembra 2001 zjutraj na Vzhodni obali ZDA ugrabili 4 potniška letala. Z dvema so se zaleteli v newyorška dvojčka, ki sta se porušila in pod seboj pokopali več kot 2600 ljudi. Eno letalo so strmoglavili na Pentagon, četrto pa se je po uporu potnikov zrušilo na travnik v Pensilvaniji. V napadih je umrlo tudi vseh 19 ugrabiteljev. V zaporu za teroristične osumljence Guantanamo na Kubi medtem na sojenje čakajo domnevni organizator napadov 11. septembra Kalid Šejk Mohamed in štirje soobtoženi.
Obama: Priložnost, da pomagamo bližnjim
Predsednik Barack Obama je danes s prvo damo na trati Bele hiše z minuto molka počastil spomin na žrtve in se nato odpravil na spominsko slovesnost v Pentagon, ki ji bo kasneje sledila še komemoracija v vojaški bolnišnici Walter Reed. Obama je sicer današnji dan označil kot priložnost za vse, da pomagajo sočloveku v stiski: „Namesto, da bi se v obžalovanju zaprli vase, bomo spomin na tiste, ki smo jih izgubili, počastili z dajanjem in prispevki našim skupnostim. Pomagali bomo vsem v stiski in s tem znova utrdili srčne vrednote in to, kar smo kot ljudje.“
Talibani napovedujejo nadaljevanje džihada proti Zahodu
A tudi ob tej obletnici talibani Američanom ne pustijo mirnega spanca. Zapisali so, da kljub velikim finančnim in vojaškim vložkom v vojno v Afganistanu noben Američan v nobeni družbi danes ni varen. Kot so še sporočili, je to obljuba talibanov, da bodo nadaljevali sveti boj proti zavojevalcem. Z odkrivanjem teroristov ter preprečevanjem novih terorističnih napadov se je morala kot del zahodnega sveta soočiti tudi Evropska unija, ki je v sodelovanju z ZDA sprejela vrsto aktov za strožjo varnost na letališčih in drugih javnih mestih.
„V tem trenutku za Slovence ocena nekega ponovljenega terorističnega napada nekje v svetu ne predstavlja nekega dejstva, ki bi nam lahko utemeljeno predstavljajo veliko verjetno nevarnost. In ni veliko pametnih stvari, ki bi jih v tem primeru naredili. Verjetno bo najbolj pametno, da svoje življenje živimo tako, kot smo ga do sedaj,“ je v pogovoru za naš radio povedal diplomirani sociolog in transakcijski analitik Bojan Pucelj. Strah, podoben tistemu, ki so ga začutili ameriški državljani, je po njegovih besedah lahko orodje za pridobivanje moči in oblasti nad ljudmi.
Sicer pa bo danes največja spominska slovesnost v New Yorku, kjer bodo ob spomeniku na točki nič svojci brali imena žrtev napadov, po cerkvah pa se bodo oglasili zvonovi. Za dobrobit duha enotnosti sta na stranskem tiru tudi kampanji Obame in republikanca Mitta Romneyja pred jesenskimi predsedniškimi volitvami.