Papež Benedikt XVI.
Papežev obisk – val miru za Libanon
Svet | 10.09.2012, 13:15 Petra Stopar
V Libanonu potekajo še zadnje priprave na papeževo 24. mednarodno potovanje. V deželo ceder bo odpotoval v petek dopoldne, že popoldne pa bo škofom izročil post sinodalno spodbudo za Bližnji vzhod. Sinoda je pred dvema letoma potekala pod geslom Občestvo in pričevanje.
Po besedah prefekta za Vzhodne Cerkve kardinala Leonarda Sandrija naj bi obisk svetega očeta predvsem razvnel srca vernikov, da bodo pravi Kristusovi pričevalci ter da bodo evangelij oznanjali z besedo in življenjem. Zaželel je tudi, da bi bil papežev obisk val ljubezni in miru, ki bi prispeval h gradnji bratstva na tem območju. „Upam, da se bo po papeževem obisku v srca katoličanov naselilo navdušenje biti Kristusovi učenci in zanj pričevati v svojih skupnostih“, je poudaril Sandri. „Lahko organiziramo srečanja, pišemo dokumente, toda če ne poznamo resnice in zanjo ne pričujemo v Kristusu, je vse zaman“, je dodal.
Zato upa, da bo posinodalna spodbuda predvsem način življenja za katoličane in ne le dokument. Prispeval naj bi k ekumenizmu z drugimi kristjani in sobivanju z muslimani. Slednje je namreč pogosto na preizkušnji, saj kristjani Bližnjega vzhoda na svoji koži doživljajo strahotne posledice sovraštva in nasilja. Sandri je zato poudaril pomen varovanja človekovih pravic in verske svobode.
O tem je včeraj po molitvi angelovega čaščenja tudi spregovoril tudi sveti oče
„Razumem stiske prebivalcev Bližnjega vzhoda, ki vsakodnevno doživljajo trpljenje vseh vrst, vse do izgube življenja. Posebno misel namenjam vsem tistim, ki v težnji po miru zapuščajo svoje družine in delovna mesta ter izkušajo begunsko življenje. Zdi se, da je težko najti rešitve, vendar pa se ne smemo vdati nasilju“, je dejal sveti oče. Zavzemanje za dialog in spravo mora biti na prvem mestu za vse vpletene strani, je dodal. Podprla pa naj bi ga tudi mednarodna skupnost, ki se vedno bolj zaveda pomena stabilnega in trajnega miru na tem območju za ves svet.