World Trade Center med uničenjem
V ZDA se spominjajo žrtev terorističnih napadov
Svet | 11.09.2012, 00:05 Petra Stopar
Američani se danes spominjajo najhujših terorističnih napadov na svojem ozemlju, v katerih je 11. septembra 2001 umrlo skoraj 3000 ljudi. Spominske slovesnosti bodo letos bolj zadržane kot prejšnja leta, predsednik Barack Obama pa je dneve od 7. do 9. septembra razpisal za narodne dneve molitve in spomina.
Spomnimo …
Teroristi Al Kaide so pred enajstimi leti v ZDA ugrabili štiri potniška letala. Z dvema so treščili v stolpnici Svetovnega trgovinskega centra (WTC) v New Yorku, ki sta se podrli in pod seboj pokopali več kot 2600 ljudi. V obeh letalih je umrlo 147 ljudi. Eno letalo so strmoglavili na Pentagon, kjer je umrlo 125 ljudi na tleh in 59 v letalu, četrto pa se je po uporu potnikov zrušilo na travnik v Pensilvaniji, pri čemer je umrlo 40 potnikov in članov posadke. V napadih je umrlo tudi vseh 19 ugrabiteljev.
Militarizacija ZDA
Po napadih so se ZDA nemudoma odzvale in terorizmu napovedale obsodbo. Ne le Američani, ampak ves svet, se je moral privaditi na stroge varnostne ukrepe, medtem ko je ameriška vojska vkorakala v Irak in Afganistan.
V tedenskem nagovoru državljanom minulo soboto je zato predsednik Barack Obama dejal, da je spomin na 11. september tudi priložnost za zahvalo vojakom, ki se v tujini žrtvujejo za varnost svoje domovine: „Na jasno septembrsko jutro, ko je Amerika opazovala rušenje dvojčkov, so nas navdajala vprašanja, od kod ti napadi in kako se bomo na to odzvali. Ali bodo v svojem temelju spodkopali deželo, ki jo ljubimo, ali nas bodo spremenili? Zadnje desetletje je bilo težavno, ampak skupaj smo na ta vprašanja odgovorili in kot narod postali močnejši. Spopadli smo se z Al Kaido, zrušili njeno vodstvo in jo porazili. Zahvaljujoč pogumu in usposobljenosti naših posebnih enot, Osama bin Laden Ameriki ne bo nikoli več grozil.“
Vodja teroristične mreže Al Kaida je namreč mrtev že leto in pol, vojna v Iraku se je za ZDA končala in Američani čakajo tudi na konec vojne v Afganistanu.
Slovesnosti v New Yorku
Na današnjo obletnico napadov bo kot vedno največja slovesnost v New Yorku. Družine bodo brale imena žrtev in imena osmih žrtev terorističnega napada na WTC, ki se je zgodil že leta 1993. Zazvonili bodo cerkveni zvonovi, ob mraku pa bodo prižgali reflektorja v spomin na porušeni stolpnici, kjer danes rasteta novi.
Predsednik Obama bo s prvo damo Michelle zjutraj na južni trati Bele hiše z minuto molka počastil spomin na žrtve, nato se bosta odpravila na spominsko slovesnost v Pentagon ter kasneje še v vojaško bolnišnico Walter Reed.
Podpredsednik Joseph Biden bo obiskal Shanksville v Pensilvaniji, kjer spominske slovesnosti potekajo že od sobote, republikanski predsedniški kandidat Mitt Romney pa namerava obiskati 4000 pripadnikov nacionalnih gard na konferenci v Nevadi. V New Yorku bo Belo hišo zastopala ministrica za domovinsko varnost Janet Napolitano.