Težke socialne razmere rešuje tudi slovenjgraški center za socialno delo
Sociala | 30.09.2012, 05:00 Petra Stopar
Center za socialno delo Slovenj Gradec obeležuje 30 let delovanja. V vsem tem času ga je vodila Boža Vitežnik Raj, ki delo centra ocenjuje kot izredno bogato, saj je med drugim s svojim strokovnim kadrom in ob pomoči prostovoljcev nekatere dejavnosti razširil tudi prek meja Mislinjske doline na vso Koroško. Ob tem direktorica ocenjuje, da ljudje živijo v težjih socialnih razmerah kot včasih, na srečo pa jih lahko veliko najde službo v bližnji Avstriji.
Slovenjgraški Center za socialno delo se je z večjo brezposelnostjo prvič soočil ob osamosvojitvi Slovenije, velik val brezposelnih je reševal tudi pred dobrima dvema letoma ob stečaju dveh Preventovih družb. Poleg tega je sodeloval pri vzpostavitvi mreže nevladnih organizacij in društev po vsej Koroški, dobil pa je med drugim tudi regijske naloge vodenja kriznega centra za otroke in mladostnike, koordinacijo za obravnavo nasilja v družini in regijsko intervencijsko službo preprečevanja nasilja v družini. Prav tako je prevzel koordinacijo za izvajanje nadomestne zaporne kazni in na podlagi zakona o duševnem zdravju tudi koordinacijo za obravnavo v skupnosti, je povedala direktorica centra Boža Vitežnik Raj.
O življenju na Koroškem danes pa pravi: „Razmere niso take, kot smo jih imeli včasih. Ljudje res živijo v težjih socialnih razmerah, temu botruje tudi brezposelnost, iskanje zaposlitve in tudi materialne razmere. Morate vedeti, da so tudi dohodki na našem koncu bistveno nižji kot v osrednji Sloveniji in temu primerna je tudi kvaliteta življenja.“
Kazalci za območje, ki ga pokriva slovenjgraški center niso tako alarmantni, res pa je, da ima Koroška srečo, da leži blizu meje „in da se ljudje lahko, če le želijo, zaposlujejo onstran meje, v Avstriji, in to v dani situaciji rešuje naš problem. Ker če temu ne bi bilo tako, se bojim, da bi bila socialna slika našega prebivalstva bistveno slabša,“ je povedala direktorica, ki po 30 letih odhaja v pokoj, zamenjala pa jo bo Sonja Čuješ-Plešej.
Sekretarka Skupnosti centrov za socialno delo Darja Kuzmanič Korva je poudarila, da se teh ustanov danes, ko niso več pod okriljem občin, ampak države, drži neprijazna vloga, saj kot pojasnjuje, „smo prešli v tisto fazo, ko se nam seveda velikokrat opravičeno očita, da postajamo birokratske institucije, da nimamo časa za človeka, predvsem zato, ker nas z izjemno velikim številom predpisov – centri izvajajo več kot petdeset zakonov in več kot petdeset podzakonskih aktov s svojimi nalogami – silijo v to, da je vedno manj časa za ljudi“.
Meni, da bi morali centri znova prevzeti vlogo strokovne službe za delo z ljudmi.