Tek in hoja za upanje letos za pomoč otrokom
Sociala | 29.09.2012, 05:00 Petra Stopar
Pred nami je mesec oktober – mesec boja proti raku dojk. Uvod vanj pripravlja slovensko Združenje za boj proti raku dojk Europa Donna s tradicionalnim Tekom in hojo za upanje.
Kaj je glavni namen tega dogodka, ki bo že danes potekal v Ljubljani, čez nekaj časa pa tudi v Mariboru in Dolenjskih toplicah, nam je zaupala prim. Mojca Senčar, dr. med. in predsednica Europe Donne v Sloveniji, sicer pa dolgoletna borka proti raku dojk.
Osveščanje o skrbi za zdravje
„To je že tradicionalni dogodek, ki poteka v treh mestih, v Ljubljani 29. septembra, v Mariboru 6. oktobra in 18. oktobra v Dolenjskih toplicah“, je dejala Senčarjeva. „Namen teh dogodkov ni samo osveščanje o raku dojk, ki je najpogostejši rak pri ženskah in za njim v Sloveniji zboli več kot 1200 žensk, ampak poskušamo povedati vsem ljudem, da je skrb za zdravje dolžnost vsakega posameznika. Ta skrb naj se začne v ranih mladih letih in mora biti prisotna vse življenje.“
Na teh dogodkih je pomembno tudi to, da se ljudje različnih generacij družijo, in da se startnina vedno zbira v dobrodelni namen. „Do sedaj smo že zbirali za posodabljanje medicinske opreme in pomagali ženskam z rakom dojk v težki socialni stiski,“ letos pa bodo prispevke udeležencev teka in hoje podarili otrokom v stiski. „Želimo jim sporočiti, da v stiski niso sami,“ poudarja Senčarjeva in ob lepem vremenu napoveduje tudi organizacijo teka za otroke. Teka, ki bo sicer ob vsakem vremenu, se lahko udeleži kdorkoli.
Rak lahko prizadene tudi mlade ženske
Na vprašanje, ali je v Sloveniji še vedno prisotna kakšna napačna miselnost o tem, kateri del populacije ta bolezen prizadene, je Senčarjeva odgovorila pritrdilno. „Čeprav običajno zbolevajo starejše ženske, večinoma po 50. letu starosti, pa druge ženske ne smejo misliti, da se njim to ne more zgoditi. Predvsem narašča skupina žensk med 40. in 50. letom,“ je poudarila in nam zaupala, da je njena najmlajša bolnica imela 17 let.
Zato že mladim dekletom svetuje, naj začnejo z rednim samopregledovanjem dojk v poznih najstniških letih. Če odkrijejo kakšno spremembo, naj odidejo k zdravniku, „in naj se ne pustijo odgnati, češ da so premlade za rak dojk“.
Več o zdravljenju raka dojk v Sloveniji in sami prireditvi pa lahko slišite v posnetku pogovora.