Združenje novinarjev in publicistov protestira zaradi političnih napadov na novinarko Zlato Krašovec
Politika | 27.09.2012, 11:10 Petra Stopar
Poslanke in poslanci so včeraj Zlato Krašovec na predlog vlade imenovali za članico nadzornega sveta v Slovenski tiskovni agenciji (STA), s čimer pa se ni strinjal del opozicije. Po mnenju nekaterih opozicijskih poslancev je dejstvo, da je Krašovčeva članica Združenja novinarjev in publicistov (ZNP), nezdružljivo z zakonom o STA. V ZNP te očitke ostro zavračajo in menijo, da gre za politični napad na novinarko, pa tudi združenje samo.
Članstvo Krašovčeve v ZNP po mnenju opozicije nezdružljivo z zakonom o STA
Državni zbor je včeraj na predlog vlade imenoval dva nadzornika v Slovenski tiskovni agenciji (STA), Zlato Krašovec in Martina Mlakarja. V razpravi so poslanci opozicije nasprotovali imenovanju Krašovčeve „med drugim zato, ker je članica upravnega sveta Združenja novinarjev in publicistov“, so v ZNP zapisali v sporočilu za javnost. Dejstvo, da je članica tega združenja, je po interpretaciji SD-ja in PS-a nezdružljivo z zakonom o STA, ki določa, da član nadzornega sveta ne more biti član ali zaposlen na organu, ki je pristojen za nadzor nad izvajanjem predpisov, ki urejajo medije.
V združenju te razloge za nasprotovanje imenovanju novinarke ostro zavračajo in pojasnjujejo, da nikakor niso „organ, pristojen za nadzor nad izvajanjem predpisov, ki urejajo medije“. Kot dodajajo, tega pooblastila nimajo, ni določeno v nobenem predpisu, ni jim ga podelila „nobena politika“. Normalno pa se jim zdi, da pri svojem zavzemanju za krepitev svobode izražanja, medijskega pluralizma in profesionalnosti slovenskega novinarstva spremljajo tudi predpise, ki se dotikajo novinarstva in medijev. „Smo del civilne družbe, imamo status registriranega društva, v katerega se prostovoljno povezujemo novinarji in drugi medijski ustvarjalci,“ so zapisali v izjavi za javnost.
Napadena ne le Krašovčeva, ampak tudi ZNP
V protestnem pismu, pod katerim je podpisan predsednik Združenja novinarjev in publicistov Igor Kršinar, še dodajajo, da zavajanje poslancev SD-a in PS-a o naravi združenja in problematiziranje članstva v njem kot ovire za imenovanje v nadzorni svet STA „pomeni napad na ustavno pravico do svobode združevanja“. Po mnenju združenja gre tudi za „grobo kršenje ustavnega načela enakosti pred zakonom, ki med drugim določa, da so pred zakonom vsi enaki, ne glede na narodnost, raso, spol ... prepričanje ali katerokoli drugo osebno okoliščino“.
V združenju so prepričani, da so nekateri poslanci Zlati Krašovec odrekli tudi pravico do svobode izražanja, ker naj bi jih zmotilo tudi, da je kolumnistka tednika Reporter. Pri tem dodajajo, da gre za dolgoletno ugledno novinarko različnih medijev, ki je zdaj sicer že upokojena. „Izpad dela poslancev ni bil zgolj politikantski napad na Krašovčevo, temveč na celotno Združenje novinarjev in publicistov,“ ocenjujejo.
Veselinovič in Meško
V združenju so v pismu še pojasnili, da Krašovčeva ni članica nobene politične stranke in tako ni "vojščakinja SDS". Dejanski „politični obračun“ se je po njihovem mnenju v tej državni tiskovni agenciji zgodil pred tremi leti, ko je direktor STA Bojan Veselinovič po nekajmesečnem šikaniranju brutalno odpustil na smrt bolnega odgovornega urednika Boruta Meška. „Ta je pozneje agencijo tožil, žal pa ni dočakal zunaj sodne poravnave, v kateri je STA njegovi družini izplačala odškodnino. Veselinoviča je na mesto direktorja imenovala Pahorjeva vlada, po novem zakonu o STA pa nadzorni svet. Ob tem sta bila ves čas tiho Sindikat novinarjev Slovenije in Društvo novinarjev Slovenije“, so še pojasnili v Združenju novinarjev in publicistov.