40 dni za življenje
Slovenija | 26.09.2012, 10:19
Včeraj se je začela že tradicionalna jesenska akcija 40 dni za življenje. Gre za ekumensko pobudo posta in molitve za življenje ter proti splavu in evtanaziji. Tokratna mednarodna akcija, ki bo trajala do 4. novembra in združuje različne krščanske cerkve, bo največja doslej. Poteka namreč na 316 krajih po vsem svetu.
Gre za 40-dnevno kampanjo, ki prek molitve in posta posameznikov, neprekinjenega bdenja skupin in mirnega osveščanja v lokalnih skupnostih opozarja na problem splava. Od leta 2007 je bilo organiziranih že 10 tovrstnih akcij, med sadovi pa organizatorji navajajo najmanj 5.928 rešenih življenj, 24 zaprtih klinik za opravljanje splavov, 69 odpovedi delavcev, ki so zapustili klinike in prenehali opravljati splave, na stotine staršev, ki jim je bilo prihranjena travma splava, in mnoge ljudi z izkušnjo splava, ki so vstopili v proces zdravljenja. Tako po svetu kot tudi pri nas v Sloveniji se ustanavljajo molitvene skupine za življenje.
V zadnjih tridesetih letih prejšnjega stoletja je bilo opravljenih več kot milijarda splavov samo s kirurškim posegom. 7. oktobra letos bo minilo 35 let, odkar je tudi v Sloveniji dovoljen "splav na zahtevo". Leta 1982 je bilo v Sloveniji končanih kar 41,6 odstotkov vseh nosečnosti, kar pomeni, da je pred rojstvom umrlo skoraj pol Slovencev, ki bi se sicer takrat rodili. Njihovi "sošolci" so danes stari 30 let. V Sloveniji skupno manjka približno 350.000 predstavnikov generacije mlajših od 35 let. Tudi tokrat se v Sloveniji nekateri posamezniki v duhu pridružujejo tej pobudi. Pobudniki akcije v Sloveniji pa so prevedli tudi nekaj gradiv z molitvenimi nameni in premišljevanji, ki jih je pripravil predsednik gibanja Duhovniki za življenje, Frank Pavone.
V Avstraliji spomin na vse nerojene otroke
Tudi v Avstraliji so se zavzeli za življenje. Nadškof George Pell je v sidneyski katedrali daroval sveto mašo za vse nerojene otroke in osebe, ki so bile zaradi splava na kakršen način ranjene. V avstralski zvezni državi Novi južni Wales vsak dan zaradi splava umre vsaj 82 otrok. Cerkev v Sydneyu je zato pripravila posebno pogrebno sveto mašo, med katero so prižgali 82 sveč v spomin na porajajoča se življenja ter za nerojene otroke namenili 82 sekund tišine, ko so verniki spontano pokleknili v molitev. Poleg številnih duhovnikov se je dogodka udeležila množica vernikov iz vseh župnij: poleg družin, ki so doživele splav, tudi mnogi mladi ter člani različnih katoliških združenj in organizacij, ki se zavzemajo za življenje. Predlog za sveto mašo za nerojene otroke je dal kardinal Pell in bo od sedaj naprej umeščena na letni koledar nadškofijskih slovesnosti.