Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Predstavniki socialnih partnerjev za mizo (foto: Arhiv UKOM)
Predstavniki socialnih partnerjev za mizo

V pogajanjih o reformi trga dela predvsem o enotni pogodbi o zaposlitvi

Politika | 21.09.2012, 15:07 Petra Stopar

Potem ko so se v sredo začela pogajanja o pokojninski reformi, so socialni partnerji zagrizli še v reformo trga dela. Kot kaže, bo eden najtrših orehov koncept enotne pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas, glede katerega imajo pomisleke tako delodajalci kot sindikati.

Minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak je z izidom današnjega srečanja zadovoljen. Na vprašanje, ali bo socialnim partnerjem uspelo reformo spraviti pod streho do konca leta, kot si želi vlada, je odgovoril, da upanje umre zadnje.

Vizjak: Obstajajo še širši interesi kot tisti od sindikatov in delodajalcev

Kot kaže, se bodo mnenja najbolj kresala pri predlagani uvedbi enotne pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas. Medtem ko delodajalci pri njej pogrešajo več prožnosti, si sindikati želijo več varnosti. A minister odgovarja, da je oboje zagotovljeno: „Mi že poznamo danes pogodbo za nedoločen čas, samo določene elemente, ki smo jih prepoznali za koristne in ki bi vnašali določeno dodatno fleksibilnost na trg dela, pa tudi korektno varnost do zaposlenih, smo uvajali in jo uvajamo. O tem smo odprli vprašanje, o tem se bomo pogovarjali in upam, da tudi dogovorili.“ Ob tem je opozoril, da cilj, da mladi pridejo do stabilnejših zaposlitev, kar naj bi jim ta koncept omogočil, presega interese socialnih partnerjev.

Sindikati za več varnosti

Srečanja pa ni zelo pozitivno ocenil predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj. O skrbeh sindikatov glede enotne pogodbe o zaposlitvi je dejal: „To je vprašanje petih mesecev pri enotni pogodbi, ko delavec oz. delavka nima nikakršnih pravic in ga lahko delodajalec vrže na cesto ne glede na karkoli. In drugo vprašanje, da mala občasna dela niso dopustna za nezaposlene, kar bi pomenilo, da lahko delodajalci izigravajo zakonodajo in verižijo prekerne oblike dela, kar pa je za sindikate nesprejemljivo in na nek način tudi v nasprotju s tistim, kar želi Evropska unija doseči z delovnimi mesti in zaposlitvijo.“

Bolj zadovoljni kot sindikati so bili delodajalci

„Zelo sem zadovoljen, da smo se dogovorili, da pogajanj pred kamerami ne bo, da želijo vse tri strani najti nek dogovor, kompromis, ki bo vodil k temu, da bodo delodajalci lažje zaposlovali, lažje odpuščali in se lažje prilagajali trgom, in več časa posvetili ne zaposlovanju in odpuščanju, ampak iskanju novih trgov, novih proizvodov, tudi izterjavi – tudi to je danes problem,“ je dejal generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole.

Po njegovih besedah si delodajalci želijo korenitih in ne samo kozmetičnih sprememb. Za to je prav gotovo potreben čas, še bolj kot to pa je pomembna pripravljenost sprejeti rešitve, je dodal. Zaradi slabega položaja slovenskega gospodarstva si teh želi čim prej.

Politika, Sociala
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...