Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tone GorjupTone Gorjup

Rimska nekropola v Sloveniji praznuje

Slovenija | 21.09.2012, 11:00 Petra Stopar

Rimska nekropola v Šempetru v Savinjski dolini v teh dneh praznuje 60. obletnico. Nekropolo si vsako leto ogleda 8000 obiskovalcev, med njimi veliko šolarjev.

Prva odkritja leta 1952

Direktor Pokrajinskega muzeja Celje Stane Rozman je na četrtkovi novinarski konferenci povedal, da so leta 1952 v sadovnjaku južno od ceste Celje-Ljubljana pri kopanju gramoza odkrili marmorni kip sedeče ženske, dele reliefov in tudi ostanke zidu. O najdbah sta bila obveščena Pokrajinski muzej Celje in Sekcija za arheologijo pri Slovenski akademiji znanosti in umetnosti. Skupno mnenje je bilo, da gre za pomembno odkritje in da bi bilo smiselno se lotiti načrte terenske raziskave. Že prva odkritja so namreč pokazala, da je bila v Šempetru odkrita nekropola, ki ji ni para na Slovenskem pa tudi v širši okolici.

Javnosti na ogled od leta 1960

Po Rozmanovih navedbah so izkopavanja potekala s presledki vse do leta 1956 in v tem času so odkrili ostanke večjega števila grobnic. Skupaj je bilo najdeno več kamnitih blokov ali odbitkov, ki so vsi skrbno popisani in vrisani v petih inventarnih knjigah. Že v času izkopavanj se je porodila ideja, da bi te spomenike rekonstruirali in jih tako predstavili javnosti. Prve obiskovalce je tako Rimska nekropola sprejela leta 1960.

Rimska cesta pri nekropoli v Šempetru; foto: TD Šempeter
Rimska cesta pri nekropoli v Šempetru; foto: TD Šempeter © Turistično društvo Šempeter

Nekropola ima še veliko skrivnosti

Prav zaradi Rimske nekropole je bilo ustanovljeno tudi Turistično društvo Šempeter, ki je prevzelo skrb za vzdrževanje arheološkega parka. Predsednica društva Ivica Čretnik je povedala, da si na letni ravni Rimsko nekropolo ogleda okoli 8000 obiskovalcev, precej je tudi šolarjev, v preteklosti pa so zabeležili tudi 15.000 obiskovalcev letno.

Rozman je še opozoril, da kljub številnim izkopavanjem še vedno ostaja odprto vprašanje o velikosti celotne nekropole, o prebivalcih, ki so tu pokopani, in o poreklu klesarske delavnice. Dejal je še, da antični spomeniki v Šempetru, ki so kljubovali času in narasli vodam Savinje, postajajo žrtev onesnaženega zraka.

Slovenija
Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...