Poslanec Evropske ljudske stranke dr. Milan Zver
Zver pozval k politični enotnosti in podprl prizadevanja vlade za izhod iz krize
Politika | 19.09.2012, 15:50 Petra Stopar
Medtem ko so socialni partnerji končali prvi krog pogajanj o pokojninski reformi, je o nujnosti reform spregovoril evropski poslanec ter predsedniški kandidat SDS-a in NSi-ja Milan Zver. Tokratno jesen vidi kot ključno za odločanje o tem, ali bo Slovenija ubranila suvereno pozicijo ter se sama izkopala iz težav ali pa bo morala to storiti po diktatu iz tujine.
Ob tem je znova okrcal odnos aktualnega predsednika države do reform ter pristop nekaterih ekonomistov stare šole, ki pravijo, da položaj ni tako slab, da ne potrebujemo zapisa zlatega fiskalnega pravila v ustavo in tudi ne sanacije bank z ustanovitvijo slabe banke, ampak z dokapitalizacijo. Po Zverovem mnenju je to protievropski pristop, ki vodi v umiranje na obroke.
Sam je z realnim konceptom reševanja krize, za katerim stoji vlada, zelo zadovoljen. Tudi z načrtom izstopa države iz gospodarstva: „Vlada je tu pripravila svoj koncept, holding, ki bo omogočil transparentno upravljanje z državnim premoženjem in ki bo nenazadnje omogočil tudi izstop države iz gospodarstva. Več kot sto let, tudi na Slovenskem, so prvi ekonomisti v začetku 20. stoletja razlagali 'država je slab gospodar'. To je neka stara resnica, ki se je morda danes premalo zavedamo, ampak se jo bo treba zavedati v prihodnje.“
Nato je Zver znova spomnil na pomembnost dajanja signala finančnim trgom s sprejemanjem fiskalnega pravila, ki omejuje zadolževanje, v ustavo. Kot je znano, vprašanje poenotenja slovenske politike o tem visi v zraku, za zapis pravila v ustavo je namreč potrebna dvotretjinska večina poslancev, ki pa je za zdaj ni na vidiku. „Cena denarja na finančnih trgih bi bila v prihodnjih letih precej bolj ugodna, kot bi bila brez tega zapisa. Saj za to gre – Slovenija bo v naslednjih letih še potrebovala kredite, se bo morala še zadolževati, dokler ne pride na zeleno vejo in popolnoma ne uravnovesi javnih financ.“
Predsedniški kandidat SDS-a in NSi-ja podpira predlagano reformo trga dela in pokojninsko reformo ter pozdravlja pozitiven odnos sindikatov do le-te: „To še enkrat kaže, da je v Sloveniji veliko lažje priti do socialnega kot do političnega dogovora, kar je v tem času paradoksalno.“
Ustavil se je tudi pri sanaciji bančnega sistema. Ne verjame, da so za grozovito škodo, ki jo je v teh dvajsetih letih naredil „pajdaški kapitalizem“, krivi samo bančni menedžerji, ampak je bila močno vpletena tudi politika. Zato je napovedal, da se bo, če bo izvoljen za predsednika države, „zavzemal za to, da se pride stvari do dna in odkrije politična odgovornost tistih, ki so bili vpleteni v dajanje nezavarovanih, slabih kreditov in podobno“.
Kot predsednik bi tudi podprl prizadevanja vlade, da se vzpostavi prave ustanove, ki bi bdele in sankcionirale kazniva dejanja v gospodarstvu. Ob tem je napovedal, da bo storil vse, da bo država nazaj dobila denar, ki so ga nekateri nezakonito vlagali v Lichtenstein in podobne države. „Tega je za nekaj deset milijard in storil bom vse, da se ta denar vrne nazaj v Slovenijo, torej podprl ukrepe vlade, predvsem zunanjega ministra in drugih pristojnih resorjev, da to storijo v prihodnosti,“ je dejal evropski poslanec in pozval k socialni in politični enotnosti, k čemur bi moral prispevati še posebej predsednik države, vendar aktualni take drže po mnenju Zvera ne izkazuje.