Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Sirska zastava (foto: Wikipedia)
Sirska zastava

Sirija začasno izključena iz Organizacije islamskega sodelovanja

Svet | 16.08.2012, 16:00 Petra Stopar

V Siriji zaradi vojne trpi že več kot dva in pol milijona prebivalcev. Spopadi med sirsko vojsko in opozicijo se nadaljujejo, predsednik Bašar al Asad vztraja na položaju. Na minulem vrhu v Meki so voditelji držav Organizacije islamskega sodelovanja Sirijo začasno izključili iz te organizacije, saj da islamski svet ne more več sprejemati režima, ki pobija lasten narod.

V sklepni izjavi so voditelji držav, vključenih v Organizacijo islamskega sodelovanja, izrazili globoko zaskrbljenost nad pokoli v Siriji in zahtevali, da se nasilje nemudoma konča.

Odločitev organizacije o izključitvi so že pozdravile ZDA. Po besedah tiskovne predstavnice ameriškega zunanjega ministrstva izključitev kaže na to, da je režim predsednika al Asada vse bolj osamljen, sirski narod in njegov boj za demokracijo pa uživata vse večjo podporo.

A nasilje ne pojenja. V sredinem letalskem napadu na uporniško utrdbo Azaz na severu je bilo po najnovejših podatkih aktivistov in očividcev ubitih najmanj 31 ljudi, približno 200 je bilo ranjenih. Napetosti se vse bolj širijo tudi v sosednji Libanon. Ker naj bi bilo v napadu na Azaz ubitih sedem od 11 libanonskih državljanov, ki so bili maja ugrabljeni v Siriji, so v Libanonu izbruhnili jezni izgredi.

V Libanonu, kamor se je zateklo približno 37.000 sirskih beguncev, in ki ga bo septembra obiskal tudi papež, medtem pričakujejo obisk podsekretarke Združenih narodov za humanitarne zadeve Valerie Amos. „Priča smo nenehni humanitarni krizi, pred tremi meseci smo mislili, da humanitarno pomoč potrebuje milijon ljudi, danes vidimo, da jih je takih dva milijona in pol. Menim, da je pomembno, da vse strani v konfliktu spoznajo, da so žrtve tega navadni možje in žene, in da se morajo boji končati“, je pozvala ob torkovem obisku v sirski prestolnici Damask.

Evropska unija je sicer za pomoč ogroženemu sirskemu prebivalstvu namenila že 63 milijonov evrov. „Sredstva so se že konkretno uporabila na terenu samem, novinarji lahko tudi na naših fotografskih posnetkih vidite, kako so sredstva uporabili v sirskih in jordanskih šolah in centrih. Dokazi o tem, koliko smo že pomagali, bodo na voljo prihodnji teden“, je danes v Bruslju potrdil tiskovni predstavnik Evropske komisije Olivier Baillý.

Sicer pa se v Siriji na misiji še vedno mudi skupina 150 opazovalcev Združenih narodov, ki pa zaradi nenehnih spopadov med uporniki in režimsko vojsko ne more izvajati nadzora in obhodov po terenu. Ali se bo njena misija podaljšala še za dodaten mesec dni, bo znano nocoj, ko bo o tem v New Yorku glasoval Varnostni svet. Medtem ko njegove članice ZDA, Velika Britanija in Francija nasprotujejo podaljšanju misije, ker ni uspela zajeziti nasilja, se Rusija nasprotno boji, da bi odpoklic opazovalcev imel resne negativne posledice ne le za Sirijo temveč celotno regijo.

Svet, Evropska Unija
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...