Za polno šolsko torbo prvošolca najmanj 150 evrov
Sociala | 28.08.2012, 13:33 Petra Stopar
Pred začetkom novega šolskega leta so nekateri starši vse bolj zaskrbljeni zaradi stroškov za nakup šolskih potrebščin. Té skupaj z delovnimi zvezki za prvošolca stanejo najmanj 150 evrov. Čeprav je skupen strošek iz leta v leto nižji, je nakup za marsikatero družino zaradi splošne krize in prazne denarnice stresen.
Seznam šolskih potrebščin vsebuje vse od ravnila, zvezkov, barvic, vodenih barvic, voščenk, flomastrov, DAS mase, kolaž papirja, čopičev, risalnih listov, svinčnikov, radirke in šilčka, škarij, lepila pa vse do peresnic, je dejal Gregor Božnik iz Državne založbe Slovenije (DZS). Cene so zelo različne.
V DZS je treba za nakup potrebščin za prvošolca odšteti 48 evrov, temu pa prišteti še povprečno 52 evrov za nakup učbenikov oz. delovnih zvezkov. „Torej skupaj za nakup šolskih potrebščin in delovnih zvezkov je za prvošolčka potrebno odšteti od približno 100 evrov dalje. V kolikor pa starši izberejo bolj kakovostno šolsko torbo, je lahko seveda ta znesek precej višji. Starši se večinoma odločajo za nakupe z gotovino oz. s plačilnimi karticami, iz leta v leto pa se povečuje nakup na obroke,“ je pojasnil Božnik. Do podobne ocene je prišel tudi predsednik Zveze aktivov svetov staršev Slovenije Tone Meden.
Se pa lahko cene po njegovih besedah tudi razlikujejo, saj lahko šole uporabljajo učbenike in delovne zvezke različnih založnikov. Pri nakupu šolske torbe je izbira zelo široka glede kakovosti in dizajna, pa tudi cenovnih razredov. Starši se, predvsem za otroke prve triade, vse pogosteje odločajo za nakup torbe, ki ima ergonomsko oblikovano hrbtišče, trdo dno, podložene in nastavljive naramnice ter veliko odsevnih površin zaradi varnosti v prometu, je povedal Božnik. Iz lastnih izkušenj je dodal, da se za prvo torbo splača odšteti kakšen evro več, zato pa je rešen problem vsaj za dve, tri leta.
Pri tem Božnik poudarja, da se je zaradi zmanjšanega števila zahtevanih gradiv v šolah nakup letos malenkost pocenil. Medtem ko je bil lani povprečni nakup za osnovno šolo 76,8 evra, pa ta letos znaša 74,4 evra. Posledično se je znižala vrednost nakupa delovnih zvezkov, „torej se je nakup pocenil, učbenike pa si več kot 96 odstotkov otrok brezplačno izposodi pri učbeniških skladih. Kar se tiče šolskih potrebščin, lahko z gotovostjo trdimo, da so se cene povečini znižale, kakovost pa se je izboljšala“. Skupen strošek je torej iz leta v leto nižji, kar je dobro za starše, za trgovce pa malce manj, priznava Božnik.
Kljub nižanju stroškov potrebščin centri za socialno delo zaznavajo večje število družin, ki ne zmorejo kupiti šolskih potrebščin
Za pomoč socialno ogroženim učencem in dijakom po vsej Sloveniji sicer potekajo različne dobrodelne akcije in sejmi. Mnogi starši se odločijo za nakup rabljenih potrebščin in literature, predvsem učbenikov. Razširili so se sejmi rabljenih potrebščin in učbenikov. Kot vsako leto, bo eden takih tudi letos, 7. in 8. septembra v ljubljanskih Križankah. Organizira ga Zveza študentskih klubov Slovenije. Na sejmu bodo tokrat zbirali še za otroke in mladostnike iz Zavoda Janeza Levca. Sejme organizirajo tudi nekatere šole.
Sicer pa bo tistim otrokom, katerih starši ne zmorejo bremena stroškov zaradi šolskih potrebščin, zvezke brezplačno razdelila Slovenska Karitas, ki je v akciji Pokloni zvezek zbrala zvezke za več kot osem tisoč šolarjev. Kot pojasnjuje Helena Zevnik Rozman, ob tem na Karitas poteka še akcija z naslovom Otroci nas potrebujejo, „v kateri vabimo ljudi, da prispevajo sredstva, da bomo lahko tem otrokom in družinam pomagali pri nakupu šolskih potrebščin in delovnih zvezkov, da bomo poskusili odgovoriti na vse tiste prošnje, ki se zdaj zbirajo na župnijskih in škofijskih Karitas“.
Dobrodelno akcijo je včeraj začel tudi Zavod Študentska svetovalnica, ki bo šolske potrebščine, učbenike in torbe, ki jih mnogi ne potrebujejo več, zbiral do petka do 15. ure. Nato bo vse zbrane potrebščine predal Rdečemu križu Ljubljana, ki jih bo razdelil naprej med osnovnošolce oz. dijake oz. njihove starše. Marko Orel s posvetovalnice je ob tem povabil: „Če se vam doma povaljuje kakšen zvezek, blok, učbenik, ki ga mogoče vaš otrok več ne potrebuje, ali pa če se morda odrečete tisti dnevni kavici in kupite zvezek, ga lahko prinesete vsak dan od devete do šeste ure na Židovsko stezo 6 v Študentsko hišo SRCe.“
Mladinska Knjiga Trgovina in Zveza prijateljev mladine Slovenije medtem končujeta akcijo zbiranja rabljenih torb, dobrodelna pa je tudi Vzajemna zdravstvena zavarovalnica, ki je na stiske družin šoloobveznih otrok odgovorila s prek 580 šolskih torbicami s peresnicami in te podarila osnovnim šolam po Sloveniji.