P. dr. Peter Lah
Dr. Lah: „Marija kot alternativka“
Cerkev na Slovenskem | 15.08.2012, 00:01 Petra Stopar
Za slovenske vernike je danes veliki šmaren, za ostale zgolj dela prost dan. Za takšnega je bil razglašen leta 1992. Komunikolog, jezuit in profesor na rimski univerzi Gregoriana p. dr. Peter Lah se je v včerajšnjem komentarju za Finance ustavil ob utemeljitvi relevantnosti tega praznika tudi za tiste, ki v krščanstvu ne iščejo navdihov, in za tiste, ki jih zanimajo predvsem konkretne posvetne zadeve, kot sta „denar in posel“.
Teolog in profesor dr. Peter Lah je prepričan, da se bodo verniki, ki bodo današnji dan preživeli v katerem izmed Marijinih svetišč, domov vrnili bogatejši. Ob tem se sprašuje, ali ne bi bilo škoda, če bi preostali Slovenci ostali praznih rok.
Po njegovem mnenju lahko v velikem šmarnu prepoznamo nauk, da nam sreče ne more prinesti posedovanje čedalje več dobrin, ampak da je pomembna kakovost v malih stvareh. Kot pravi, se skrita koda vsebine praznika Marijinega vnebovzetja glasi: „sreča je spremljevalka skromnosti in samoomejevanja“.
Reči, ki jih je mogoče šteti, človeka po teologovih besedah ne zadovoljijo. „Jezusova mati, ki je povod za današnji dela prost dan, je že od antike arhetip alternativnega človeka, nasprotje Eve, ki je s silo želela priti do sreče. Pa je tisto ukradeno jabolko ni zadovoljilo, in tudi če bi jih pojedla milijon, ne bi dosegla želenega cilja“, poudarja Lah.
Opozarja, da je Marija, s tem ko je Bogu dala vse, kar je imela, v zameno za ničesar, storila prav nasprotno od današnjega sodobnega potrošnika. „Rešitev ni v tem, da še vedno trošim in kopičim, pa četudi bi mi uspelo odpraviti vse negativne učinke svojega početja. Težava niso učinki. Težava je logika trošenja in imetja, ker po tej poti človek nikoli ne bo prišel do sreče. Pristna rešitev pride, ko ugotovim tisto, kar so vedeli Marija in mistiki: vse daj in boš vse dobil.“ Tako je bila Marija zadovoljna in hvaležna tudi v najtežjih trenutkih in je na koncu vse dobila, ko jo je Bog "mimo vrste" vzel k sebi.
Ljudje pa, pravi komentator, znamo biti nezadovoljni tudi v dobrih trenutkih življenja, in na koncu, najpozneje v trenutku smrti, "izgubimo vse, kar smo s težavo pridobili in s tesnobo ohranili". Zato dr. Lah komentar sklene z željo, da bi danes naredili korak na poti pristne alternative, ki je kakovost in darovanje, ne štetje in kopičenje.
Vir: Finance