Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Rok MihevcRok Mihevc

Na Otoku zadonelo iz tisočerih zvonov pred odprtjem olimpijskih iger

Svet | 27.07.2012, 11:28 Petra Stopar

Natanko ob 8. uri in 12 minut po lokalnem času se je oglasilo na tisoče zvonov po cerkvah v Veliki Britaniji. S tem so Katoliška Cerkev in druge krščanske skupnosti v Združenem kraljestvu pospremile slovesnosti pred nocojšnjim slavnostnim odprtjem olimpijskih iger.

Zvonenju zvonov se je pridružil tudi sloviti Big Ben, ena največjih londonskih znamenitosti, ki je melodijo zamenjal prvič v zadnjih 60 letih in prvič po pogrebu angleškega kralja Georgea VI., očeta kraljice Elizabete II. V treh minutah je zazvonil več kot 40-krat. Idejo za skupno zvonenje je dobil britanski umetnik Martin Creed. S tem so želeli postaviti tudi svetovni rekord v največjem številu zvonov, ki so zazveneli ob istem času, pri čemer lahko sodelujejo tudi zvonci na kolesih ali vratih.

Katoliška Cerkev olimpijske igre, ki se slovesno začenjajo danes v Londonu, vidi kot priložnost za evangelizacijo. Tik pred začetkom iger so evropski škofje pozvali atlete in vernike, ki bodo posredno ali neposredno spremljali ta mednarodni dogodek, naj v športu prepoznajo učno uro za življenje.

V cerkvi sv. Petra v Londonu je bila minulo nedeljo sv. maša za italijanske športnike in olimpijske odbore, pri kateri je bilo prebrano pismo predsednika Italijanske škofovske konference Angela Bagnasca, ki pravi, da „nas Olimpijska listina spominja, da je namen olimpijskih iger pomagati graditi boljši svet“. „Olimpijski dogodek, kjer se soočijo narodi in države, ki predstavljajo različne kulture in tradicije, lahko postane preko tega idealna moč, zmožna, da odpre nove poti, in včasih lahko nepričakovano preseže napetosti, konflikte, kršenja človekovih pravic."

Škof Bagnasco se ob tem spominja tudi besed papeža Benedikta XVI., ki je leta 2009 v Rimu nagovoril športne prvake z besedami: „V tem času ste atleti in atletinje na očeh sveta, še posebej na očeh mladih.“ Kot je takrat dejal sveti oče, s svojimi tekmami ponujajo svetu privlačen spektakel discipline in človeškosti, lepote umetnosti in trdne volje.

Škofovska konferenca Anglije in Walesa vidi olimpijske igre tudi kot priložnost za zbliževanje vernikov po župnijah. Organizatorji pobude so sestavili program, v katerem so opisane mnogotere priložnosti tako za posameznike kot skupine, da dajo svoj prispevek k bogatejšemu doživljanju iger. Med predlogi so obešanje različnih državnih zastav pred cerkvami, postavljanje velikih zaslonov za gledanje prenosov, organiziranje športnih delavnic in pomoč turistom. Vse to pa naj spremlja duh molitve in odprtosti za sočloveka.

Organizatorji so v program vključili tudi sveto mašo za katoliške športnike, ki bo v soboto, 28. julija, v westminsterski katedrali. Angleški škofje vabijo vse katoliške atlete, naj se povežejo s preostalimi tekmovalci in se zahvalijo Bogu za vse priložnosti, ki jim te olimpijske igre predstavljajo.

Kot poroča agencija Sir, so tudi nemški katoliški in evangeličanski škofje izdali posebno knjižico s premišljevanji za nemške športnike.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež, Evropska Unija
Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...