Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Marta JerebičMarta Jerebič
 (foto: Matjaž Merljak)

12. Vseslovensko srečanje

| 06.07.2012, 08:20 Matjaž Merljak

Slovenci iz zamejstva in sveta so se v četrtek, 5. julija 2012, zbrali na Vseslovenskem srečanju v Državnem zboru. Tema srečanja je bilo medgeneracijsko sodelovanje. Predlagajo, da ima Slovenija enoten odnos do Slovencev v sosednjih državah in po svetu na vseh področjih. V parlamentu je potekal tudi prvi slovenski parlament za mlade.

Srečanje je v potekalo od 9h do 18h. Zbrane je uvodoma nagovori predsednik Državnega zbora Gregor Virant in dejal, da so izseljenci pomemben del naroda in prispevajo k bogastvu naroda. O temi pa je dejal: „To postaja vse pomembnejši izziv, prebivalstvo se v povprečju stara in to odpira nova vprašanja.“

Tudi ministrica Ljudmila Novak je dejala, da je tema zelo pomembna, da se s to problematiko srečuje pri vseh srečanjih z rojaki, ima pa zaupanje v mlade: „... ker sem tudi v svojem poklicu veliko časa preživela z mladimi in vedno, kadar sem določene naloge zaupala mladim, verjela v njihovo ustvarjalnost, sem bila tudi pozitivno nagrajena, mladi so bili pa veseli, da so dobili možnost, da so se lahko izkazali.“

Gregor Virant nagovarja rojake
Gregor Virant nagovarja rojake © Arhiv Državnega zbora

Zbrane je v polni veliki dvorani državnega zbora nagovorila tudi pisateljica in pesnica iz Gorice, Antonia Claudia Vončina in dejala: „Pričakovanja mladih so danes drugačna iz več razlogov: nove življenjske situacije, hitro širjenje informacij, vse večja vloga medijev, poznavanje jezikov in zanimivih evropskih in svetovnih tokov.“

Sledili so vabljeni govorci tokratnega srečanja. Izr. prof. dr. Marina Lukšič Hacin, ZRC SAZU je spregovorila znanstveni presoji medgeneracijskega dialoga pri Slovencih v zamejstvu in po svetu. Dr. Matejka Grgič je predstavila primer dobre prakse: Vlogo Slovenskega izobraževalnega konzorcija na področju povezovanja mladih v Italiji. Izseljenski župnik v Nemčiji, dr. Zvone Štrubelj pa je govoril o vlogi Cerkve na področju medgeneracijskega dialoga.

Pukšič, Virant, Novakova
Pukšič, Virant, Novakova © Arhiv Državnega zbora

Razprava se je nadaljevala na dveh ravneh. V veliki dvorani so o medgeneracijskem sodelovanju spregovorili starejši rojaki, mlajši pa so o isti temi govorili v mali dvorani. Skupaj so se zbrali le pri nagovoru predsednika slovenske vlade Janeza Janše. Ta se je rojakom vnovič zahvalil za podporo pri samostojnosti in mednarodnem priznanju, opisal je aktualno stanje v Sloveniji in napovedal, da bodo v prihodnosti rojaki svojo voljo na volitvah lahko izražali tudi v elektronski obliki. Poudaril pa je: „Lahko ponovno rečem, da ste Slovenci, ki živite izven matične domovine, velik povezovalni element slovenske kulture in slovenskega naroda. V domovini pa vas ne cenimo le zaradi vašega prispevka k družbenemu napredku širom po svetu, ampak tudi zato, ker ne glede na vse niste izgubili vere v domovino.

Premier Janša na Vseslovenskem srečanju
Premier Janša na Vseslovenskem srečanju © Arhiv Državnega zbora

Kot rečeno je bila ta dan tudi prva seja mladinskega parlamenta Slovencev po svetu. Zasedanje je vodila Tina Komel, ki je o zaključkih dejala: „Med mladimi ni več delitev, na Sloveniji pa je, da izkoristi ves intelektualni potencial.“

Tina Komel je sicer popredsednica Komisije DZ za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu, ki je pripravila 12. vseslovensko srečanje. Predsednik Franc Pukšič pa je ob koncu dejal: „Ta posvet je tudi popotnica za nadaljnje delo naše komisije skupaj z drugimi matičnimi odbori državnega zbora.“

Za kulturni program so poskrbeli Teatr zora iz Avstrije, tenorist Tom Ribič, Kranjski oktet in slovenski raper ter ambasador medgeneracijskega dialoga Rok Terkaj, ob koncu srečanja pa je Franc Pukšič odprl razstavo slovenske slikarke iz Banja Luke Vesne Lenić Kreže.

Teatr zora v Državnem zboru
Teatr zora v Državnem zboru © Matjaž Merljak

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.