Dan državnosti v Buenos Airesu
FOTO: Praznovanje dneva državnosti v Buenos Airesu
| 03.07.2012, 08:21 Matjaž Merljak
V soboto, 23. junija, je večer že padal na mesto, ko so začeli prihajati gostje v prostore Slovenske hiše v Buenos Airesu. Slavje sta organizirala, kot je že tradicija, društvo Zedinjena Slovenija in Medorganizacijski svet. Ob vhodu so vsakemu na srčno stran pripeli belo-modro-rdeči trak, kot znak slovenske pripadnosti.
V cerkvi Marije Pomagaj je delegat slovenskih dušnih pastirjev, msgr. dr. Jure Rode, daroval zahvalno sveto mašo. Med daritvijo je prepeval in povzdigoval svečanost in globoko doživljanje maše mešani pevski zbor Slovenske Pristave, ki ga požrtvovalno vodi Alenka Savelli Gaser. Med pridigo je dr. Rode navezal svetopisemsko besedilo na snov praznovanja. Po obhajilu pa je v cerkvi mogočno zadonela zahvalna pesem Hvala večnemu Bogu …
Po končani sveti maši smo se zbrali na dvorišču pred spomenikom našim žrtvam. S toplo dušo, po prejemanju božje besede, smo se kljub mrazu ustavili za trenutek in se poklonili žrtvam z minuto molka. Pred spomenikom je predsednik Zedinjene Slovenije ob spremstvu veleposlanika RS Tomaža Mencina položil slovenski šopek rdečih nageljnov.
Pomaknili smo se v dvorano škofa Gregorija Rožmana, da bi se udeležili še kulturnega in družabnega srečanja ob visoki obletnici neodvisne države. Ko smo prestopili prag, smo zagledali pogrnjene okrogle mize; na sredini vsake pa ljubke šopke. Ob stranskih stenah je bila razstava umetniških del, ki je olepšala prostor in pokazala, kako se Slovenci in njih potomci, rojeni že v Argentini, izražajo preko svojih stvaritev. Na levi strani odra je bil pripravljen prostor za govornike in za njim so padale, kakor slap, barve slovenske zastave in na njih državni grb.
Počasi so vsi udeleženci večera dobili svoj prostor pri mizah. Povezovalec večera, Tone Mizerit je izrekel dobrodošlico vsem, ki so prihiteli na proslavitev 21-letnice razglasitve neodvisne države Republike Slovenije. Prisotni so bili veleposlanik RS v Argentini Tomaž Mencin in gospa; bivši častni konzul Herman Zupan in gospa; predsedniki in odborniki domov in organizacij in drugi gostje.
S spoštovanjem smo sprejeli argentinsko, slovensko in evropsko zastavo, ki so jih nosili dijaki Slovenskega srednješolskega tečaja ravnatelja Marka Bajuka. Že so se slišali akordi argentinske himne in nato smo zapeli še slovensko himno. Predsednik Zedinjene Slovenije Franci Žnidar je pozdravil navzoče, nato je svoj pozdrav izrekel tudi veleposlanik Tomaž Mencin. Slavnostni govor večera pa je naslovil na prisotne inž. Jernej Dobovšek.
V kulturnem delu sta nastopila naša mlada ustvarjalca in umetnika. Magdalena Jerman in Martin Sušnik sta navzoče popeljala v svet glasbe in sanj. Njun muzikal UTRIP je pred kratkim doživel izredno uspešno premiero v Slovenski vasi. Najprej sta iz te stvaritve predstavila poglavji »Barve« in »Slavec«. Za konec pa je Magdalena zapela še »Ne jokaj za mano, Argentina« iz muzikala Evita, v slovenskem prevodu Martina.
Oba nastopajoča so prisotni nagradili z navdušenim priznavanjem.
Sledila je podelitev priznanj društva Zedinjena Slovenija. Ta priznanja vsako leto, v soglasju z Medorganizacijskim svetom, naša krovna organizacija nameni osebam, ki so posebej zaslužne za gradnjo, obstoj in napredek naše skupnosti.
Letos so priznanje prejeli Jože Skale, Andrejka Dolinar Hrovat in Gregor Batagelj. Kot je omenil napovedovalec, je bilo letos prvič, da so vsi trije odlikovanci bili rojeni že v Argentini. Jože Skale je nad 50 let aktiven sodelavec v Slovenskem domu v San Martinu. Vedno pripravljen za vsako delo, je skrit in tih steber slovenskega življenja v Domu. Andrejka Dolinar Hrovat je slikarka, ki pa je duša likovnega delovanja, razstav in srečanj v slovenski skupnosti v Argentini. Gregor Batagelj pa je v skupnosti vsestransko deloval v raznih organizacijah in bil eden temeljnih dejavnikov tednika Svobodna Slovenija. Od leta 2003, ko se je za stalno naselil v Sloveniji, pa je naš dopisnik. Odličje je sprejela njegova sestra Maruška Batagelj Klemenčič, on pa se je, povezan po internetu, zahvalil v toplih besedah.
Sledil je poseben trenutek večera. Letos temeljna struktura naše skupnosti obhaja 50 let. 25. februarja 1962 je bil namreč podpisan sporazum med Zedinjeno Slovenijo in krajevnimi domovi, kjer je bil osrednjemu društvu poverjen značaj krovne organizacije in ustanovljen Medorganizacijski svet, ki druži vse domove v eno koordinirano skupnost. Ta struktura se je v teku let izkazala za najbolj ustrezno in uspešno, da naše organizacije bratsko in složno izpolnjujejo svoje poslanstvo. G. Božidarju Finku, ki je bil pobudnik in duša te iniciative in izvedbe se je skupnost želela ob 50. obletnici zahvaliti. Predsednik Zedinjene Slovenije Franci Žnidar mu je izročil spominski pergament; gospa pa je iz rok podpredsednice prof. Nede Vesel Dolenc prejela slovenski šopek.
Tako se je zaključil uradni del prireditve. Sledila je okusna večerja, ki so jo letos imeli na skrbi rojaki iz Slovenskega doma iz San Martina. Med večerjo in še po njej pa so si vsi ogledali razstavo, v kateri je sodelovalo šestnajst slovenskih umetnikov s svojimi stvaritvami.
Termometer je zunaj kazal vedno nižje temperature. Pot domov, po proslavitvi 21-letnice politične neodvisnosti in samostojnosti Slovenije, pa je bila označena z besedami »nasvidenje prihodnje leto!«, ko se bomo znova srečali v Slovenski hiši in praznovali novo obletnico naše države.