Štefan IskraŠtefan Iskra
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Ali Slovenija lahko bankrotira?

Slovenija | 05.08.2012, 12:08 Tone Gorjup

Slovenija je v četrtek doživela še eno znižanje bonitetne ocene. Glavni razloga za to so težave naših največjih bank. Bonitetna agencija Moody's je oceno kreditnega dolga naši državi znižala z "A2" na "Baa2" na kar so se finančni trgi odzvali z višjo zahtevano donosnostjo državnih obveznic; ta je presegla kritičnih 7 odstotkov. Na znižanje bonitetne ocene se je v pogovoru za sobotno izdajo mariborskega Večera odzval direktor Združenja bank Slovenije France Arhar.

Na vprašanje ali lahko jeseni pričakujemo bankrot Slovenije je France Arhar najprej pojasnil najprej pojasnil, da bankrota države nikoli ne moremo primerjati s stečajem ali prisilno poravnavo podjetja. Država po njegovih besedah bankrotira, ko na dogovorjen dan ne more poravnati svojih obveznosti. Glede na roke zapadlosti obveznosti po njegovi oceni ni pričakovati, da bi se lahko Sloveniji jeseni zgodil bankrot, ker je večji del letošnjih obveznosti zapadel v začetku leta, ko so zapadle v izplačilo določene obveznice. Pri tem ne bi smeli pozabiti, da ima država precej denarja deponiranega v bankah, čeprav ta denar izvira iz zadolžitve.

Glede na stopnjo zadolžitve države je za Arharja večja kredibilnost in najboljši signal za trge, da "pokažemo, da smo sposobni spremeniti rezultate gospodarjenja postopoma, kakor smo jih tudi poslabšali.“ Po njegovem mnenju je to tista pot, ki vodi k realnim pričakovanjem, da bo naš deficit manjši, a da bomo kljub temu sposobni pospešiti gospodarsko rast.

Varčevanje v kombinaciji z rastjo in pozitivnim trendom je zanj najpomembnejše. A ta trenutek tega ni, ker je država z varčevanjem, torej z umikom s trga, z zmanjšanjem povpraševanja negativno vplivala na rast. Poiskati je treba način, kako se da tudi mimo kreditov vplivati na investicije. Arhar bi naredil vse, da ne bi prišlo do tega, ko bi morala država Bruselj zaprositi finančno pomoč. Prepričan je, da imamo možnost za prave korake. Pri tem je treba imeti pred očmi, da nam tovrstna odvisnost od Bruslja jemlje svobodo.

Slovenija, Politika, Sociala
Bolniki in ostareli na Brezjah (photo: Katoliška Cerkev) Bolniki in ostareli na Brezjah (photo: Katoliška Cerkev)

Vsak glas za življenje šteje

Državni zbor je včeraj sprejel zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja in s tem uzakonil možnost samomora z medicinsko pomočjo za hudo bolne in ostarele. Predsednik Združenja ...

Ostareli par (photo: Pixabay) Ostareli par (photo: Pixabay)

Ali bom bližnjim v breme? Še lahko živim?

Potem, ko je državni zbor v petek kljub nasprotovanju stroke in velikega dela civilne družbe sprejel zakon, s katerim je uzakonjen samomor za hudo bolne in ostarele, je Glas za otroke in družine ...