Sredstva za socialno zaščito leta 2010 narasla
| 27.07.2012, 10:39 Petra Stopar
Za programe socialne zaščite je bilo v Sloveniji pred dvema letoma namenjenih skoraj devet milijard evrov, kar je skoraj četrtina bruto domačega proizvoda. V primerjavi z letom 2009 je bilo za te programe leta 2010 namenjenih dobre tri odstotke več sredstev, piše na strani državnega statističnega urada.
Kot navaja Statistični urad RS, sta bila v letu 2010 največja finančna vira za socialno zaščito prispevek delodajalcev, ki je predstavljal 2,3 milijarde evrov, ter prispevek zavarovanih oseb, ki je predstavljal 3,4 milijarde evrov. Prispevek države pa je predstavljal slabe tri milijarde evrov.
Največji del sredstev za socialno zaščito je bil namenjen za področje starost, in sicer 3,4 milijarde evrov, kar sta skoraj dve petini vseh sredstev za socialno zaščito. Za področje bolezen in zdravstveno varstvo je bila namenjena malo manj kot tretjina sredstev, kar je znašalo 2,8 milijarde evrov.
Za področja družina in otroci, smrt hranitelja družine ter invalidnost je bila skupaj namenjena skoraj četrtina vseh sredstev za socialne prejemke oz. 1,9 milijarde evrov. Preostali del sredstev, nekaj več kot pet odstotkov ali 448 milijonov evrov, je bil namenjen za področje brezposelnost, druge oblike socialne izključenosti in nastanitev.
V letu 2010 so se v primerjavi s predhodnim letom najbolj povečali izdatki za druge oblike socialne izključenosti, in sicer za 15 odstotkov, za brezposelnost za skoraj 14 odstotkov in starost za skoraj pet odstotkov. Po podatkih statističnega urada so se zmanjšali le izdatki za področje smrt hranitelja družine, in sicer za skoraj tri odstotke.