Gozdna steza
Za prijetna počitniška doživetja ni treba veliko denarja
Slovenija | 05.07.2012, 17:37 Petra Stopar
Finančna kriza in varčevanje sta mnoge slovenske družine tudi letos prikrajšala za dopustovanje, ki so ga bile navajene, ali za kakršnega nikoli poprej ni bilo težko odšteti nekaj evrov več. Marsikateri otrok ne bo preživel počitnic na morju, številni bodo odmislili potovanja ali izlete v tujino, finančni zalogaj je tudi družinsko kopanje v termah. Toda z malo volje in iznajdljivosti si lahko pričaramo oddih in doživetje v neokrnjeni slovenski naravi, ki ne predstavlja velikega stroška.
Zaradi visoke brezposelnosti in težke zaposljivosti v Sloveniji bo letošnje poletje za številne mlade in starejše najprej v znamenju iskanja službe, kaj šele, da bi pomislili na drag dopust. Tega ponavadi ponujajo v obmorskih letoviščih, potovalnih agencijah in še kje, medtem ko se sami ali z družino lahko organiziramo izlet v naravo z nahrbtniki ali kako drugače.
V Sloveniji se lahko otroci vključijo tudi v planinski tabor. „Osnovna oprema ne predstavlja nekega večjega finančnega vložka. Edino, kar je res priporočljivo, da ima otrok svojega, so gojzarji, to je res osnovna oprema, saj tudi na morje ne gremo brez kopalk. Vse ostalo se da praktično sposoditi, npr. nahrbtnik, čutaro … Tudi ogromnih planinskih poti je takih, kjer ne potrebujemo nobene ostale zaščitne opreme, npr. čelade, plezalnega pasu in podobno“, je v sredini oddaji Pogovor o na Radiu Ognjišče povedal Matej Ogorevc iz Mladinskega odseka Planinskega društva Domžale.
Med svoje vrste pa vabijo tudi katoliški skavti. Njihov predstavnik Žiga Kovačič je v pogovoru povedal: „Tako kot vsako leto, že približno 22 let pripravljamo tabore, letos jih bo verjetno več kot 200, v vseh starostnih skupinah, se pravi, pokrivamo celo osnovno in srednjo šolo. Pa tudi voditelje, ki s svojo aktivnostjo tudi tako preživljajo svoj prosti čas. Spet bo v naravi, sicer ne jemljemo tega čisto kot dopust, ampak bolj kot vzgojo, otroci pa kot višek skavtske sezone.“
To, da so za prijeten dopust in polnjenje baterij pomembne predvsem medsebojne človeške vezi, pa je poudarila sodelavka Karitas Helena Zevnik Rozman, ki koordinira poletna letovanja za socialno ogrožene otroke in družine: „Ravno pri letovanju družin velikokrat s sodelavci ugotavljamo, da se starši učijo igrati s svojimi otroki. Doma kar ni časa za to. To je recimo ena od posebnosti naših počitnic in se mi zdi, da je to bistvo, da se znamo ustaviti in srečati drug z drugim.“