Nataša LičenNataša Ličen
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup

Papež o skrivnosti Kristusove evharistične navzočnosti med nami

Papež in Sveti sedež | 10.06.2012, 16:51 Petra Stopar

Papež Benedikt XVI. je na deseto nedeljo med letom svoj opoldanski nagovor posvetil približanju skrivnosti Kristusove evharistične prisotnosti med nami. Po nekaterih deželah namreč prav na nedeljo obhajajo praznik Rešnjega Telesa in Krvi.

Potem, ko je papež že minuli četrtek na praznik Rešnjega Telesa v Rimu vodil slovesno evharistično procesijo, je danes o Jezusovi skrivnostni navzočnosti v evharistiji znova spregovoril. Na začetku opoldanskega nagovora je poudaril zlasti dejstvo, da je v evharistiji Kristus navzoč ne le med sveto mašo, temveč tudi v posvečenih hostijah, ki jih hranimo v tabernaklju.

Ob tem je s sočutjem spregovoril o številnih cerkvah porušenih v nedavnem potresu v Italiji. Pod ruševinami je v več krajih ostal tudi tabernakelj z Jezusovim Rešnjim Telesom. Ljudje se zdaj za sveto mašo zbirajo na prostem ali pod velikimi šotori. Sveti oče se jim je zahvalil za njihovo pričevanje vere in za vse, kar naredijo v prid celotnemu prebivalstvu. Iz delitve evharističnega kruha se po papeževih besedah poraja in krepi zmožnost medsebojne delitve drugih dobrin življenja, odprtost za gostoljubje in izvira moč nositi bremena drug drugega. „Praznik Rešnjega Telesa in Krvi pred nas znova postavlja vrednoto čaščenja evharistije. Božji služabnik Pavel VI. je v okrožnici o evharistični skrivnosti spomnil, da Cerkev časti evharistijo ne le med sveto mašo, temveč tudi zunaj nje. Z največjo skrbnostjo hrani posvečene hostije. Daje jih v slovesno čaščenje, ko jih v procesiji radostno proslavlja krščanska množica.“

Nato je sveti oče spomnil, da se v molitvi čaščenja lahko pred tabernakljem zadržuje v zbranosti posameznik, ali pa Najsvetejši zakrament časti skupnost s psalmi in pesmimi. Vendar ima tudi v tem primeru tišina ravno tako prednost, ko Gospodu, živemu in navzočemu v evharistiji notranje prisluhnemo.

Sveti oče je ob koncu poudaril, da je Devica Marija učiteljica tudi takšne molitve, saj ni nihče bolje od nje znal v Jezusa zreti s pogledom vere in sprejemati v srce notranje odmeve njegove človeške in Božje navzočnosti. „Po njeni priprošnji naj se v vsaki cerkveni skupnosti širi in v njej raste pristna in globoka vera v evharistično skrivnost“, je še dejal papež Benedikt XVI.

Papež in Sveti sedež
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Navodila za župnije ob smrti svetega očeta

Z veliko žalostjo se Cerkev na Slovenskem pridružuje žalovanju vesoljne Cerkve ob slovesu svetega očeta Frančiška. Da bomo te žalostne, a svete trenutke doživljali kot ena družina Božjih otrok, v ...

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Umrl je sveti oče.

Zjutraj je umrl papež Frančišek z rojstnim imenom Jorge Mario Bergoglio, so sporočili iz Vatikana. Papež je še včeraj ob praznovanju velike noči pozdravil okoli 35.000 vernikov, ki so se zbrali na ...

Urbi et orbi 2025 (photo: Vatican Media) Urbi et orbi 2025 (photo: Vatican Media)

Papež: Blagoslovljeno veliko noč!

Današnjo mašo na Trgu sv. Petra v Vatikanu je daroval kardinal Angelo Comastri, ki je prebral tudi papeževo pridigo. Sveti oče je v njej poudaril, da Kristus ni ostal ujetnik smrti. Ne moremo iz ...