Jože BartoljJože Bartolj
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko
Tanja Dominko (foto: Jože Bartolj)
Tanja Dominko

Od petka do petka: 15. - 22. junij 2012

| 24.06.2012, 06:57 Matjaž Merljak

Kardinal Sodano izrazil pohvale ob obisku v Sloveniji, včeraj slovesno v Kopru ob ustoličenju novega ordinarija Jurija Bizjaka, državno poroštvo za projekt šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj vse manj verjetno, praznovanje dneva državnosti spet razburjalo javnost, Milan Zver na predsedniške volitve tudi s podporo Barbare Brezigar, ob koncu šolskega leta skrbi zaradi vladnih načrtov o združevanju nekaterih srednjih šol, na Rogli prejšnjo nedeljo množično srečanje družin, športni zvezdnik Anže Kopitar se je v sredo vrnil v domovino.

V preteklem tednu nas je zajel prvi večji vročinski val v letošnjem letu z dnevnimi temperaturami okoli 35 stopinj Celzija. Na zelo razgreta slovenska tla je prejšnji konec tedna tako stopil nekdanji vatikanski državni tajnik in dekan kardinalskega zbora Angelo Sodano. Za cilj svojega obiska je izbral območje Soške fronte, o katerem mu je veliko pripovedoval oče. Izrazil je veselje, da je lahko molil na krajih, ki so bili med prvo svetovno vojno prizorišče velikega trpljenja in „ki hočejo biti danes svetilnik miru za novo Evropo in za ves svet“.

„Dragi Tolminci, vaši kraji so v teku stoletij videli veliko tragedij. Še zlasti v zvezi s prvo svetovno vojno se med vami ohranja žalostni spomin na trpljenje ljudi in narodov, ki bi se bili vendar morali imeti za brate. Toda zaupanje v Božjo previdnost bi v nas moralo buditi upanje tudi v težkih okoliščinah življenja. Da, v Bogu smemo zaupati, da bo prihodnost človeštva mirnejša. Združeni s Kristusom boste zmogli premagati najrazličnejše življenjske težave. Vedno vas bom spremljal s svojo molitvijo, vas izročal Gospodu in priprošnji Njegove matere Marije.“

Kardinal Sodano si je veliko prizadeval pri postopku za priznanje Slovenije in Hrvaške. Ob srečanju v Kobaridu se mu je za mednarodno priznanje zahvalil tudi premier Janez Janša.

Kardinal Sodano se je v nedeljo ustavil še v Novi Gorici, v ponedeljek pa se je v prestolnici srečal še s slovenskimi škofi in zunanjim ministrom Karlom Erjavcem, na Brdu pa ga je gostil predsednik države Danilo Türk.

Od najbolj odmevnega dogodka v državi v minulem koncu tedna pa še k temu, ki ga bo zaznamoval ta konec tedna. Slovenija bo v ponedeljek praznovala 21. obletnico državnosti. Cerkev na Slovenskem nas je povabila k devetdnevnici molitve in posta za domovino. V petek se je devetdnevnica sklenila z mašo za domovino v ljubljanski stolnici, ki jo je daroval predsednik Slovenske škofovske konference Anton Stres.

Praznovali smo tudi z državno slovesnostjo, ki so jo pripravili v petek zvečer na Kongresnem trgu. Tokrat se je pripravljalni odbor odločil, da kulturne ustvarjalce povabi k brezplačnemu sodelovanju. Mnogim se je tak način zdel poniževalen, a nekateri, kot denimo Slovenska filharmonija, so se le odzvali vabilu in tako soustvarjali kulturni program, ki je predstavljal predvsem regionalno pristnost in kulturne navade ter običaje. A zapletlo se je še nekje drugje. Odbor k sodelovanju ni povabil vseh predstavnikov veteranskih organizacij, ki bi na slovesnosti nosili prapore, temveč le tiste, katerih uniforme vsebujejo slovenske simbole. To za Zvezo društev borcev za vrednote NOB in še nekatere druge ne velja, zato se je spet zgodil glasen upor. Predsednik države Danilo Türk je tako odločitev organizatorjev glede praporščakov ocenil kot "nespametno in na nek način tudi kot poniglavo". Predsedniški kandidat Milan Zver pa je bil drugačnega mnenja in je spomnil, da je ustava razglasila SFRJ in njene simbole za neustavne oziroma nezakonite.

V dneh, ko praznujemo slovensko državnost, se marsikomu porodi tudi vprašanje, kdo je sploh pravi državnik. Mednje gotovo lahko uvrstimo dr. Jožeta Pučnika, ki je kot ena ključnih osebnosti osamosvojitve zmogel dovolj velik pogum, da je samostojnost izpeljala. „On je bil človek tolerance, širokega, poglobljenega razmisleka in tudi izredno pogumen. Jaz bi izpostavila ta njegov pogum, to njegovo daljnosežno vizijo, ki je zlasti prišla do izraza ob odločitvi za plebiscit. To je bila ena temeljnih zgodovinskih odločitev za to, da imamo danes Slovenci svojo samostojno državo,“ je za naš radio povedala Valič Zverova in dodala, da je bil Pučnik edinstven in blagoslov za Slovence.

Nekdanji predsednik državnega zbora France Cukjati pa je poudaril, da je Pučnik skoraj desetletje po njegovi smrti še vedno aktualen, tako za Slovenijo, kot tudi za Evropo, ki se sooča s hudo finančno-gospodarsko krizo: „Takega politika potrebuje, bi potrebovala Evropa, da ne govorim, kako zelo bi ga potrebovala Slovenija. Namreč edino politik, ki pozabi nase in stopi v celoto z dušo in telesom in vsem srcem v službo za domovino, edino tak politik lahko navduši druge. In to je Pučnik tudi delal.“

Valič Zverova je ob tem opozorila, da je področju slovenske osamosvojitve in o vlogi Pučnika premalo poljudnih in znanstvenih prispevkov in dodala, da v tujini skorajda ne poznajo časov slovenske osamosvojitve. Po njenem je zato naloga zgodovinarjev, da se ukvarjajo s tem obdobjem, še posebej pa z vlogo Jožeta Pučnika.

V minulem tednu se je v predsedniško tekmo posredno vključila tudi nekdanja predsedniška kandidatka Barbara Brezigar. Odločila se je, da bo v tekmi pomagala kandidatu SDS in NSI dr. Milanu Zveru. Po njenih besedah je namreč naloga predsednika, da "doseže tisto stopnjo enotnosti, ki bo dajala možnost pobude vsem".

Zver je sicer izrazil zadovoljstvo, da ga podpirata tako SDS kot NSI, a hkrati se zaveda, da zgolj strankarska podpora ni dovolj. Kot napoveduje, namerava široko podporo doseči s stikom z ljudmi in "kampanjo od vrat do vrat".

S svojim državniškim pristopom želi na tej funkciji prispevati, da bi Slovenija postala povezovalna, združujoča in prijazna do vseh državljanov. Meni, da ima predsednik republike v našem političnem sistemu kar dovolj pristojnosti in možnosti za vpliv s svojo moralno avtoriteto.

Učenci osnovnih šol in dijaki se veselijo počitnic. V petek je bil namreč njihov zadnji šolski dan, v šolske klopi pa se učenci spet vračajo 3. septembra. Mnogi bodo ta čas izkoristili za počitnice na morju, v gorah, se pridružili različnim taborom, počitniškim delavnicam, oratorijem ali pa počitnikovali pri svojih starih starših ali sorodnikih. Tistim, ki si počitnic ne morejo privoščiti, pa v nekaterih primerih priskočijo na pomoč dobrodelne organizacije, ponekod brezplačne programe ponudijo celo občine. Ena od organizacij s precej posluha za potrebe otrok je Zveza prijateljev mladine Slovenije, ki bo tudi letos organizirala veliko aktivnosti za otroke, ki bodo zanje oziroma za njihove starše brezplačne. Varstvo otrok bo na voljo vsak delovni dan od 7. do 16. ure v vseh večjih krajih po Sloveniji.

Medtem ko so se začele počitnice, pa je mnogim v zadnjih dneh vrela kri zaradi načrtov ministrstva o spremembah standardov in normativov, pravilnika o šolskih počitnicah in združevanja nekaterih srednjih šol. Slednje je vodstva nekaterih srednjih šol precej presenetilo, bojijo se, da bo to negativno vplivalo na prepoznavnost posameznih šol, prepričani so tudi, da bo združevanje kljub drugačnih trditvam ministrstev prineslo zmanjševanje števila zaposlenih. A Jurij Šink z z direktorata za srednje in višje šolstvo ter izobraževanje odraslih odgovarja, da to ne drži.

Minister Žiga Turk vidi veliko prednosti združevanja v šolske centre, in sicer možnost nadaljevanja šolanja na višji šoli. Jurij Šink z direktorata je k temu nanizal še nekaj prednosti; stabilna mreža šol po vsej državi in ne njihovo ukinjanje, večji centri pomenijo manj osipa, večjo prehodnost v višje šole in kandidiranje za evropska sredstva.

Zanimiva pa je informacija, kako dobri so naši šolarji v znanju angleščine in nemščine. Raziskava, ki so jo opravili med slovenski devetošolci, je pokazala, da ti v znanju omenjenih dveh jezikov pri slušnem razumevanju in pisnem sporočanju dosegajo nadpovprečne rezultate glede na učence iz 16 držav oz. regij. Koordinatorica raziskave Tina Rutar Leban s Pedagoškega inštituta. Sodelovalo je še 15 držav oziroma regij - Anglija, vse tri jezikovne regije Belgije, Bolgarija, Estonija, Francija, Grčija, Hrvaška, Malta, Nizozemska, Poljska, Portugalska, Španija in Švedska - vzorčenih pa je bilo 53 tisoč učencev.

Nič kaj pozitivne pa niso novice iz gospodarstva. Okoli 50 zaposlenih v mariborskem podjetju Elektrokovina Predstikalne naprave že teden dni skuša s stavko priti do treh zaostalih plač, vodstvo bistriškega Almonta je okoli 100 zaposlenim na sredinem zboru delavcev sporočilo, da bo vložilo predlog za stečaj podjetja, Okrožno sodišče v Novi Gorici je stečajni postopek nad gradbeno družbo Primorje že začelo, po neuradnih informacijah se napoveduje tudi odpuščanje zaposlenih v ajdovskem Fructalu. Poleg tega pa projekt TEŠ 6 še vedno nima državnega poroštva, zato je vse manj verjetno, da bo uresničen. To bi lahko ogrozilo tudi likvidnost Holdinga slovenskih elektrarn. Nič kaj rožnato ne kaže, kriza torej svoje zobe še kar kaže.

Od gospodarstva pa k prijaznejšim temam. Zavod iskreni.net je že šestič organiziral festival družin, tokrat pod geslom Energija za življenje. V ospredju je bila narava in pomen skupnega doživetja. Približno 5000 glava množica je bila nad dogajanjem navdušena, saj so organizatorji obudili nekatere stare igre, kot so Zemljo krast, tek z žakli in podobno, raznovrsten pa je bil tudi glasbeni program in ponudba predavanj. Sončno vreme pa je k dobremu vzdušju še dodatno pripomoglo.

Ta konec tedna se začenja tradicionalni že 20. Festival Lent. Z vrsto prizorišč, raznoliko ponudbo in množično obiskanostjo v 20 letih postal največji slovenski festival na prostem in eden največjih tovrstnih festivalov v Evropi. Za Mariborčane že nekaj let velja, da si dopust privoščijo šele po koncu tega festivala, vedno več pa je tudi gostov iz drugih delov Slovenije in tujine. Lani so našteli 650 tisoč obiskovalcev, letos jih pričakujejo še več. Z množičnostjo je festival izgubil nekaj romantike, a lahko na njem po besedah direktorja Narodnega doma Maribor Vladimirja Rukavine vsak najde nekaj zase. tokrat pa v mestu ob Dravi napovedujejo Macy Gray, Jamaican Legends, Indexe ter vrsto drugega dogajanja za vse okuse in generacije.

Šport

Eden največjih slovenskih športnih zvezdnikov Anže Kopitar se je v sredo vrnil v domovino. Teden dni po osvojenem naslovu prvaka v prestižni ligi NHL so ga najbolj zagreti navijači pozdravili že na brniškem letališču, zvečer pa so svojemu junaku pripravili velik sprejem še v domačem kraju, Hrušici.

Anže Kopitar je bil že pred letošnjo sezono eden najboljših in najbolj prepoznavnih slovenskih športnikov, zdaj pa je kot član zmagovalnih kraljev iz Los Angelesa še bolj zapisan v srca slovenskih ljubiteljev hokeja.

Slovenska ženska košarkarska reprezentanca je na tretji tekmi kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2013 v Slovenskih Konjicah premagala Nizozemsko z 68:52.

V prvem krogu je slovenska vrsta v Bruslju premagala Belgijo s 63:59, v drugem krogu pa je v Kranjski Gori z 79:68 ugnala Litvo. V torek bodo Slovenkam nasproti stale Slovakinje.

Smučarska zveza Slovenije in najboljša slovenska alpska smučarka Tina Maze sta v četrtek v Cerkljah na Gorenjskem slovesno podpisali pogodbo, ki bo slovenski šampionki omogočila pogoje, da v naslednji sezoni znova posegla na sam svetovni vrh alpskega smučanja.

Pogoji za podpis pogodbe so bili vzpostavljeni potem, ko je nekdanji predsednik smučarske zveze Tomaž Lovše na bančni račun Tine Maze nakazal zadnji obrok v višini 60 tisoč evrov, na katerega so v ekipi čakali poldrugo leto. Mazejeva je po podpisu izrazila zadovoljstvo, da je Smučarska zveza Slovenije razumela, da so lahko s skupnimi močmi uspešnejši.

Direktorica zveze Barbara Kürner Čad pa je dodala, da je bila zadnja sezona res turbulentna, kar je metalo slabo luč na zvezo, Tini pa je povzročalo težave pri pripravah in pri nastopih na tekmah. Prepričana je, da bodo zdaj odnosi med zvezo in Tino Maze normalni, da bo to Tini prineslo mir in pomoč pri doseganju vrhunskih rezultatov. „Tina, iz srca ti želim, da v letošnji sezoni prideš do rezultatov, ki si jih najbolj želiš."

 kardinal Michael Czerny, prefekt Dikasterija za služenje celostnemu človeškemu razvoju (photo: Rok Mihevc)  kardinal Michael Czerny, prefekt Dikasterija za služenje celostnemu človeškemu razvoju (photo: Rok Mihevc)

V Sloveniji visoki gost iz Vatikana

Slovenski škofje so bili zbrani na dvodnevni plenarni sejo. Danes je bil na njej prisoten tudi visoki gost iz Vatikana, prefekt Dikasterija za služenje celostnemu človeškemu razvoju, kardinal ...

Poročnika Benjamin Gaube in Aljaž Kurbos ter voditeljica Maja Morela (photo: Rok Mihevc) Poročnika Benjamin Gaube in Aljaž Kurbos ter voditeljica Maja Morela (photo: Rok Mihevc)

V najslabšem primeru skočim iz letala

V Kolokviju smo se dvignili med oblake, leteli, pilotirala pa sta poročnika Slovenske vojske Benjamin Gaube in Aljaž Kurbos. Mlada pilota sta z nami delila svojo pot izobraževanja in ...