V Jordaniji že več kot 115.000 sirskih beguncev
| 30.05.2012, 10:55 Petra Stopar
O razmerah v Siriji bo Varnostnemu svetu poročal posebni odposlanec Združenih narodov in Arabske lige Kofi Annan, ki se je v torek srečal s sirskim predsednikom Bašarjem al Asadom. Sestanek je zaznamovalo ogorčenje mednarodne skupnosti nad nedavnim pokolom v mestu Houla. Dogodek, v katerem je življenje izgubilo več kot sto ljudi, je obsodil tudi Vatikan. Število beguncev, ki se pred nasiljem zatekajo v sosednjo Jordanijo, medtem skokovito narašča.
Vatikanski tiskovni predstavnik pater Federico Lombardi je v torek zapisal, da je pokol v Houli svetega očeta in katoliško skupnost užalostil in ga skrbi, prav tako mednarodno skupnost, ki je incident enoglasno obsodila. Sveti sedež je ponovil svoj klic h končanju vsakršnega nasilja in vpletene strani ter mednarodno skupnost poziva, naj jim ne bo žal nobenega truda, da bi po poti dialoga in sprave rešili krizo. Prav tako so po besedah patra Lombardija voditelji in verniki različnih verstev povabljeni, da molijo ter se z molitvijo in medsebojnim sodelovanjem trudijo za tako zaželeni mir in blagor vseh Sircev.
Že več kot 115.000 prebivalcev Sirije pa je v strahu za svoje življenje zapustilo svojo domovino. „To so ljudje, ki bežijo pred nasiljem ali slabimi življenjskimi pogoji. Nekateri od njih so pobegnili iz zapora, drugi so bili mučeni, večinoma so to ljudje, ki so sodelovali tudi pri protestih,“ je v pogovoru za angleško oddajo Radio Vatikan dejal predstavnik Karitas v Jordaniji Gaby Daw. Hašemitsko kraljestvo sicer gosti že kakih 100.000 iraških beguncev.
Jordanska Karitas pravi, da pride čez mejo vsak dan od 200 do 300 Sircev: „Večina jih pride iz obmejnega mesta Dara in iz Homsa, kjer je bilo najhujše nasilje od vstaje, ki se je začela lani.“ Večina begunskih družin je muslimanskih, vendar jih to ne ovira, da pri iskanju pomoči ne bi trkale na vrata cerkva in mošej. Kot še pravi sodelavec Karitas Gaby Daw, je nekatere Jordance strah bremena, ki bi ga begunci naprtili njihovi družbi, spet drugi pa so na stisko odgovorili velikodušno, jim ponudili prenočišče in hrano.