Kardinal Vegliò: Pojav preseljevanja kot priložnost za združevanje človeške družine
Cerkev po svetu | 21.05.2012, 20:34
"Solidarnost se ne izraža brez napora, odpovedi ali trpljenja", je dejal kardinal Antonio Maria Vegliò, predsednik Papeškega sveta za pastoralo migrantov in potujočih. V nedeljo je v kraju Narni vodil sveto mašo in se udeležil tradicionalnega vsakoletnega kosila z najbolj revnimi ter s političnimi begunci.
Kardinal je v homiliji spregovoril o problematiki ter izzivih preseljevanja. V zadnjih letih je ta pojav vedno bolj pogost. Vsepovsod po svetu najdemo osebe, ki so se podale proti „obljubljenim deželam“. Zapustiti svojo domovino pa nikoli ne more biti neboleče. Pomeni zapustiti kulturo, navade, običaje in družinske vezi. Pomeni oditi v neznano, v kraje, kjer se je potrebno začeti učiti od začetka vse, celo jezik. Danes ima pojav preseljevanja pogosto razsežnosti "resnične humanitarne krize", je opozoril kardinal Vegliò. Povezan je lahko z organiziranim kriminalom in ponovnim rojstvom trgovine s sužnji. Slednja vsako leto zadane kar okoli milijon oseb.
Vendar pa migrant „ni abstrakten pojem, temveč konkretna oseba“. Človek, ki sanja svet pravičnosti in miru, ki se želi srečati z drugimi ljudmi. Prav odnosi so tisto, kar ima zanje največji pomen, je dejal Vegliò. Preko medosebnih odnosov se lahko uresničijo spoštovanje, napredovanje in uveljavitev vsake osebe. Evangelij pravi, da je temelj pozitivnih odnosov „drugi“ oz. „bližnji“. Zato priporoča premagovanje ovir strahu, predsodkov, ravnodušnosti, sebičnosti ali zaprtosti. V vsakem migrantu je navzoč Kristus sam. Torej je On tisti, ki stoji pred vrati in trka, da bi mu odprli. Kardinal je na tem mestu izpostavil vprašanje, kako se lahko odzove nekdo, ki je na varnem na drugi strani vrat? Njegova vrata lahko ostanejo zaprta. Morda zato, da bi zaščitila navade, tradicijo, miselnost, ali pa tudi predsodke in strahove. Vrata pa se lahko tudi odprejo. Lahko so sprejemajoča in gostoljubna, spoštujejo pravičnost in resnico. Glede na trenutno situacijo v svetu je predsednik Papeškega sveta za pastoralo migrantov in potujočih opozoril, da seveda ne gre za podpiranje ilegalnosti, temveč za pripravljenost, da bi jo presegli s solidarnostjo in medsebojnim sodelovanjem.
Vir: Radio Vatikan