Marjan BuničMarjan Bunič
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Iz Babnega polja do Goričic (foto: Alenka Veber)
Iz Babnega polja do Goričic

Četrtič po izseljenskih poteh na Babnem Polju

| 16.05.2012, 22:48 Matjaž Merljak

Športno društvo Planjava in Zavod Rihtarjeva domačija vabita v soboto, 19. maja 2012 na 4. pohod Iz Babnega Polja do Goričic – Po poteh izseljenca Franka Trohe Rihtarjevega.

Pohodniki se bodo na 18 km dolgi, a nezahtevni, enosmerni poti ustavili v devetih krajih občine Loška dolina in enem občine Cerknica ter si ogledali osem cerkva.

Začetek programa s sveto mašo v župnijski cerkvi sv. Nikolaja v Babnem Polju ob 7.30. Nato sledi kulturni program z osrednjo zabavno skupino Afrohtarji. Začetek pohoda ob 9.00 uri. Predviden zaključek med 16. in 17. uro na Goričicah, nato vračanja na izhodišče z avtobusom. Pohod bo ob vsakem vremenu.

Prijavnina 8 EUR, ter 4 EUR (za otroke do 15. leta). Obvezne prijave do četrtka, 17. maja 2012 do 20. ure na GSM 041/260-985. Več na


Pohodniki na Babni Polici
Pohodniki na Babni Polici © Alenka Veber
Iz Babnega Polja do Goričic – Po poteh izseljenca Franka Trohe Rihtarjevega

Konec 19. in začetek 20. stoletja je kraje takratne Avstro-ogrske zaznamovalo množično izseljevanje Slovencev v Severno Ameriko. Glas o deželah izobilja je dosegel tudi notranjsko vasico Babno Polje. Od tod se je izselilo več kot 150 domačinov. Med njimi je najbolj znan Frank Troha Rihtarjev (1894–1980), ki je rodno vasico zapustil kot 19-letni fant.

Po težkem delu gozdarja v južnih državah Severne Amerike Georgije in Alabame, premogarja v Pennsylvaniji, se je l. 1921 ustalil v Ohiu in si tam ustvaril družino. Skupaj z njo se je leta 1928 prvič odpravil na obisk v domovino. Prav obisk stare domovine sodi gotovo med močne spodbude za začetek Trohovega pisateljskega dela. V številnih spominskih zapisih, prepletenimi z bogatim in vedrim pripovednim darom, je Troha opisoval geografske posebnosti domačih krajev, njihovo odmaknjenost, obmejnost s Hrvaško, obsežnost gozdov ter tudi vznemirljivost zgodovine.

Ena izmed Trohovih zgodb – Spomin na Veliko noč in domače kraje v domovini (1957) –, je vzpodbudila člane ŠD Planjava Babno Polje, da so na pobudo Alenke Veber leta 2009 zasnovali prvo slovensko pešpot, ki je posvečena izseljencu. Pot (18 km) povezuje njegov rojstni kraj Babno Polje z rojstno vasico njegove matere Goričice v vzhodnem delu Cerkniškega polja, ob cesti Lipsenj–Gorenje Jezero. Pot Iz Babnega Polja do Goričic – Po poteh izseljenca Franka Trohe Rihtarjevega, vodi mimo številnih arheoloških območij, gradišč, ene župnijske in sedmih podružničnih cerkva. Med slednjimi je tudi cerkev sv. Jedrti v Nadlesku, ki kaže značilno mediteransko podobo. V ladji cerkve lahko vidimo likovno izjemen strop (1723) in signirane freske Tomaža iz Senja (1511).

Pripoved o nekdanji trdoživosti notranjskih domačij zaključuje s slamo krita pritlična zidana hiša s tramovnim stropom z letnico 1791 na Goričicah. Od tod se proti zahodu pohodniku razgrinja mikaven pogled na Javornike in Cerkniško jezero.

Izven organiziranega pohoda je po predhodnem dogovoru možnost vodenja po celotni poti ali samo delno.

Poročilo 3. pohoda

Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...