Nastop v Norfolku
Korotan praznoval 60-letnico
| 08.05.2012, 09:02 Matjaž Merljak
Pred tednom dni smo stopili v mesec maj, ki ga kristjani že od 13. stoletja posvečamo blaženi Devici Mariji. Posebna češčenja od romanj, procesij, majskih kronanj, postavljanje majskih oltarjev in šmarnic je samo nekaj primerov, s katerimi častimo našo nebeško Mater. Kot družine, v skupni molitvi, se preko nje približamo njenemu sinu Jezusu Kristusu. Tudi v naših cerkvah bodo potekale pobožnosti, med drugimi še posebno z majskim kronanjem in postavitvi majskega Marijinega oltarja.
Mesec april smo pa zaključili na različne načine. Mešani pevski zbor Korotan je praznoval 60-letnico prepevanja, taborniki Slovenske pristave so pripravili obratno žrebanje, prvo obhajilo v cerkvi Marije Vnebovzete ter skupina rojakov se je odpravila v Norfolk, v zvezno državo Virginijo, kjer smo se udeležili dolge parade, ki se je odvila skozi to vojaško mesto na atlantski obali. Zastopali smo zaveznico NATA, našo Slovenijo. Na lepo okrašenem tovornjaku z ljubljanskim zmajem smo fantje igrali slovenske pesmi v dolgi večkilometrski paradi, ki jo vsako leto pripravi zveza NATO in sodeluje tudi slovenska reprezentanca s polkovnikom Zabukovcem na čelu. Parado si je ogledalo več tisoč ljudi.
V cerkvi Marije Vnebovzete je pa v nedeljo prejelo prvo sveto obhajilo pet mladih kristjanov. Prvič so prejeli Telo in Kri v velikem zakramentu sv. Evharistije. To naj bi bil velik dan na njihovi duhovni poti. Kakor dobri pastir, Jezus je, ki hrani in krepi naše male. Molimo zanje in posebno jim bodimo dober vzgled zvestobe našemu Gospodu in njegovi Cerkvi.
Na Slovenski pristavi so se pa v soboto zvečer rojaki zbrali ob lepem večeru z okusno večerjo, obratnim žrebanjem in zabavo. Prireditelji tega večera so pa že drugo leto po vrsti taborniki Slovenske pristave. Enkrat letno prirede to žrebanje, čigar ves izkupiček je namenjen Pristavi sami, saj kar je Pristava bolj sodobna in lepša, so seveda tudi stroški vzdrževanja višji.
V slovenskem društvenem domu na Recher ulici je podal svoj pomladanski koncert najstarejši slovenski zbor, Zarja. Ta zbor namreč že prepeva 96 let. Zanimivo je pa tudi, da ima zbor med pevci ženico, ki ima isto vrsto let že za seboj in še vedno poje. Po koncertu se je odvila prosta zabava.
Slovesna pa je bila pretekla nedelja. Vse se je začelo s sveto mašo v cerkvi sv. Vida, ki jo je daroval škof Edvard Pevec s somaševanjem župnika Božnarja. Slavljenci, člani mešanega pevskega zbora Korotan, so prelepo prepevali med mašo polni cerkvi vernikov. Res izjemen način začetka slavja 60. letnice zborove zgodovine. Po maši se je vse premaknilo v Slovenski narodni dom, oddaljen samo par sto metrov, kjer nas je čakala pojedina. Sledil je kratek slavnostni koncert pod sedanjim vodstvom pevovodje Janeza Sršena. Med povezovalnimi besedami so se spomnili tudi vseh preteklih petih zborovodjev, žal med njimi navzoč je bil le še Rudi Knez.
Koncert, ki je vseboval dvanajst favoritnih pesmi dirigentov, so otvorili z venčkom narodnih Dober večer in zaključili z lepim spominom na dolgoletno predsednico Cvetko Rihtar, ki jo je Bog pred meseci poklical k sebi. Kot zadnja melodija je pa zazvenela primerna Avsenikova Lepo je biti muzikant.
Po koncertu je izročil pevskemu zboru čestitke generalni konzul Jurček Žmauc v imenu ministrice Ljudmile Novak (v posnetku lahko prisluhnete izjavi).
Pevski zbor Korotan in njegovi začetki segajo v leto 1951, ko so se zbrali mladi begunski fantje pod vodstvom Metoda Miláča in prepevali slovenske pesmi, da bi ohranili pesem in besedo in se na ta način družili med novoprišleci v to deželo iz avstrijskih taborišč. Kmalu na to so se fantom pridružila še dekleta in nastal je mešani zbor, ki pa nepretrgano dela od tistih prvih začetkov. Koncerti so sledili skoraj vsako leto in še so ponesli našo pesem med druge rojake na tej strani oceana in tudi so zapeli v rodni domovini, vsaj dvakrat in to ob obiskih svetega Očeta. Naj še dolgo živi Korotan in naša lepa slovenska pesem.