Tonin upa na umik referendumske pobude
Politika | 25.05.2012, 13:19 Petra Stopar
Ker policijska sindikata v četrtek nista podpisala sporazuma z vlado in nista umaknila pobude za referendum o varčevalnem zakonu, je začel teči rok za zbiranje podpisov za ta referendum. Kljub temu še vedno obstaja možnost dogovora. Minister za delo Andrej Vizjak je nad odločitvijo policistov presenečen in jih poziva k razumu. Na umik referendumske pobude upa tudi vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin.
O vsebini sporazuma med vlado in predstavniki policijskih sindikatov se danes pogovarjajo območni policijski sindikati, zato naj bi odločitev, ali podpišejo sporazum ali ne, znana v tem popoldnevu. Po poročanju Žurnala24 pa naj bi nekateri policisti že zagrozili z izstopom iz sindikata, če bo sporazum potrjen. Da gre za nestrinjanja znotraj sindikatov, opaža vodja poslanske skupine Nove Slovenije Matej Tonin. „Po teh podatkih se je zgodil nek puč znotraj policijskega sindikata, ker zdaj je problem, da eden sindikat podpira sporazum, drugi pa na referendumu vztraja. Možnost za dogovor še vedno obstaja. Tisti, ki je predlagatelj, lahko predlog kadarkoli umakne, kljub temu, da je predsednik Državnega zbora že razpisal rok za zbiranje podpisov za referendum,“ je dejal za naš radio.
Predlog kompromisa, ki ga je vladna stran že podpisala, med drugim predvideva 5 odstotkov višje plače za povečan obseg dela za 3500 policistov na 97 od 110 policijskih postajah, ki jim primanjkuje kadrov, napredovanje 330 policistov in najnižjih skupin za en plačni razred, dodelitev dodatka za dvojezičnost 200 policistom ter plačilo nadur in stalne pripravljenosti. Tonin je prepričan, da so se policisti dobro izpogajali, zato bi bilo zelo nenavadno, če sporazuma ne bi podpisali. „In če tega ne bodo storili, potem so bili po mojem mnenju izrazito politično motivirani in da niti ni šlo za zagotavljanje določenih stvari članstvu, ampak bolj za politično akcijo.“
Po oceni finančnega ministra Janeza Šušteršiča bi bili finančni učinki sporazuma med enim in dvema milijonoma evrov letno, predvsem pa bi dal zeleno luč uveljavitvi zakona za uravnoteženje javnih financ. A če bi policijska sindikata vztrajala na referendumu in do konca junija zbrala 40.000 podpisov za njegov razpis, bi bilo to po besedah vodje poslancev NSi za Slovenijo zelo slabo: „Ker po zakonu referendum ne sme biti julija ali avgusta, bo ta šele jeseni. To pomeni, da tudi če volivci na referendumu zavrnejo predlog policistov in glasujejo za to, da se zakon uveljavi, bi izgubili dragocene tri, štiri mesece, in ta zakon o uravnoteženju javnih financ ne bi imel pravih učinkov. Mislim, da če bo referenduma prišlo, bo tisti, ki bo glasoval proti temu zakonu, zgolj za to, da se čez eno leto uveljavijo še ostrejši rezi.“
Vlada tako vsaj še eno leto ne bi smela ničesar narediti, kar bi pomenilo zdrs v še večjo javnofinančno luknjo, je opozoril Tonin. Ob tem je potrdil namero koalicije, da bo referendumsko pobudo, če bo potrebno, vložila v presojo ustavnemu sodišču.