Slovenska zastava
Ob obletnici manevrske strukture narodne zaščite o pomenu osamosvojitve
Slovenija | 16.05.2012, 22:50
Pred 22 leti so se v Sloveniji zgodila odločilna dejstva, je na slovesnosti ob obletnici manevrske strukture narodne zaščite v Kočevju poudaril predsednik prve slovenske demokratično izvoljene vlade Lojze Peterle. Nastopajoči govorniki so se večinoma strinjali, da danes ni dovolj poudarjeno obdobje, ko so se dogajali za Slovenijo usodni dogodki.
Kot je dejal Peterle, so ravno zaradi dogodkov pred 22 leti sanje o svobodi postale resničnost, osamosvojitev in vojna za Slovenijo pa sta "povezali in poenotili". Predsednik osamosvojitvene vlade se je v svojem govoru dotaknil tudi trenutnih razmer. Po njegovem mnenju smo v "tako globoki krizi" predvsem zato, ker je "prava slovenska pomlad" trajala premalo časa, da bi prišlo do globljih sprememb. Slovenija je zato danes pred vprašanjem preživetja, za kar pa je po besedah Peterleta kriva predvsem nedokončana tranzicija Slovenije. "Narobe svet" v državi pa moramo urediti sami, je dejal Peterle in dodal, da glavna dilema ni "ali levo ali desno, temveč kako skupaj naprej".
Minister za notranje zadeve Vinko Gorenak je medijem že pred slovesnostjo dejal, da je obdobje osamosvajanja Slovenije premalo poudarjeno, zato je treba še posebej ceniti dogodke, kot je današnji. V govoru je nato minister izpostavil, da je bila manevrska struktura narodne zaščite oblikovana v edinstvenem zgodovinskem času spreminjanja političnih razmer v Evropi. Končni rezultat je bila "popolna simbioza" v delovanju takratne milice in teritorialne obrambe ter več kot 20.000 njenih pripadnikov, ki so zagotovili pogoje za dejansko vzpostavitev samostojne Slovenije na zemljevidu sveta.
Minister za obrambo Aleš Hojs je dejal, da se je zgodovinska priložnost za ustanovitev samostojne slovenske države pokazala konec 80. let prejšnjega stoletja, projekt manevrske strukture narodne zaščite pa je bil po njegovih besedah pripravljen zelo skrbno in v "največji možni tajnosti". Kot je povedal minister, se je takrat povsem javno pokazala izjemna enotnost slovenskega naroda, saj so se ob razorožitvi teritorialne obrambe uprli vsi politični poli. Prav enotnost je bila temelj dokončne zmage v boju za samostojnost, je povedal Hojs.
Župan občine Kočevje Vladimir Prebilič je medijem pred slovesnostjo dejal, da je bila po njegovem mnenju storjena "sorazmerno velika škoda" temu, da se na dogodke, ki so omogočili nastanek slovenske države, nismo večkrat ozrli. Opozoril je tudi na to, da mlade generacije premalo poznajo te dogodke. Kot je Prebilič poudaril v svojem govoru, pa je prepričan, da bi bilo celoten proces osamosvojitve bistveno težje izpeljati brez manevrske strukture narodne zaščite. Po njegovih besedah je "v tem in marsičem" Kočevska odigrala skrajno pomembno vlogo. "Bodimo bolj ponosni na dosežke slovenskega naroda," je dejal.
Prvi predsednik Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve Ivan Oman je prav tako ocenil, da moramo biti ponosni na dogodke tistega časa, ko se je začelo delo za osamovojitev, ki smo jo po dobrem letu tudi dočakali.
Slovesnosti v organizaciji Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve in občine Kočevje se je udeležila tudi sedanja vlada s premierom Janezom Janšo, prisotna pa sta bila med drugim tudi sedanji predsednik združenja Slavko Kmetič in nekdanji vodja manevrske strukture narodne zaščite, brigadir Tone Krkovič.
Manevrska struktura narodne zaščite je sicer nastala 17. maja 1990 kot posledica zavrnitve ukaza Jugoslovanske ljudske armade po razorožitvi Teritorialne obrambe. S tem je pomembno vplivala na zavarovanje političnih odločitev o samostojnosti Slovenije in razvoj bodočih obrambnih sil.