Kdo bo vodil Zdravniško zbornico?
| 07.05.2012, 13:05 Petra Stopar
Na Zdravniški zbornici, katere poslanstvo je strokovni nadzor nad delom slovenskih zdravnikov, bo te dni padla odločitev o novem vodstvu. Za ta položaj se vnovič poteguje zdajšnja predsednica Gordana Živčec Kalan. Njen protikandidat je kirurg Valentin Sojar, ki ga podpira zdravniški sindikat Fides.
Specialistka družinske medicine Živčec Kalanova tokrat nima Fidesove podpore. Sindikat soglasno podpira Sojarja, ki da je prepričal „s svojim dosedanjim profesionalnim delom na poklicnem področju in odnosom do svojih kolegov in sodelavcev ter programom in cilji, pa tudi s svojim umirjenim, premišljenim in nezaletavim nastopom“.
Aktualna predsednica se je v preteklem mandatu soočila z več aferami, med njimi primerom Nekrep in gradnjo nove stavbe zbornice. Člani so o njeni zaupnici glasovali dvakrat, obe preizkušnji je prestala. A v nasprotju z zaupnico, o kateri odloča zgolj skupščina, pri volitvah odločajo vsi člani z volilno pravico. V svojem programu Živčec Kalanova kot glavni cilj postavlja zagotavljanje visokih standardov in odličnosti pri delu zdravnikov in zobozdravnikov, zaščito le-teh pred nelojalno konkurenco iz tujine, prav tako namerava vzpostaviti infrastrukturo za organiziranje zaposlitve, če bi zdravniški sektor izstopil iz sistema javnih uslužbencev. Med cilji navaja tudi okrepitev strokovne avtonomije in samoregulacije.
Kirurg in vodja transplantacijske dejavnosti v UKC Ljubljana Sojar želi prav tako utrditi neodvisnost zdravnikov in zobozdravnikov. Meni, da bo treba prevetriti sedanji način ugotavljanja potreb po posameznih specialistih in razmisliti o možnosti povečanega vpliva razpisovalcev posameznih potreb. Prepričan je tudi, da je treba še naprej uvajati normative za obseg dela. Prizadeval si bo, da bodo naredili učinkovit sistem rednih strokovnih nadzorov.
Oba kandidata pa menita, da mora strokovni nadzor nad delom zdravnikov ostati v rokah zbornice. Kar zadeva čedalje glasnejše pozive k ukinitvi obveznega članstva v zbornici, Sojar meni, da bi bilo treba razmisliti o prednostih in pomanjkljivostih obeh plati, njegova tekmica pa ocenjuje, da obvezno članstvo zdravniki podpirajo.