Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko

Papež septembra potuje v Libanon

| 01.05.2012, 15:25

Papež Benedikt XVI. bo septembra obiskal Libanon. Koordinator za papežev obisk Marwan Tabeta je v pogovoru za Radio Vatikan dejal, da priprave otekajo po načrtih ter dodal, da ga veseli, da Vatikan redno spremlja, kaj se dogaja na Vzhodu.

Papež Benedikt XVI. bo v Libanonu od 14. do 16. septembra. Sedež maronitskega patriarhata v Libanonu je za pripravo papeževega potovanja skupaj z vatikanskimi uradniki določil nekdanjega generalnega tajnika za katoliške šole v Libanonu patra Marwana Tabeta. Vrhunec papeževega tridnevnega obiska v Libanonu bo sveta maša, ki bo 16. septembra. Papež bo pri njej podpisal apostolsko spodbudo, dokument po škofovski sinodi za Bližnji vzhod leta 2010. „Prebivalci Libanona, kristjani in muslimani, so slišali, da prihaja papež Benedikt v Libanon. Pričakujejo, da se bo nekaj zgodilo,“ je za Radio Vatikan dejal pater Tabet. „Niso še vedeli za datum, obliko ali vsebino obiska, zato je vest na veliko noč prinesla skupaj z velikonočnim sporočilom veliko veselje. Kakor vsi vemo, so Libanonci zelo povezani z Rimom in s papežem. Doživeli so že veselje, ko jih je obiskal Janez Pavel II. in prav tako z veseljem pričakujejo obisk Benedikta XVI.“

Nedavno so predstavniki organizacijskega odbora iz Libanona obiskali Vatikan, kjer so se srečali s sodelavci Radia Vatikan. Z njimi so pregledali predvsem, kako bodo potekali prenosi dogodkov, posebej pa so se ustavili pri poteku liturgičnih dogodkov.

Delegacija se je srečala tudi z drugimi vatikanskimi uradniki, med njimi z generalnim tajnikom vatikanskega urada za škofovsko sinodo nadškofom Nikolom Eterovićem, ki mu je naložena priprava posinodalne apostolske spodbude. „Papež bo v Libanonu tri dni in dve noči. Vemo, da je to za papeža dolgo potovanje in v tem času se bo srečeval z državnimi uradniki, saj je to tudi uradni obisk države Libanon. Nagovoril bo kulturnike: pisatelje, ljudi zasebnega in javnega sektorja, srečal se bo z mladimi; pripravljamo veliko srečanje papeža z mladimi, je potrdil pater Tabet. Papež se bo srečal tudi z muslimanskimi verskimi in političnimi voditelji ter z voditelji pravoslavne in protestantske cerkve v Libanonu in na Bližnjem vzhodu. Veliko osebnosti z vsega Bližnjega vzhoda in iz severne Afrike bo prišlo, da pozdravijo papeža in mu prisluhnejo. Ta predel sveta gre zdaj skozi zelo kritične, zelo kritičen trenutek. To, kar se dogaja v Siriji, kar se dogaja z Izraelom, na obeh straneh; Libanon ni srečen,“ je dejal pater Tabet. „Problem v Siriji ima slabe posledice v libanonskem gospodarstvu in ljudje čakajo, da vidijo, kaj se bo zgodilo. Prav tako tudi meja z Izraelom ni vedno varna. Na tej stopnji vsa regija vre. To imenujejo arabska pomlad, vendar menim, da moramo premisliti, ali je to arabska pomlad ali pa če so te revolucije prizadele predvsem posamezne etnične skupine v Libanonu, zlasti kristjane. Navzočnost kristjanov na vzhodu je zdaj pod velikim vprašajem; počakati moramo, da se celoten položaj ustali, da vidimo, kje bodo na tem odru kristjani.“

Pater Tabet priznava skrb Cerkve v Rimu za dogajanje na območju in je hvaležen vatikanskim uradnikom, da so v rednem stiku s krajevnimi Cerkvami na Bližnjem vzhodu. „V imenu katoliške Cerkve v Libanonu in vseh Libanoncev bi radi rekli papežu in njegovemu spremstvu: pozdravljeni v Libanonu! Stopili boste na sveta tla, z veseljem vas pričakujemo, da vas pozdravimo kakor svojega očeta in zaščitnika katolištva. Libanon je vaša dežela, vemo, da je v vašem srcu in želimo, da veste, da ste tudi vi v našem.“

Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...