Papež biblični komisiji: Sveta besedila je treba interpretirati v skladu z njihovo naravo
Cerkev po svetu | 20.04.2012, 23:47
„Bistveno in temeljno za življenje in poslanstvo Cerkve je, da se sveta besedila interpretira v skladu z njihovo naravo: navdih in resnica so sestavne lastnosti te narave,“ je zapisal papež Benedikt XVI. v sporočilu, namenjenem predsedniku Papeške biblične komisije, kardinalu Williamu Levadi.
Papeška biblična komisija je namreč v petek sklenila svoje letno zasedanje, ki je od ponedeljka, 16. aprila, potekalo v Vatikanu na temo „Navdih in resnica Svetega pisma“. Papež je zapisal, da je pri študiju navdiha in resnice Svetega pisma papeška komisija „poklicana, da ponudi svoj poseben in kakovosten prispevek k temu potrebnemu poglabljanju“. Dodal je, da je delo članov komisije zares koristno za življenje in poslanstvo Cerkve.
Tema zasedanja je po papeževih besedah temeljna za pravilno hermenevtiko svetopisemskega sporočila. Prav navdih kot delovanje Boga prispeva k temu, da se v človeških besedah izrazi Božja beseda. Tema navdiha je posledično odločilna tudi za ustrezno pristopanje k svetim spisom. Interpretacija svetih besedil, ki zakriva ali pozablja na njihov navdih, namreč ne upošteva njihovo najpomembnejšo in najdragocenejšo značilnost oziroma njihovo Božjo previdnost, je zapisal papež. Zaradi karizme navdiha imajo knjige svetih spisov moč neposrednega in konkretnega nagovora. Vendar pa Božja beseda ne ostaja omejena na pisanje. Če se je namreč dejanje razodetja sklenilo s smrtjo zadnjega apostola, je razodeta Beseda še naprej bila oznanjevanja in interpretirana preko živega izročila Cerkve. Zato Božja beseda, določena v svetih besedilih, ni nedejavna shramba znotraj Cerkve, ampak postaja najvišje pravilo njene vere in moč življenja. Izročilo, ki ima svoj izvor v apostolih, napreduje s pomočjo Svetega Duha in raste s premišljevanjem in študijem vernikov, z osebno izkušnjo duhovnega življenja in pridiganjem škofov, je še zapisal papež Benedikt XVI.
Vir: Radio Vatikan